Karadeniz Pet

Güvercin barınağı nasıl olmalı?

Rıdvan Yılmaz

Yeni Üye
Cümleten Selamün Aleyküm. Herkese iyi günler dilerim. Bu aralar kafayı güvercinlere taktım. Ailedende gerekli izni alıp çatıya fazla büyük bir şey olmayacak şekilde bir kümes yapmayı düşünüyorum. Fakat bu konuda pek bir bilgim yok açıkçası. Bu yüzden sizden yardımlarınızı bekliyorum. Yani oluru var mı yok mu onun içinde yorum yapabilirsiniz. Benim aklımdaki güvercin sayısı 15 taneyi geçmeyecek şekilde. Buna göre nasıl bir kümes yapmalıyım bilen kişiler yardımcı olabilir mi rica etsem. Tabi barınak dışında diğer konularda da bilgilendirmek isteyen olursa her türlü bilgiyi öğrenmeye açığım. :)

resim attığın takdirde eksik ne yapmışssın belli olur hayırlı olsun

resim attığın takdirde eksik ne yapmışssın belli olur hayırlı olsun

Eksik anlattım herhalde kusura bakmayın şuanlık bir şey yapmadım önceden herşeyi planlayıp ona göre bir yer hazırlamak istiyorum. 10-15 güvercin için nasıl bir boyutta barınak olmalı bu gibi konuları öğrenmek istiyorum.

Eksik anlattım herhalde kusura bakmayın şuanlık bir şey yapmadım önceden herşeyi planlayıp ona göre bir yer hazırlamak istiyorum. 10-15 güvercin için nasıl bir boyutta barınak olmalı bu gibi konuları öğrenmek istiyorum.

anladım internetten modellere bakıp yerine uygun bişey tasarlaya bilirsin dışını ayarlarsan içini şekillendirmek daha kolay olur tek dikkat ediceğin şey az kuş besliyecem diye ufak yapmamak.sonradan büyütemiyorsun

Bizim memlekette dedeme böyle bi kümes yaptık ahım şahım birşey değil ama örnek alabilirsin içine çamurla sıvadık sıcak tutsun diye tabi besleyeceğin kuşun kalitesine göre daha fazla masraf yaparak iç yalıtımda yapabilirsin. Bizim bulunduğumuz ortam köy yeri olduğu için sağolsun tepemizden kartallar şahinler gitmiyordu miskilerimizi paçalılarımızı götürdüklerinden sonra azmanlara böyle ufak bi kümes yapmıştık

anladım internetten modellere bakıp yerine uygun bişey tasarlaya bilirsin dışını ayarlarsan içini şekillendirmek daha kolay olur tek dikkat ediceğin şey az kuş besliyecem diye ufak yapmamak.sonradan büyütemiyorsun

Teşekkür ederim önerileriniz için. İnternetten araştırmalar yapıyorum. Aslında yerim güvercinler için çok uygun ama hem maliyet açısından hemde çatıyı arada ailemde kullanıyor kullanılmayan bir yer olmadığından fazla büyük bir yer yapamıycam tabi onları sıkacak küçüklükte bir yerde yapmıycam ortasını bulmaya çalışıyorum kafam karışık biraz :)

[MENTION=16636]veysel boz[/MENTION] Görseller için teşekkürler ahım şahım olması pekte önemli değil ya kuşlar için rahat sağlıklı bir ortam olması yeterli sizin barınak güzel kuşlarınızada maşallah :)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim önerileriniz için. İnternetten araştırmalar yapıyorum. Aslında yerim güvercinler için çok uygun ama hem maliyet açısından hemde çatıyı arada ailemde kullanıyor kullanılmayan bir yer olmadığından fazla büyük bir yer yapamıycam tabi onları sıkacak küçüklükte bir yerde yapmıycam ortasını bulmaya çalışıyorum kafam karışık biraz :)

@veysel boz Görseller için teşekkürler ahım şahım olması pekte önemli değil ya kuşlar için rahat sağlıklı bir ortam olması yeterli sizin barınak güzel kuşlarınızada maşallah :)

teşekkür ederim kuşların ırkı iyi olmasada güvercinler çok sadık hayvanlar resimdeki güvercinleri toplu sattmıştık beslemeyi bilmeyen bir arkadaşa kanatlarını bantlamamış kaçırtmış kuşları 30 km uzaklıktaki köyden ertesi güne geldiler dağların arkasından çok akıllı varlıklar

teşekkür ederim kuşların ırkı iyi olmasada güvercinler çok sadık hayvanlar resimdeki güvercinleri toplu sattmıştık beslemeyi bilmeyen bir arkadaşa kanatlarını bantlamamış kaçırtmış kuşları 30 km uzaklıktaki köyden ertesi güne geldiler dağların arkasından çok akıllı varlıklar

Rica ederim. alıştırma konusunda pek sıkıntı çekmem bir kaç ufak bilgim var güvercinler hakkında :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:28 -->-> Daha önceki mesaj 19:22 --

Kusura bakmayın sık sık güncelliyorum. Bugün yarın barınak için işe başlayacağım o yüzden. Fikir verebilcek abilerim kardeşlerim yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
İstersen güvercin forumlarına bak burası genellikle muhabbet beslediği için pek bulamazsın

Güvercinler uçmak ister ona göre bir alan ayarlamalısın. hangi tür kuş besleyeceksin oda önemli, posta mı besleceksin, şebap mı taklacı mı ?

Oyuncu kuş besliyceksen eğer 1.si mutlaka uçabilecekleri bir alanin geniş bir etrafi kapali olmayan mevkii lazım
2.si kumes yapicaksan eğer ic kismini camur ve saman saplari ile sivarsan kuslar icin isi yalitimi yapman saglikli olur
3.sü kumesin aldindan fare yada kemirgen bir havyan girmemesi icin engel tesgil edecek sekilde bir sistem yapman lazim
4.sü yuvaliklari limon kasasindan yaparsan guzel oluyor biz hep bu zamana kadar o sekilde kullandik..
5. iceride buyuk uretim sulugu ve yemligi olsun
6. kuslarin kumes disinda tuneyecrgi capraz tunekler olsun
7.imkan var ise gunes alabilmesi icin pencere olsun yok ise gun icerisinde belirli saatlerde yanip belirli saatlerde sonecegi bir mekanizma kullan
8. kuslarin kumesi iceride ucabilecekleri kadar rahat olsun 20 m2 olsun demiyorum ama en azindan kanatlari uyusmasin ...
9. kuslari alistirmak icin sakin kanatlarini bantlama uzun tuylerden 2 tanesini çeksen tekrar uzayana kadar ucamaz zaten ..

bunlar benim guvercin besledigim donemdeki uygulamaya calistigim baslica seyler aklima gelenler simdilik bunlar ...

SM-G850FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyuncu kuş besliyceksen eğer 1.si mutlaka uçabilecekleri bir alanin geniş bir etrafi kapali olmayan mevkii lazım
2.si kumes yapicaksan eğer ic kismini camur ve saman saplari ile sivarsan kuslar icin isi yalitimi yapman saglikli olur
3.sü kumesin aldindan fare yada kemirgen bir havyan girmemesi icin engel tesgil edecek sekilde bir sistem yapman lazim
4.sü yuvaliklari limon kasasindan yaparsan guzel oluyor biz hep bu zamana kadar o sekilde kullandik..
5. iceride buyuk uretim sulugu ve yemligi olsun
6. kuslarin kumes disinda tuneyecrgi capraz tunekler olsun
7.imkan var ise gunes alabilmesi icin pencere olsun yok ise gun icerisinde belirli saatlerde yanip belirli saatlerde sonecegi bir mekanizma kullan
8. kuslarin kumesi iceride ucabilecekleri kadar rahat olsun 20 m2 olsun demiyorum ama en azindan kanatlari uyusmasin ...
9. kuslari alistirmak icin sakin kanatlarini bantlama uzun tuylerden 2 tanesini çeksen tekrar uzayana kadar ucamaz zaten ..

bunlar benim guvercin besledigim donemdeki uygulamaya calistigim baslica seyler aklima gelenler simdilik bunlar ...

İlginizden dolayı teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkate alacağım yalnız kanat çekebileceğimi sanmıyorum :) güvercin kanadını bantlamıştım birkaç kere ama 2 uzun kanat çekmek daha mı sağlıklı olur.

ben kanat bantlamaya karsiyim , kanat kesmeye , kuyruk kesmeye , bunlara karsiyim ... He sen simdi diyceksin kanat cekmek iyi birsey mi degil aslinda ama kuşu aliştirmak için yapilacak en iyi ve pratik yok bu daha farkli deneyenler var ise soylesinler [MENTION=6791]AliismailERTAŞ[/MENTION] abimizi bu konuda bilgi almak için kursuye davet ediyorum Kendiside eski güvercin besleyenlerdendir

ben kanat bantlamaya karsiyim , kanat kesmeye , kuyruk kesmeye , bunlara karsiyim ... He sen simdi diyceksin kanat cekmek iyi birsey mi degil aslinda ama kuşu aliştirmak için yapilacak en iyi ve pratik yok bu daha farkli deneyenler var ise soylesinler [MENTION=6791]AliismailERTAŞ[/MENTION] abimizi bu konuda bilgi almak için kursuye davet ediyorum Kendiside eski güvercin besleyenlerdendir

Kesmeye bende karşıyım tabikide son çare kesmek olsa beslemekten vazgeçerim kıyamam o canlara çünkü. Çekerekte acı verebileceğimi düşünüyorum bilemedim yani bantlamakta kötü ama ikisinden birini yaparım herhalde öneriniz için sağolun. :)

Bende [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] abimden bilgi vermesini bekliyorum açıkçası. :)

Seyit bey canını acıtmaktansa bantlama daha mantıklı değil mi 50 yıllık kuşçu olarak dedem var elinden 1000 lerce kuş geçti daha birinin çektiğini görmedim bantlayarak alıştırıyor

Madem benim fikrimi sordun aman diyim kardeşim uzak dur :)

Seyit bey canını acıtmaktansa bantlama daha mantıklı değil mi 50 yıllık kuşçu olarak dedem var elinden 1000 lerce kuş geçti daha birinin çektiğini görmedim bantlayarak alıştırıyor
Şimdi veysel bey haklısiniz elbetteki bu sadece yöntemlerden birtanesi elbetteki bantlanarak yapilmasi daha saglikli ve guzel ama bant olarakta kağit bant kullanilmasi kesinlikle gerekiyor... ama sizde diyorsunuz ki dedem.50 yillik guvercin besicisi , bantlama yontemiyle bir aceminin kuş alistirmasi bantlari sokerken yine kusun kanatlarinin kopmasi demek ... elbetteki hicbir canlinin canini yakmak istemeyiz ama benimde buyuklerimden gordugum yontemler bunlar malesef...

Bantlama olayına girmeyin derim ben... Tüyleri yıpratır, Oyun kuşunda uçuşu bozar, Şebap beslersen görüntüyü bozar. ayrıca bantladığınız taktirde kanat tüylerini çekecektir devamlı buda durmadan rahatsızlık verecektir kuşa, Alışma zamanı uzayacaktır. Kendilerini rahat ve güvende hissettikleri yuva olarak görürler. Kanat çekme baştaki iki yada üç Fik kalır diğer Fikler çekilir. Oyun kuşlarında 7den başlayıp 9 fike kadar olur. bazen bu sayı 10 11 e kadar çıkabilir. 11 fik kuş bulursanız kümesten dışarı çıkarmayın :) iyi bir eşe vurursanız mutlaka yavruları çok iyi oyun çıkartacaktır.
)
(İşim çıkıştı yarım kalmıştı devam ediyorum.

Güvercinlerde kanat çekmenin avantajları kuşu istediğiniz gibi yönetebilirsiniz, kaçma derdi olmaz. iyi bakımla daha sağlıkla daha güzel telekler oluşabilir. ,
Güvercinlerde kanat çekmenin dez avantajları. Kuş kanatlarını tamamlayana kadar dişi ise yumurta yapmaz, erkek ise yumurtayı çeviremez. kötü bakarsanız kötü telekler elde edersiniz. ur olma olasılığı yükselir. yüksekten düşerse yaralanma olasılığı vardır. güvercinler yüksekte tünemeyi sever, yüksek yuvalara tüneklere çıkamaz. kanat tutulmalarına sebebiyet verir.
neden kanatlar çekilir.
yıpranan teleklerin düzelmesi için. yeni kuşları alıştırmak için, oyun kuşlarında kanat elemek diye bir olay vardır, uçuşlar ve oyun yapmaları sonucunda telek filizlerinde kanamalar olur, onları düzeltmek için ( ne kadar iyi olursa olsun kanat eleyen kuşu beslemeyin derim. Baskın gendir yavrularına da mutlaka geçer).

kanat kesme : güvercinlerde baş taraftan 2 yada 3 fik bırakılır diğerleri yarım olarak kesilir. sonradan bunlar tüy değişiminde düşer, uzar.
neden kanat kesilir. yeni güvercinleri alıştırmak için, oyun kuşlarında değerli kuşların kaybolmaması için vb.

ben alıştırmak amaçlı hiç kanat çekmedim yada kesmedim. Kümesime gelen kuşları bir hafta çıkarmadım. bir hafta sonunda diğerleri ile kaynaştıktan sonra çıkartırdım. ani hareketler yapmazdım. alışırlardı. ha kaybolan olmadı mı çok oldu. Güvercin beslemenin şartı budur, havada ki kuş senin değildir. her an gidebilir. yıllardır beslediğiniz kuş olsa bile.

son olarak eğer müstakil eviniz yoksa yada teraslı teras katı olan bir yeriniz yoksa güvercin beslemeyin başlamayın bile:)

Son düzenleme: