Karadeniz Pet

Güvercin barınağı nasıl olmalı?

Bantlama olayına girmeyin derim ben... Tüyleri yıpratır, Oyun kuşunda uçuşu bozar, Şebap beslersen görüntüyü bozar. ayrıca bantladığınız taktirde kanat tüylerini çekecektir devamlı buda durmadan rahatsızlık verecektir kuşa, Alışma zamanı uzayacaktır. Kendilerini rahat ve güvende hissettikleri yuva olarak görürler. Kanat çekme baştaki iki yada üç Fik kalır diğer Fikler çekilir. Oyun kuşlarında 7den başlayıp 9 fike kadar olur. bazen bu sayı 10 11 e kadar çıkabilir. 11 fik kuş bulursanız kümesten dışarı çıkarmayın :) iyi bir eşe vurursanız mutlaka yavruları çok iyi oyun çıkartacaktır.

Bu İşin Ustası Demiştim :)

Bantlama olayına girmeyin derim ben... Tüyleri yıpratır, Oyun kuşunda uçuşu bozar, Şebap beslersen görüntüyü bozar. ayrıca bantladığınız taktirde kanat tüylerini çekecektir devamlı buda durmadan rahatsızlık verecektir kuşa, Alışma zamanı uzayacaktır. Kendilerini rahat ve güvende hissettikleri yuva olarak görürler. Kanat çekme baştaki iki yada üç Fik kalır diğer Fikler çekilir. Oyun kuşlarında 7den başlayıp 9 fike kadar olur. bazen bu sayı 10 11 e kadar çıkabilir. 11 fik kuş bulursanız kümesten dışarı çıkarmayın :) iyi bir eşe vurursanız mutlaka yavruları çok iyi oyun çıkartacaktır.
)
(İşim çıkıştı yarım kalmıştı devam ediyorum.

Güvercinlerde kanat çekmenin avantajları kuşu istediğiniz gibi yönetebilirsiniz, kaçma derdi olmaz. iyi bakımla daha sağlıkla daha güzel telekler oluşabilir. ,
Güvercinlerde kanat çekmenin dez avantajları. Kuş kanatlarını tamamlayana kadar dişi ise yumurta yapmaz, erkek ise yumurtayı çeviremez. kötü bakarsanız kötü telekler elde edersiniz. ur olma olasılığı yükselir. yüksekten düşerse yaralanma olasılığı vardır. güvercinler yüksekte tünemeyi sever, yüksek yuvalara tüneklere çıkamaz. kanat tutulmalarına sebebiyet verir.
neden kanatlar çekilir.
yıpranan teleklerin düzelmesi için. yeni kuşları alıştırmak için, oyun kuşlarında kanat elemek diye bir olay vardır, uçuşlar ve oyun yapmaları sonucunda telek filizlerinde kanamalar olur, onları düzeltmek için ( ne kadar iyi olursa olsun kanat eleyen kuşu beslemeyin derim. Baskın gendir yavrularına da mutlaka geçer).

kanat kesme : güvercinlerde baş taraftan 2 yada 3 fik bırakılır diğerleri yarım olarak kesilir. sonradan bunlar tüy değişiminde düşer, uzar.
neden kanat kesilir. yeni güvercinleri alıştırmak için, oyun kuşlarında değerli kuşların kaybolmaması için vb.

ben alıştırmak amaçlı hiç kanat çekmedim yada kesmedim. Kümesime gelen kuşları bir hafta çıkarmadım. bir hafta sonunda diğerleri ile kaynaştıktan sonra çıkartırdım. ani hareketler yapmazdım. alışırlardı. ha kaybolan olmadı mı çok oldu. Güvercin beslemenin şartı budur, havada ki kuş senin değildir. her an gidebilir. yıllardır beslediğiniz kuş olsa bile.

son olarak eğer müstakil eviniz yoksa yada teraslı teras katı olan bir yeriniz yoksa güvercin beslemeyin başlamayın bile:)

Gerçekten çok teşekkür ederim. Böyle bir açıklamaya gerek duyuyordum. Allah razı olsun sizden. :) Ev bize ait ve çatı katımız var açık alan yani güvercin beslenebilecek bir ortam var ben hiç ciddi bir şekilde güvercin beslemedim o yüzden bilgi birikimi yapmadan bu işe başlamak istemedim açıkçası hem hayvanları üzmemek hemde kendim üzülmemek için. Bu forumdaki ortamda gerçekten çok güzel böyle yardıma ihtiyacı olan herkes illaki yardım alabiliyor herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. :)

eğer vaktiniz varsa, ben kuşların uçmasını izlemek istiyorum derseniz. oyun istemiyorum derseniz. sırp yüksek uçucusu besleyiniz. filo halinde uçarlar (filolar 5 ile 15 kuştan oluşur). daireler çize çize gök yüzüne çıkarlar. İyi kanlar en az 4 saat uçar- çok iyi kanlarınız varsa sabah ezanında bıraksınız gece fenerle indirmek zorunda kalabilirsiniz). Çok müthiş hayvanlardır imkanım olsa da besleye bilsem. Bulabilrseniz deneyin derim. bu arada dürbün almanızda gerekli :)

Son düzenleme:
Çünkü bağımlılık yapar birakamazsin ne balığa benzer ne muhabbete ne kanaryaya kanatlara gelince bantlama ya da çekme cengelli iğne ile teleklerini igneleme var fakat uzman biri yapmalı kanada zarar vermez kuşa acı vermez

eğer vaktiniz varsa, ben kuşların uçmasını izlemek istiyorum derseniz. oyun istemiyorum derseniz. sırp yüksek uçucusu besleyiniz. filo halinde uçarlar (filolar 5 ile 15 kuştan oluşur). daireler çize çize gök yüzüne çıkarlar. İyi kanlar en az 4 saat uçar- çok iyi kanlarınız varsa sabah ezanında bıraksınız gece fenerle indirmek zorunda kalabilirsiniz). Çok müthiş hayvanlardır imkanım olsa da besleye bilsem. Bulabilrseniz deneyin derim. bu arada dürbün almanızda gerekli :)

O kadar vaktim olmayabilir ben uçmasınıda istiyorum tabikide ama daha kısa süreli etrafta yakın çevrelerde biraz uçup geri çatıya inmelerini istiyorum. :)

Çünkü bağımlılık yapar birakamazsin ne balığa benzer ne muhabbete ne kanaryaya kanatlara gelince bantlama ya da çekme cengelli iğne ile teleklerini igneleme var fakat uzman biri yapmalı kanada zarar vermez kuşa acı vermez

Anladım Yusuf abi bağımlılık yapsın zaten ben hayvanlara bağımlı birisiyim :D dediğiniz çengelli iğne yöntemini videoları izleyip yapabilir miyim çünkü etrafımda uzman birisi yok maalesef

Senin için nette baktım fakat bulamadim hakkında hayırlısı olsun bakalım