Karadeniz Pet

Gaga Taşı Ve Mürekkep Balığı Kemiği Ne Zaman Değiştirilmeli

ClydeShelton

Meraklı Üye
2 aydır takılı olan gaga taşı ve mürekkep balığı kemiği var kafeste değiştirilmesi gerekir mi ?

Değiştirilmesine gerek yok diye biliyorum dış kısmı dışkıyla kaplanıp kirlenmediyse. Genelde mürekkep balığı kemiğinden ziyade gaga taşında kuş pislikleri oluyor üstünü kazırsanız alttan temiz yer çıkacak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla kalamar kemiği ve kuş kumu varsa gaga taşına pek gerek yok.

Değiştirilmesine gerek yok diye biliyorum dış kısmı dışkıyla kaplanıp kirlenmediyse. Genelde mürekkep balığı kemiğinden ziyade gaga taşında kuş pislikleri oluyor üstünü kazırsanız alttan temiz yer çıkacak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla kalamar kemiği ve kuş kumu varsa gaga taşına pek gerek yok.
Nasıl kazıyacağız ? valla benım kuş kalamar kemiğini yemiyor gaga taşını yiyiyor gaga taşını çıkarıp kalamar kemiğini koyunca o zaman mecburen yiyiyor eğer dediğiniz gibi gerek yoksa kalamar kemiğini takayım yalnızca

images (4).jpeg

Bu tarz mineral bloksa kalabilir bildiğim kadarıyla kuş kumundaki malzemelere yapılıyor (tabi emin değilim incelemedim),ama diğer alçı gibi beyazdansa pek işe yaramaz. Kalamar kemiğide takılı kalsın kalsiyum sağlar kemikleri güçlendirir ayrıca dişi kuşlarda yumurtlama için gerekli kalsiyum eksikliğinde kabuksuz yumurta çıkabiliyor. Kısaca kuş kumu ve kalamar kemiği sürekli kafeste bulunsun gaga taşı ve mineral blok isteğe bağlı (yukarda attığım fotoğraftaki ürünse kafeste bulunsun)

Ekli dosyayı görüntüle 35669
Bu tarz mineral bloksa kalabilir bildiğim kadarıyla kuş kumundaki malzemelere yapılıyor (tabi emin değilim incelemedim),ama diğer alçı gibi beyazdansa pek işe yaramaz. Kalamar kemiğide takılı kalsın kalsiyum sağlar kemikleri güçlendirir ayrıca dişi kuşlarda yumurtlama için gerekli kalsiyum eksikliğinde kabuksuz yumurta çıkabiliyor. Kısaca kuş kumu ve kalamar kemiği sürekli kafeste bulunsun gaga taşı ve mineral blok isteğe bağlı (yukarda attığım fotoğraftaki ürünse kafeste bulunsun)
Aynen bundan, önceleri kalamar kemiğini de yerdi şuan hiç yüzüne bile bakmıyor, kalamar kemiğini tutan aparatı değiştirdim tünekli olanı aldım daha rahat diye acaba ondan mı yemiyordur

Aynen bundan, önceleri kalamar kemiğini de yerdi şuan hiç yüzüne bile bakmıyor, kalamar kemiğini tutan aparatı değiştirdim tünekli olanı aldım daha rahat diye acaba ondan mı yemiyordur
Zannetmem tutma aparatıyla ilgili olacağını genelde gerek duydukça yiyorlar çoğunlukla da dişi kuşlar çok fazla tüketir kalamar kemiğini. Siz iyi yapmışsınız tutma aparatını değiştirerek. Mineral blok taktıktan sonra yemeyi kestiyse onla alakalıdır ama ara ara yiyorsa kemiriyorsa bile mürekkep balığı kemiğini yeterli gelir eğer ki çift kuş değilse yada eşe atılacak dişi kuş değilse. Gerekenler kafesinde bulunsun ihtiyaç duydukça tüketecektir. Yada yemesini illa ki istiyorsanız kalamar kemiğini ve haşladığınız yumurtanın kabuğunun zarını temizleyip havanda toz haline getirip mamasının içine ekleyin gerekli olan kalsiyumu ordan da karşılayabilir.

Eğer kuşunuz kalamarı yemiyor ise bıçak yardımı ile bulgur tanesi büyüklüğünde parçalara ayırın ve kumunun üzerine koyun yiyecektir.

Bence kalamar>mineral blok>gaga taşı.benim kafeste hepsi var.en çok yedikleri kalamar.calcimax verebilirsiniz kuşlara.

Nasıl kazıyacağız ? valla benım kuş kalamar kemiğini yemiyor gaga taşını yiyiyor gaga taşını çıkarıp kalamar kemiğini koyunca o zaman mecburen yiyiyor eğer dediğiniz gibi gerek yoksa kalamar kemiğini takayım yalnızca
Kalamar kemiğini kir ince ince yemine karıştır öyle yer

Geri