Karadeniz Pet

gagası kırılan muhabbet kuşu

E

Emre ESKİMEZ

Guest
Arkadaşlar dün gece kuşumun gagası kırıldı bi süre sonra tamamen çıkarttı gagasını. Üst gaga komple yok veterinere götürdüm bugün iyileşme şansının olduğunu söyledi antibiyotik vitamin falan verdi. Ama yem yiyemediği için beslemesi bize düşüyo şu an.

Kabuksuz yemi ufaladım ama yediremedim bi türlü, yumurta halayıp elimizle veriyoruz yiyo gibi ama ne kadarını doğru düzgün yedirebiliyoruz içime sinmedi şırıngayla yumurtanın sarısını veriyim dedim ama eziyet ediyoruz hayvana sanki. Hiç yavru beslemedim bilgim yok o konuda yavru şırıngası anadolu yakasında nerede bulabilirim şırıngayla neler verebilirim mamalardan bahsediliyor nasıl mama yaparım bilenler yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.. Önerilerinizde kuşun üst gagasının olmadığını dikkate alırsak iyi olur yumuşak şeyler lazım haliyle..

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Forumda bi arkadaşında kuşunun gagası kırılmıştı forumu biraz araştır pm at yardımcı olur sana geçmiş olsun.

Selam geçmiş olsun.
Bebe mamaları var küçük kavanozlarda satılıyor. Marketlerin bebek reyonlarında bulursunuz. (Bebeblac vb..) Yavrulara onlardan verildiğini biliyorum.
Şırınga satan görmedim hiç fuarda vardı..

Bebe mamasını direk vericek miyim yoksa bişeylerle karıştırmam mı lazım hocam

Saolun arkadaşlar. Özel mesaj atıcam arkadaşa ama 50 mesaj gerektiriyormuş mesaj kasıcam diye gereksiz şeyler mi yazayım modlar bi insiyatıf tanıyamaz mı..

kabuksuz yem alın, iyice ezip toz haline getirin, içine toz haline getirdiğiniz bebe bisküvisinden ekleyip, ılık su ilave ederek sıvı kıvama getirin, kıvamı ne yoğun ne de çok sıvı olsun, enjektörün ucundan kolayca geçecek kıvamda olsun, bisiklet tamircisinden "bisiklet sibop lastiği" alın, yaklaşık 10 cm uzunluğunda kesip enjektöre takın, enjektöre içinde hava kalmayacak şekilde mama çekip kuşun gagasının sağ tarafından ilerleyecek şekilde ağzından kursağa ulaştığınızda enjektörün içindeki mamayı boşaltın, günde 3-4 kez beslemelisiniz, ben hasta bir kuşumu bu şekilde besledim, tehlikeli gibi görünse de basit bir işlem, biraz cesaret biraz da şans galiba, geçmiş olsun...linkteki videoları izlemenizi öneririm...
https://www.youtube.com/watch?v=VUnl8lSIjU0
https://www.youtube.com/watch?v=RBhwYS8T9x4
https://www.youtube.com/watch?v=TOUGn6wo7-I

Merhaba;
Yaklaşık 8 ay kadar önce 5 aylık muhabbet kuşumuzun gagası kapıya sıkışarak kırıldı. Üst gaganın hemen hepsi gitti, alt gaga de eğildi. İlk önce veterine götürdük. Kuşlar konusunda veterinerler gerçekten yetersiz. Bize kuşu uyutmanın çözüm olacağını söyledi,tabi biz kabul etmedik. Bu arada kuşun üst gagası kırılmış olmasına rağmen kopmamıştı, daha sonra kuşu aldığımız büyük beşiktaş çarşısında flora akvaryumda Erman bey e götürdük. kendisi çok yardımcı oldu saolsun, hemen kuşun kırılan gagasını yerinden çıkarıp kuşa su verdi. Eğer biraz daha beklesek susuzluktan ölecekmiş hayvan. toz bebe yemi ve kabuksuz yemi az su ile bulamac yapıp ezerek 3 mm lik şırınganın iğnesini çıkartıp günde 5-6 kez ağzına döktük. İstediği kadar yiyordu, bu bulamaç yemi bir kaba koyup ordan da yemesini sağladık. Suyu da aynı şekilde şırınga ile verdik ama sırıngayı sıkmadan damlalar halinde. Suyu bir anda sıkarsanız kuş boğulabilir. Bu şekilde 1 ay kadar kuşumuzu besledik ayakta tuttuk. çok kirlendi, kendini temizleyemedi, bize küstü ama yaşamaya devam etti. Bir ay içinde kabuksuz yemi kendi yemeye başladı, sonraları kabuklu yem ile karıştırıp verdik, 2-3 ay kadar sonra tamamen kabuklu yeme geçtik. Ev kümese döndü, bu şekilde kuş beslemek çok sabır istiyor. Devamlı sıvı şeyler tükettiği için dışkısı da sıvıydı. Biz hep kuru yemleri de yanında tuttuk ki dışkısının devamlı sulu olması iyi değil. gagasının hemen hemen yarısı geri çıktı. önceleri dili ve ağzının içini görebiliyorduk, şimdi kapandı ama tamamen düzelmezmiş. Sizinde böyle bir şey başınıza gelirse sabırla kuşunuzu besleyin.

Geçmiş olsun

Merhaba sırf teşekkür edebilmek için üye oldum. Cadu ya ve diğer arkadaşlara çok teşekkürler. Kuşum burdan aldığım bilgiler ve yakında bir arkadaşımın desteği ve bilgisi ile kurtuldu. Benimde kuşumun üst gagası nerede ise tamamen koptuVeterinerler kesinlikle ilgilenmedi. Ama caduyu okuyunca umutlandım. Ve biraz ızdırap verse de şırınga ile birkaç gün besledim. Sonra inanın verdiğiniz ilgiye o da karşılık veriyor. Önce parmağımızdan destek alarak yani onu gaga gibi kullanarak soyulmuş yem yemeği öğrendi. Şimdi ise bi şekilde yere dayanıp yada dili ile evirip çevirip yem yiyebiliyor. Ve eski afacanlığına geri döndü. Tekrar teşekkürler

merhaba aynı sey benim de kusumun basına geldi uyuyamıyorum kırıldıgından beri site site geziyorum geneli yeniden cıkmaz yazmıs sizin yazıyı gorunce bir sorayım dedim
ust gagası tamamen gitti aynı sekilde kapıya sıkıstı, derhal veterinere gotrdum antibiyotik verdi mamayla besle filan oneriler verdi, tabi elimden gelenin en iyisini yapacagım ama sizden de bilgi almak istedim

sizin kusun son durumu ile ilgili biraz bilgi verebilir misiz ya da özelden yazabilirsiniz.
simdiden cok tesekkrler

merhaba;
size ben bilgi vereyim.benim kuşumunda üst gagası kopmuştu.kapıya sıkıştı. Veteriner uyutmayı önerdi. Fazla önemsemedi yani.yaklaşık 1-2 hafta bebek maması kullanarak şırınga ile midesinden besledim. internette çok iyi videolar var bunun ile ilgili .tabi zor oluyor kuş çok mutsuz oluyor ve korkuyor.Yara biraz hafifleyince elimizin yardımı ile kabuksuz yem yemeye başladı. Sonra kendi kendine ağzını yere dayayarak kendi yemeğe başladı. şimdi hiç bir sorunu yok. gayet mutlu.aradan 8 ay gibi bir süre geçti şimdi üst gagası tamamen olmasa da uzadı. Alt gagası da normale göre daha fazla uzuyor.. yani ağzı kapanıyor artık.

Geri