Karadeniz Pet

Geçici körlük mü?

Hobi Papağan Expert

Meraklı Üye
Arkadaşlar sultan çiftimin tek yavrusu var yavruya annesi 4 ya da 5 günlükken bir gece üzerine yatıp sıcak tutmamış yavru sabaha kadar buz gibi olup ölmüş gibiydi hareketsiz yatıp kıpırdamıyordu yaklaşık 2 hafta önce oldu bu, o gün sobanın karşısında bir saat ısıtıp hafifte şırıngayla su içirince kendisine geldi canlandı ama gözleri açılmamıştı sonuçta 4 5günlük daha ama göz kapakları artık o can havliylemi nedir açılmıştı gözleri gelişmemişti belliydi ertesi gün kontrol ettiğimde normal bir şekilde kapalıydı düzelmişti ama iltihap kapmasından veya kör olmasından korkmuştum kapakların göz gelişmeden açık durması yüzünden. Aradan bir hafta geçti açılması gereken gün gözler aralanmadı bile ben geç gelişiyordur diye düşünüp ellemedim normalden daha geç aralandı gözleri ama sol gözü şişkindi her gün ılık suyla pamuğu ıslatıp gözünde çapakvari oluşan şeyleri temizledim o şekilde gözünü açabilmeye başladı gözünde şişkinlik ilk temizleyişimde birden bire dışarı damla damla su akarak indi ondan sonra bir daha şişmedi her gün gözündeki çapak geçsin kapakları açabilsin diye ılık su pamuk yardımıyla temizledim şu an gözler açık olmasına açık ama hala yaşarma sorunu var bunun için göz için kullanılan teramycine ve gentagut göz damlası aldım araştırdığım kadarıyla göz nezlesine işaret ediyor halleri ama kuş daha yeni yeni tüylenmeye başladı ailesi kanatana kadar dövünce ayırdım şırıngayla beslemeye başladım ancak farkettim ki kuş tepki vermiyor mesela ışığı farkediyor lambayı açınca veya fener tutunca gözlerini açıyor ama beni ya da şırıngayı görmüyor şırıngayı gagasına dokundurunca mama vereceğimi anlıyor şırıngayı değdirdiğim yönde ağzını açıyor ne tarafa götürsemde oraya yönelmiyor farketmediği belli ve kalıcı körlük olmasından korkuyorum şimdilik bu ilaçları kullanıyorum göz nezlesi olduğunu düşünüp ve bir yandan göz yaşarması devam ediyor daha önce bu durumu yaşayan geçiren tecrübe eden varsa cevap verirse sevinirim çünkü bu konuda internettede pek bilgi yok güvercinlere veya muhabbet kuşlarına ortak uygulanan tedaviyi uygulamaya çalışıyorum ama 20 günlük yavru olunca da büyük bir kuşta olduğu gibi emin olunamıyor hastalığında

Ama kuş ışık dışında bir şeyi farketmiyor nasıl kör olmadığı söylenebilir bizi görmüyor mamayı görmüyor beslediğim kutuda önünde engel var mı görmüyor kutuya çarpıp duruyor acaba göz bozukluğu mu katarakt mı var bir yandan anlayamıyorum. Havuç suyu veya direkt havuç yedirsem nasıl olur?

Ama kuş ışık dışında bir şeyi farketmiyor nasıl kör olmadığı söylenebilir bizi görmüyor mamayı görmüyor beslediğim kutuda önünde engel var mı görmüyor kutuya çarpıp duruyor acaba göz bozukluğu mu katarakt mı var bir yandan anlayamıyorum. Havuç suyu veya direkt havuç yedirsem nasıl olur?
Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmediği için çok sağlıklı olmaz, kaliteli B vitamini takviyesi yapabilirsiniz Röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga muta vit tercih edebilirsiniz.

Gözlerinde herhangi bir sorun olup olmadığını net anlamak için veteriner kontrolü gerekiyor buradan bu konuda yorum yapmak sadece varsayım olacaktır.

Vitamin takviyesi yapıyordum zaten dediğiniz gibi ve bir yandan da probiyotik vesaire ekliyorum mamasına. Gelişimi hızlansa da göz meselesi dediğim gibi. Daha önce de çok yavrum oldu elle besledim ettim çarpık bacağı mantarı vs pek çok sorunla karşılaştım ama şimdi bakıyorsun görünüşte turp gibi kuş gözleri falan açık ama tepki yok. Bir kere yavru kuş şırıngayı gördümü şırıngaya doğru koşar uçar ben hep böyle gördüm yavrularımda hiç sekmedi yani bu kuş beni görmese bile zaten mamaya bakıp mamaya yönelmeli gözünde sorun olduğu açık zaten bulunduğum ilde pek çok veteriner gezdim ettim hiçbir sorunuma çare bulamadım kuştan anlayan veteriner yok vaktimi heba etmek istemiyorum artık. Burada tecrübeli arkadaşlar var ise tecrübelerinden faydalanmak istiyorum tıpkı diğer sorunlarımı faydalanıp çözdüğüm gibi

Vitamin takviyesi yapıyordum zaten dediğiniz gibi ve bir yandan da probiyotik vesaire ekliyorum mamasına. Gelişimi hızlansa da göz meselesi dediğim gibi. Daha önce de çok yavrum oldu elle besledim ettim çarpık bacağı mantarı vs pek çok sorunla karşılaştım ama şimdi bakıyorsun görünüşte turp gibi kuş gözleri falan açık ama tepki yok. Bir kere yavru kuş şırıngayı gördümü şırıngaya doğru koşar uçar ben hep böyle gördüm yavrularımda hiç sekmedi yani bu kuş beni görmese bile zaten mamaya bakıp mamaya yönelmeli gözünde sorun olduğu açık zaten bulunduğum ilde pek çok veteriner gezdim ettim hiçbir sorunuma çare bulamadım kuştan anlayan veteriner yok vaktimi heba etmek istemiyorum artık. Burada tecrübeli arkadaşlar var ise tecrübelerinden faydalanmak istiyorum tıpkı diğer sorunlarımı faydalanıp çözdüğüm gibi
Bu detaylı tetkik gerektiren bir durum uzman bir veterinerin incelenmesi gerekiyor bu durum için dediğim gibi buradan sadece varsayım yapılabilir.

Geri