Karadeniz Pet

Gece arada öksüren kuşum astım mı?

Sailormoon

Yeni Üye
Benim kuşlarımdan biri engelli. Yumurtadan da kendim çıkarmıştım. Ayakları yamuk uçamıyor da. 3 yaşında. Uzun süredir geceleri boğazı kurumuş gibi birkaç kez öksürür gibi yapıyor. Fazla yem yemek istemiyor daha çok şekerli bisküvi ya da ıslak ekmek tarzı şeyler yemek istiyor. Pekmeze ev yapımı elma sirkesi damlatıp suyla karıştırıp ekmeği batırıp veriyorum genelde. Hırıltılı soluma yok. Bir ara hastalanmıştı hapşuruyordu antibiyotik verdim sonra bu gece öksürmeleri kaldı. Çok sık değil birkaç defa öksürüyor. Bir de korktuğu zaman pikpikpik şeklinde ses çıkarıyor. Nefes yolundan mı geliyor kendi mi yapıyor anlayamıyorum. Gece boğazı mı kuruyor? Diğer kuşlar öyle bir şey yapmıyor demek ki bu kuşta sıkıntı mı var? Yoksa kuşlar arada öksürebilir mi? Bir de eş koymadım ama yumurtlarken çok zorlanıyor ve bazen ölecek gibi oluyor. Kalsiyum veriyorum arada. Niye öksürür bu kuş bilen var mı? İlerler diye korkuyorum.

Bir veterinere gidip kontrol ettirebilirsiniz. Bize videosunu göndermeyi deneyin. Veya İnternetten aynı şekilde olanını bulup yollayın. Solunum problemi varsa doksisiklin etken maddeli bir ilaç temin edip kullanmak muhtemelen çözecektir.

Şekerli bisküvi veya şekerli şeyler kuşlarımız için çok zararlı, vermemenizi öneririm

Hava akımında kalmış olabilir kuşunuz, bir süre daha sıcak ortamda bulundurabilirsiniz

Geri