Karadeniz Pet

Gece odanın ışığını söndürünce kuşum hapşırıyor

Samet Gokce

Meraklı Üye
Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum ama ışığı söndürür söndürmez hapşırıyorlar (2 kuş). Karanlığa alışma refleksi falan mı ki?

Bence gece kuşların odasında 2 watt'lık bir ışık bulundurulmalı.Kuşlar çok karanlık ortamlarda korka biliyorlar.

Hapşırmalarının karanlık ile bir ilgisi olduğunu zannetmiyorum, kuşlarınızın bulunduğu odanın ısısını dengede tutun, üşüyor olabilirler.

Aynısını benim kusumda karanlıkta yapıyor. Fakat max 5 dkda geçiyor. Gece lambası takılmasına rağmen.

Sebebi ne olabilir acaba hocam? İki kez ard arda hapşıriyor. 30 sm geçince yine yapıyor. Sonra geçiyor. Gece lambası takılı bu arada. Önemli bir şey mi @FındıkBaba

Işık kaynakları belirli bir miktarda ısı yayar, kuşların bünyeleri aşırı hassas olduğu için ışık kapanır kapanmaz bu ısı değişikliğinden etkilenebilir. Bu yüzden hapşırması gayet normaldir, ortam ısısı dengede olduğu sürece endişe edilecek bir durum yok demektir.

Işık kaynakları belirli bir miktarda ısı yayar, kuşların bünyeleri aşırı hassas olduğu için ışık kapanır kapanmaz bu ısı değişikliğinden etkilenebilir. Bu yüzden hapşırması gayet normaldir, ortam ısısı dengede olduğu sürece endişe edilecek bir durum yok demektir.
Sağolun hiç kimse bu olayı bilmiyordu. Laf geliyorlardi kimse bu kadar net bir cevap vermemişti. İcim rahatladı teşekkür ederim

Sağolun hiç kimse bu olayı bilmiyordu. Laf geliyorlardi kimse bu kadar net bir cevap vermemişti. İcim rahatladı teşekkür ederim

Rica ederim, siz de sağ olun. Yardımcı olabildiğime sevindim :)

Geri