Karadeniz Pet

Geçmek bilmeyen ishal

Ozgerl

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Özellikle kanatlıdan anlayan bir veteriner hekim varsa cok ama cok mutlu olurum.

Kusumda Mart aylarında hafiften bir kuyruk sallama ve tıslama vardı. Üşütme oldugunu düşündük. Kekik suyu verdik. Sonra baktık gecmiyor, Neoteramicin kullandık 5 gün. Sonra ishalimiz basladı.
İshal su gbii oldugundan elektrolit tedavisi uyguladım bi 10 gün kadar. Ara sıra probitorik destegi yaptım bu surecte suyuna.
Baktık hala gecmiyor, flagly kullandırdı hekim 3 gün kadar. Her tedavi sonrasi probiyotikle destekledik kusu.
tekrar gecmeyince bu sefer parazit ilacı kullanalım dedik. 1 gün sitraks uyguladık suluguna. Tam düzeldi dedik 1 gün normal dışkıladı, ardından ishal tekrar basladı.
Ara sıra gagasını acıp kusma hareketi yapmaya basladı bu surecte kursak mantarı olabilir diye agızdan mikostatin uygulaması yaptım sabah-aksam 3 gün.
Haziran ayındayız hala ishal. Arada Ge-oral cözeltisi koyuyorum suyuna ki elektrolit dengesini kaybetmesin kus.

Dün gaita testi yaptırdım kusuma. Dıskısını incelediler. Kuruma yok denildi. Bakteri gözlemledi hekim, resmini link olarak buraya ekliyorum.

Ve hekim dediki; 1 hafta boyunca sabah aksam 2 ser damla agza flagly damlatalım, sonrasında tekrardan dıskı analizi yapacagız.

Ancak suphelerim var. Cok fazla ilac kullandık? Cok yordum kusu. Hala ishal. Cok üzülüyorum. İnceleyebilir misiniz dıskı analizni? Ne yapabilirim mubisime? İlaca baslamalı mıyım su asamada?

Kustaki gözlemim:
Enerji harcayınca birden yorulması ve uyuma modu
Tıslama-burundan su gelmesi
Kafesinde dal darı ve aspur ve normal yem mevcut- genelde dal darı yiyor.
Asırı su icme

Size tavsiyem, baytril kullanmanız. Nedeni ise flagyl i önceden kullanmanız olmanız, birde çok su içmeyi hastalık başladığı zamandan beri mi içiyor?
Sanıyorumki su gibi ishal oldugu icin muhtemelen su ihtiyacı cekiyor. İshalimiz basladıgından beri bunu gözlemliyorum.

Bu da mubisin kendisi. Dedigim gibi 5 dk enerjik sonra birden durgunlasıyor. Gogus kemigini sık sık kontrol ediyorum. Kuruma hastalıgı yok. Dun hekimde söyledi Gaita kontrolunden sonra, kurumamız yok diye. Bakteri varmıs dıskımızda.

Ekli dosyalar

• mubis.jpg
    mubis.jpg
    571.1 KB · Görüntüleme: 77
Hangi bakteri olduğunu söylemedi mi veteriner?
Söylenmedi. Asırı detaylı bir degerlendirme degildi cunku. Sadece boyadı dıskıyı ve baktı.
Asıl detaylı degerlendirme icin bir lab ile gorustum simdi: dıskı parazit inceleme 110 tl kültür antibiyogram 175tl mantar kültürüne ise 320 tl dediler. Çok fazla bu fiyatlar..... Ama son çare yaptırıcam gibi duruyor. Sonucu da gec cıkıyormus.

Söylenmedi. Asırı detaylı bir degerlendirme degildi cunku. Sadece boyadı dıskıyı ve baktı.
Asıl detaylı degerlendirme icin bir lab ile gorustum simdi: dıskı parazit inceleme 110 tl kültür antibiyogram 175tl mantar kültürüne ise 320 tl dediler. Çok fazla bu fiyatlar..... Ama son çare yaptırıcam gibi duruyor. Sonucu da gec cıkıyormus.
Bu konu ile ilgili başka kimsenin bir bilgisi yok mudur? :( basına gelen?

@Ozgerl Tavsiyem etkili bir antibakteriyel ilaç kullanman, mesela baytril, cipro gibi. Gaita testi yaptırmışsın, bakteri çıkmış. Hekiminin flagyl kullan demiş, flagyl kullan, eğer ishali hala geçmezse baytril alıp kullanmaya başla. Kullanımı hakkında yardımcı olurum.

belliki gittiginiz veteriner kanatlıdan anlayan bir veteriner dışkı analizi vs yapıldıgına göre onun söyledigi şeylere uymanız daha mantıklı.Zaten kullanmadıgınız ilaç kalmamış neredeyse veterinerin verdigi ilaç dışında ekstra bir ilaç kullanmayın bence

@Ozgerl Tavsiyem etkili bir antibakteriyel ilaç kullanman, mesela baytril, cipro gibi. Gaita testi yaptırmışsın, bakteri çıkmış. Hekiminin flagyl kullan demiş, flagyl kullan, eğer ishali hala geçmezse baytril alıp kullanmaya başla. Kullanımı hakkında yardımcı olurum.
Cok tesekkurler yazacagım size.. Bakın dıskısı inanılmaz sıvılı, su falan dökülmedi. Sıvı kısmı cok cok fazla.... Bakteri buna sebep olur mu bilemedim. Bu sebepten dolayı ge oral takviyesi de yapıyorum elektrolit dengesi bozulmasın diye.

Ekli dosyalar

• ııskı.jpg
    ııskı.jpg
    432 KB · Görüntüleme: 76
Cok tesekkurler yazacagım size.. Bakın dıskısı inanılmaz sıvılı, su falan dökülmedi. Sıvı kısmı cok cok fazla.... Bakteri buna sebep olur mu bilemedim. Bu sebepten dolayı ge oral takviyesi de yapıyorum elektrolit dengesi bozulmasın diye.
Geçmeyen ishal ler bakteri kaynaklı oluyor çoğunlukla. Evet, dışkısı baya sulu siz ara ara elektrolit takviyesi yapın. Rica ederim.

Geri