Karadeniz Pet

Genel kafes temizliği pratik yolu nedir

beb0p29

Yeni Üye
Arkadaşlar bende hint bülbülü ve muhabbet kuşu var evde besliyorum biraz titiz biriyim sürekli temizliyorum ama yoruyor saece tülü takılı ve günlük gazete serip cıkarıyorum bunun daha basit yolu var mı ? Şimdi ben salma kafes aldım 100 cm uzunlugunda onunda ızgarası var ama sürekli cıkarıp takmak istemiyorum kimisi etrafını musamba ile tellerden örmüş kimisi altına birşeyler serpmiş vs en temiz ve pratik yolu nedir arkadaşlar bir yolu var mı?

Telleri bile temizlemeniz gerekebilir bir sure sonra.
Izgara ve tavali kafesler var onlari oneririm suanki kafesiniz oyleyse sorun olmaz.

Hocam 1 tane normal kafesim var 40 cm boyutunda ama asıl sorum bu kafes için ve çekmeceli yani en pratik yolu ne yapabilirim

Ekli dosyalar

• 363190436_0.jpg
    363190436_0.jpg
    88.7 KB · Görüntüleme: 26
Sen ne yapmak istiyorsun ki? Haftada 1 2 kere taban temizliği ayda 1 2 kere tel temizliği he bir de aksesuar temizliği var.

Hocam şimdi ben telin altına gazete koymuyorum komple pislenmesin diye üstüne koyuyorum onuda günlük veya en fazla gün aşırı değiştiriyorum hani beni sürekli böyle ugrastırmayacak bir yöntem varsa söylermisiniz pratik olması acısından ve temizlik hijyen

Hocam şimdi ben telin altına gazete koymuyorum komple pislenmesin diye üstüne koyuyorum onuda günlük veya en fazla gün aşırı değiştiriyorum hani beni sürekli böyle ugrastırmayacak bir yöntem varsa söylermisiniz pratik olması acısından ve temizlik hijyen

Telin altına a4 kağıdı serin sizi 1 1.5 hafta götürür.

Yani üstüne değilde altına boydan boya kağıt koysam 1 haftada 1 değişsem yeterli olur mu
Tabii ki ızgara bu yüzden var kafes içinde amaç dışkıya ayakları temas etmesin kağıdı veya dışkıyı kemirip yemesinler diye. Izgaranız var değil mi?

Tabii ki ızgara bu yüzden var kafes içinde amaç dışkıya ayakları temas etmesin kağıdı veya dışkıyı kemirip yemesinler diye. Izgaranız var değil mi?

Hocam suankinde var ama su yeni aldıgım daha gelemdi onda var mı bilmiyorum ama vardır büyük ihitmalle o halde ben ugrasmıyım her gün haftada 1 kağıdı değiştireyim yeter peki bu kafesin yan taraflarına boylu boyunca naylon ogibi bir şey sarıyorlar örtü haricinde onla ilgili bilginiz var mı

Sanırım ızgara sizin için sorun oluyor. Eğer aklınıza yatarsa söyle bir şey önerebilirim; ızgarayı çıkarıp kafes tabanına zeolit veya kedi kumu koyabilirsiniz. Bu sayede ızgarayı temizlemek zorunda kalmaz, ayrıca taban temizliğini de uzunca bir süre yapmasanız bile sorun olmaz

Sanırım ızgara sizin için sorun oluyor. Eğer aklınıza yatarsa söyle bir şey önerebilirim; ızgarayı çıkarıp kafes tabanına zeolit veya kedi kumu koyabilirsiniz. Bu sayede ızgarayı temizlemek zorunda kalmaz, ayrıca taban temizliğini de uzunca bir süre yapmasanız bile sorun olmaz

Hocam şöyle söyleyeyim temizlik takıntım var temiz olmasını istiyorum hani derseniz ki 4-5 gün kalsın kağıt ser ızgaranın altına bir şey olmaz işime gelir siz daha bilgilisinizdir diye bu foruma konu actım

Kâğıt dışkının sıvısını çok çekemez, bu yüzden gazete kağıdı kullananlar var ancak o da pek sağlıklı sayılmaz. Dışkı kontrolü için mutlaka beyaz kağıt kullanılmalı. Ancak temizlik için her zaman zeolit öneriyorum. Çünkü dışkı zeolitin üzerine düşer düşmez hızlıca kurur, bakteri ve parazit oluşumunu ayrıca kokuyu engeller. Tabi zeolit kullanırken sık sık değiştireyim derseniz masrafın altından kalkamazsınız. Ben eskiden kağıt havlu kullanıyordum ve haftada en az 3 defa değiştiriyordum. Tercih sizin, biz sadece tavsiye verebiliriz

Kâğıt dışkının sıvısını çok çekemez, bu yüzden gazete kağıdı kullananlar var ancak o da pek sağlıklı sayılmaz. Dışkı kontrolü için mutlaka beyaz kağıt kullanılmalı. Ancak temizlik için her zaman zeolit öneriyorum. Çünkü dışkı zeolitin üzerine düşer düşmez hızlıca kurur, bakteri ve parazit oluşumunu ayrıca kokuyu engeller. Tabi zeolit kullanırken sık sık değiştireyim derseniz masrafın altından kalkamazsınız. Ben eskiden kağıt havlu kullanıyordum ve haftada en az 3 defa değiştiriyordum. Tercih sizin, biz sadece tavsiye verebiliriz

Peki dediğiniz zeolitin maliyeti nasıl olur

Bende havlu kağıt kullanıyorum 2 günde bir değiştiriyorum bim sağ olsun :)

Geri