Karadeniz Pet

goz cevresi kellik yardim

deniz solanak

Yeni Üye

yavru beslemeyi birakti artik. mudale etmemize ragmen yavrular yasamadi herneyse yuvaligi yeni cikardigim disi goz cevresi ve gagasina kadar kel. yavru baktigi icin mi oldu acaba zamanla duzelir mi yoksa mantar falan mi ne yapmam lazim nesesi yerinde.

Hmm kuş hırpalanmış olabilir erkek tarafından yada stresten döküldü hastalandı.

hayir tek gozu boyle bir tirnagida diger tirnaklarindan cok uzun trosyd veya vazelin surerek baslayayim ama erkek kus surekli disiyi kasiyo ilac onada bulasirmi yada kendi agzina gelip bise olmaz insallah ilaclar eczaneden mi temin ediyorum ?

Tek gözde sulanma,kızarıklık,şişme oluyorsa tek göz hastalığı da olabilir. Mantarla karıştırılabiliyor. Eğer mantar ilaçlarıyla geçmezse tek göz hastalığı olabilir.

Mantar var ve bayağı ilerlemiş... Ve ceresindede mantar gördüm. Eczaneden troysd merhem ve oksijenli su alın. Oksijenli suyla önce tüy olmayan kısımları temizleyin... Biraz bekledikten sonra troysd merhemi sürün... Cere kısmınıda aynı şekilde temizleyin orayada sıçramış gibi... Her ihtimale karşı aynı işlemi ayaklarınada yapmanızı öneririm. Ama kesinlikle troysd merhem kullanın. Mantar bayağı ilerlemiş ancak 10 gün içinde düzelir yeni tüyleride çıkar...

arkadaşlar ben dayanamayıp veterinere gittim. Gagasında göz çevresi ayakları ve tırnakları mantardı. tırnakları mantardan fazla uzamıştı biraz gagasını ve tırnaklarını kestiler. Parazit için kafa arkasına damla damlattılar.

zolax haftada 1 veya 2 pirinç tanesi suyuna karıştırıyorum. Birde şırıngada bir ilaç verdi oda suya damlatılıyor. aloevera diye siprey ayaklarına sıkıyorum tüylere değmeyecek şekilde. ayrıca parmagıma sıkıp gagasına ve göz cevresınde ki kelliğe sürüyorum. Bu işleme dün başladım hayvan bugun aşırı neşeli sudan içtikten sonra. bugun baktım kel kısmında ince ince tüy çıkma belirtisi var gagasında ki kaba kahve rengi şey düştü. temiz bir gaga var 1 hafta boyunca kullanacağım. bu arada kafesi oldukça temiz tutuyorum yeni mama kabı suluk ve tünek aldım. hergün gazetesini değişiyorum.

tedavi sonrası iyileşince kafeste bulunan gaga taşı, mürekkep balığı kemiği vs.mutlaka değiştirin..mantar onlardan tekrar bulaşabilir...geçmiş olsun...

Son düzenleme:
bunu bilmiyordum teşekkür ederim 1 hafta sonunda değiştireceğim. Belkide tümden kafesi değişirim içime sinmezse :=) muhabbet kuşumdan önemli değil hiçbişe :=)

Geri