Karadeniz Pet

Grit kuş kumu, yem ve kalamar kemiği

Muhabbet kuşlarında Taşlık bölümü girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Besinler bu girinti ve çıkıntılar sayesinde iyice öğütülür. Fakat taşlığın tam anlamı ile görevini yerine getirebilmesi adına minik taşlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun için kuş kumu kullanılması gerekmektedir. Kuşların sindirim sisteminin yükünü hafifleten bu kumlar, her ne kadar yiyecek olmasalar da besleyici olmaları önemlidir. Bu sayede bir yandan sindirime yardımcı olurken diğer yandan ise kuşların bünyeleri için yararlı vitamin ve mineralleri almalarını sağlarlar. Gerekli vitamin ve mineralleri alan kuşlar ise sağlıklı bir iskelet yapısına ve tüylere sahip olurlar.

Pek çok papağan türünde, eğer uygun bir şekilde beslenme düzeni uygulanıyorsa, kum gerekmemektedir. Tüneyen ötücü kuşlara, eriyebilen tipteki kum sınırlı bir miktarda verilebilir. Kuşunuza verip vermeme konusunda şüphe duyuyorsanız veteriner hekime danışmalısınız. Sonuç olarak, papağangiller için kumun faydası gözlemlenmemiş ancak potansiyel riskler belirlenmiştir. Herhangi bir şekilde verilmesi düşünülüyorsa ölçülü şekilde verilmelidir.

sizin dediğiniz gibi papağan için zararlı oldugu kesin zaten bizzat parrot ve avianda bilimsel olarak kanıtlanmış yazıyor ama ben aynı olayı muhabbet içinde düşünüyorum neyse arkadaşlar bu konu uzar gider herkes kendi bildigini yapmaya devam etsin kazasız belasız sağlıklı ömürleri olsun kuşlarınızın

Tabii ki herkes kendi baktığı canlıdan mesul.Fakat araştırmaktan vazgeçmeyelim.Farlı kaynaklar araştıralım ve inceleyelim.Bu hepimiz için geçerli.

Arkadaşlar uzun süredir muhabbet kuşlarıyla iç içeyim bakışlardan tutun tünekte duruşlarından ne demek istediklerini anlıyorum. Yıllarca büyük üstadların bilgilerinden faydalandık. Size kuş kumu ile diyeceğim haftada 1 saat bile olsa kafese koymak 1 yaşındaki çocuğunuza 1 biberon kola içirmek gibi. Kuş kumu baştan aşağıya zarardır. Kaynak falan filan hepsi hikaye o kaynakları yazanlar , açanlar çoğu bu işin ticaretini yapan insanlar. Dikkat edin kuşlarınıza kum vermeyin.!!!!!!!!!

Bende ahmet hocam gibi düşündüğümü belirtmiştim zaten çünkü araştırdıgım yabancı kaynaklar hep bana bu bilgiyi verdi.En baştada söyledigim gibi bu olay bizde her zaman verin vermeyin şeklinde yarı yarıya kalacak çünkü işin ticaretini yapan insanlar kuş kumunu verin diyor satmak içinmi onu bilemem üreticilere çok güveniyorsanız üretici her papağana çekirdekte verir ma bütün kaynaklarda çekirdegin yağlanma yaptıgı hayvanın ömrünü kısalttıgı yazar.Kuşunuz çok sindirim problemi çekiyorsa kuş kumu yerine meyve-sebze verin sindirim problemi kalmaz vitamininide alır.

Kafam karıştı iyice...

Kafanızın karışması normal :D Fakat sevgi ve saygı çerçevesindeki bu tartışmadan siz karlı çıkacaksınız.
Bir bilim toplantısında Edison'a şöyle demişler 100. denemde ampulü buldun ve bu bir bilim adamı için başarısızlıktır.Edison cevap vermiş hayır başarısız olmadım.İlk 99 denemde ki yöntemlerle ampulün yanmayacağını öğrendim.

Bende bu alman sitesindeki ingilizce yazıyı ekleyeyim.Muhabbet kuşları için güzel bilgiler var.

http://www.birds-online.de/gesundheit/gesallgemein/wsanatverdauung_en.htm

"kuş kumu hayvanlara zararlı olsa,
yem üreticileri bunu üretir mi?

yemlerini satmak istedikleri, velinimetleri olan hayvanlara bilerek zarar vermek istetler mi?"

diye sorarsak, konu netleşir diye tahmin ediyorum.

tabii herşeyin fazlası, yanlış kullanımı yalnız kuşlara değil tüm canlılara zarar verecektir.

mobil cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"kuş kumu hayvanlara zararlı olsa,
yem üreticileri bunu üretir mi?

yemlerini satmak istedikleri, velinimetleri olan hayvanlara bilerek zarar vermek istetler mi?"

diye sorarsak, konu netleşir diye tahmin ediyorum.

tabii herşeyin fazlası, yanlış kullanımı yalnız kuşlara değil tüm canlılara zarar verecektir.

mobil cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dediğinize bakacak olursak, ballı kraker de üretiliyor ancak zararlı.

Kuş kumu grit olmalı.Şu inşaat sıva kumu gibi olanlardan değil.Anasonlu olanları da var.Bunların zararı var.
Benim kullandığım Rotipet kuş kumu grit.Resimlerde de göreceğiniz gibi deniz canlılarının fosil kabuklar.

Daha once turkiyede yasarken de muhabbet kusu ve cennet papagani baktim ve hic kum diye birsey bilmeden baktim. Ama simdi avusturyadayim ve gecen ay bir veteriner ziyaretimiz oldu , veteriner icin kanatli hayvanlar bolumune gittim(her biri 6 kattan ve iki bloktan olusan bir hastane) ve kuslari kafesiyle goturmustum , 1 prof bir doktor gordu ve ikisi de kafesinizde kus kumu hic mi yok yoksa buraya gelirken mi cikarttiniz diye sordu,oraya giderken cikartmistim , burada kus edinirken forumlardan yaptigim arastirmalar hep kum gerekli oldugunu belirttigi icin alip koymustum yoksa bildigim birsey degildi. Kuslardan 1 inin yedigini hic gormedim , digerini 1 kere daha yeni yerken gordum. 2 haftada bir kumu degistiriyorum bayatlamasindan korkanlara tavsiyem o kumu biriktirip tabana koymalari. Hem temizligi daha kolay oluyor hem de kumu kullanmis oluyoruz.
Hayvan bakmakta cocuk yetistirmek gibi birsey bence her ebeveynin kendi dogrularinin oldugu noktalar var , bilimsel bir zarari kanitlanmadgi surece dozajinda herkes bildigi gbi beslemeli bakmali.

Daha once belki uzun sure ac kalmis ve bu yuzden kesesini doldurmak icin surekli kum yemis ve size geldiginde de bu aliskanligini surduren bi kusun kafesinde bulundurulmasi sakincali olur.