Karadeniz Pet

Grit kuş kumu, yem ve kalamar kemiği

damnatiomemoriae

Yeni Üye
Geçen günlerde kuşum için yeni kum, yem ve kalamar kemiği aldım.
Kum ve yem Versele Laga, kalamar kemiği ise Hagen Living World’e ait.
Yemi uzun zamandır kullanıyorum ve kuşum severek yiyor ama kalamar kemiği ve kumu ilk defa aldım.
Daha önce Versele Laga anasonlu kuş kumu almıştım, kuşum çok sevmişti, fazla yediğini bile düşünürdüm bazen. O kumu aldığım zamanlar skt’sini bilmediğim için içim rahat etmemişti ve atmak zorunda kalmıştım. Şimdiki aldığım grit kum ve skt 2024. kumda sanki sabun gibi bir koku var, kendi kokusu mu bu bilmiyorum. Kuşum kullanmıyor, hiç görmedim yediğini. Keşke anasonlu alsaymışım... 2,5 kg paket hâlinde satılıyordu, hiç yemediği için muhtemelen boşa gidecek. Bir süre daha gözlemleyip kuşu grit kum seven birine vermeyi düşünüyorum. Muhabbet kuşları grit kum sevmez mi, önerildiği için almıştım. :(
Yem de biraz kokuyordu, sanki paket için kokmuş gibi. Normalde cam şişede ve serin yerde muhafaza ediyorum, alalı bir hafta olmasına rağmen ancak şimdi cam şişeye aktarabildim. Koku sorun oluşturur mu acaba?
Bir de kalamar kemiği konusu var. Paketinden çıkardığımda rahatsız edici bir kokusu vardı, suya tuttum ve kuruttum, kokusu biraz gitsin diye. Açık havada beklettim, şimdilik hafifledi gibi kokusu. Kalamar kemiğinde böyle koku olması normal mi?
:rolleyes:

kuş kumunu neden kullanıyorsunuz ? Kuş hiç meyve-sebze tüketmiyor mu ? Evde beslenen,meyve-sebze tüketen kuşların kuş kumuna ihtiyacı yok,yarardan çok zararı olur bilginiz olsun.

Kuş kumunı iştahla tüketen kuş yeterli beslenmiyordur,vitamin ve minarel eksikligi üst düzeyde oldugu için iştahla tüketiyordur.Beslenmesi düzenli olan kuş kuma ihtiyaç duymaz.

kuş kumunu neden kullanıyorsunuz ? Kuş hiç meyve-sebze tüketmiyor mu ? Evde beslenen,meyve-sebze tüketen kuşların kuş kumuna ihtiyacı yok,yarardan çok zararı olur bilginiz olsun.
Bir ara kuşumun dışkısında yem taneleri vardı, 1,5 yıl önce falan. Kuş kumu almam tavsiye edilmişti, o zaman almıştım ve kuşumun dışkıda yem sorunu çözülmüştü. Kumu da severek yiyordu. Kuşuma da arada bir meyve/sebze veriyorum, darı da veriyorum, beslenmesi iyi yani. Yakın zamanda bir şey olmuştu; kafasını sallamaya başlamıştı ve bunu sorduğum kişiler de "kafesinde kum yok mu, yem sindiremiyor" demişlerdi. O yüzden kum aldım, yoksa uzun süredir kum kullanmıyordu kuşum, şimdi de yemiyor ama tadını sevmediği için yemediğini düşünüyorum.

İnsan-kedi-köpek kum,toprak yiyorsa vitamin minarel eksikligi vardır.Google a yazarsanız hepsinin ortak noktası vitamin minarel eksikligi olarak çıkar.Bazı çocuklarda toprak yer doktora gider kan verir ve genelde demir eksikliigi çıkar.Hayvanlar ve insan arasında ender olan ortak noktalardan biri kum,toprak yeme durumu.Hepsinin ortak noktası vitamin,mineral eksikligi yani yetersiz beslenme.Forumdada çok öneren arkadaş oluyor ama her zaman söylüyorum kuş kumu beslenmesi düzenli olan hayvan için yarardan çok zarar dogurur.Bunlar bilimsel olarak kanıtlanan şeyler.

BUYRUN BU LİNKİ OKUYUN

Geçen günlerde kuşum için yeni kum, yem ve kalamar kemiği aldım.
Kum ve yem Versele Laga, kalamar kemiği ise Hagen Living World’e ait.
Yemi uzun zamandır kullanıyorum ve kuşum severek yiyor ama kalamar kemiği ve kumu ilk defa aldım.
Daha önce Versele Laga anasonlu kuş kumu almıştım, kuşum çok sevmişti, fazla yediğini bile düşünürdüm bazen. O kumu aldığım zamanlar skt’sini bilmediğim için içim rahat etmemişti ve atmak zorunda kalmıştım. Şimdiki aldığım grit kum ve skt 2024. kumda sanki sabun gibi bir koku var, kendi kokusu mu bu bilmiyorum. Kuşum kullanmıyor, hiç görmedim yediğini. Keşke anasonlu alsaymışım... 2,5 kg paket hâlinde satılıyordu, hiç yemediği için muhtemelen boşa gidecek. Bir süre daha gözlemleyip kuşu grit kum seven birine vermeyi düşünüyorum. Muhabbet kuşları grit kum sevmez mi, önerildiği için almıştım. :(
Yem de biraz kokuyordu, sanki paket için kokmuş gibi. Normalde cam şişede ve serin yerde muhafaza ediyorum, alalı bir hafta olmasına rağmen ancak şimdi cam şişeye aktarabildim. Koku sorun oluşturur mu acaba?
Bir de kalamar kemiği konusu var. Paketinden çıkardığımda rahatsız edici bir kokusu vardı, suya tuttum ve kuruttum, kokusu biraz gitsin diye. Açık havada beklettim, şimdilik hafifledi gibi kokusu. Kalamar kemiğinde böyle koku olması normal mi?
:rolleyes:
Kemikte kendine özgü hafif koku olması normal,kumu da ben sürekli değil haftada bir kez önünde bir kaç saat tutup alıyorum.Bazen vermediğimde oluyor.Çok sık tüketmesi sorun yaratabilir.Grit kumu benim kuşum da yemedi aynı şekilde elimde kalmıştı.

İnsan-kedi-köpek kum,toprak yiyorsa vitamin minarel eksikligi vardır.Google a yazarsanız hepsinin ortak noktası vitamin minarel eksikligi olarak çıkar.Bazı çocuklarda toprak yer doktora gider kan verir ve genelde demir eksikliigi çıkar.Hayvanlar ve insan arasında ender olan ortak noktalardan biri kum,toprak yeme durumu.Hepsinin ortak noktası vitamin,mineral eksikligi yani yetersiz beslenme.Forumdada çok öneren arkadaş oluyor ama her zaman söylüyorum kuş kumu beslenmesi düzenli olan hayvan için yarardan çok zarar dogurur.Bunlar bilimsel olarak kanıtlanan şeyler.

BUYRUN BU LİNKİ OKUYUN
Daha önce kumun zararı olduğunu okumuştum ama kuş besleyenlerin, üretenlerin büyük çoğunluğu kum alın diyor hep.
Kuşumun sorununu yazdığımda birkaç kişi birden “kum kullanın” dedi, o yüzden aldım ben de...

Kemikte kendine özgü hafif koku olması normal,kumu da ben sürekli değil haftada bir kez önünde bir kaç saat tutup alıyorum.Bazen vermediğimde oluyor.Çok sık tüketmesi sorun yaratabilir.Grit kumu benim kuşum da yemedi aynı şekilde elimde kalmıştı.
Ben de arada bir çıkarıyordum kumu, grit olanı yemeyecek hiç sanırım.

Daha önce kumun zararı olduğunu okumuştum ama kuş besleyenlerin, üretenlerin büyük çoğunluğu kum alın diyor hep.
Kuşumun sorununu yazdığımda birkaç kişi birden “kum kullanın” dedi, o yüzden aldım ben de...

Dedigim gibi 10 kanatlı veterinerine gidin verin vermeyin olayı yarı yarıya kalır.Ama bilimsel olarak vitamin mineral eksikliginden yedikleri net yani sindirim olayı tamamen yalan.Aynı olayı kedi-köpek hatta küçük çocuklar yapıyor hepsini araştırın ortak nokta düzensiz beslenme-vitamin,mineral eksikligi ve bu olayı mutlaka durdurmak için ilaç tedavisine başlıyorlar.Ama iş kuşa gelince nedense 10 kişiden 5 i kum gerekli diyor.3 senedir 1 kere bile kullanmadım kullanmamda.

Kuş kumunu sadece küçük çakıl taşları olarak algılamak yanlış.Kuş kumu olarak adlandırılan bu ürünün içinde istiridye kabuğu ,midye kabuğu ve v.b gibi bir çok deniz canlısının fosil kabukları var. Bu kabuklar bir çok minerali içinde barındırır.Kuş kumundaki bu mineraller her canlı için hayati önem taşır.Etçil olarak bildiğimiz canlılar bu mineralleri avladıkları otçul ve hepçil canlıların kemiklerinden ve iç organlarından temin ederler.Otçul canlılar bu mineralleri yedikleri bitkilerin kök kısmından temin ederler.
Kanatlı canlıların sindirim sisteminin en önemli kısmı kursak ve taşlıktır.Adı üzerinde taşlık.Kursak yenilen tohumları yumuşatarak taşlığa gönderir.Taşlık yumuşak hale gelmiş bu tohumları öğüterek bağırsaklar tarafından emilmesini sağlar.Taşlığa giden kum hem yenilen tohumların hızlıca parçalanmasını sağlar hemde kendisi parçalanarak bağırsaklar tarafından emilir.

Kuş kumu olayına girilirse forum ikiye bölünür.Ülkede kanatlı veteriner olmamasına rağmen kuş kumu olayı veterinerler,petshoplar arasındada verin vermeyin şeklinde ikiye bölünür tıpkı forumda arkadaşların önerdigi gibi.Benim size tek tavsiyem yabancı kaynakları araştırın özellikle avian vet ve parrot forum sayfalarını kuş kumu hakkında net bir bilgi elde edersiniz.Türkiyede ise papağan okulu sayfasını orada bire bir parrot forumun neredeyse çevirileri mevcut ve okulunu okuyan insanların kuş kumu hakkında örnek gösterdigi sayfa avian vetin net bir şekilde kuş kumunu ASLA KULLANMAYIN yazısı olacaktır.Üstüne basa basa söylüyorum MEYVE-SEBZE TÜKETEN KUŞA KUŞ KUMU ZARAR VERİR.Yerli yabancı tüm aramaları yapın hepsinde MEYVE SEBZE TÜKETEN KUŞ KUMA İHTİYAÇ DUYMAZ şeklinde yazar.

Kuşunuz kumu çok fazla tüketiyorsada istanbulvet veya özvet 2 kanatlı hekimine gidip durumu belirtin kan testine sokunca çıkan mineral-vitamin eksikligini onlar zaten sizlere söyler.Uygun beslenme programını hazırlarlar.

Kuş kumu olayına girilirse forum ikiye bölünür.Ülkede kanatlı veteriner olmamasına rağmen kuş kumu olayı veterinerler,petshoplar arasındada verin vermeyin şeklinde ikiye bölünür tıpkı forumda arkadaşların önerdigi gibi.Benim size tek tavsiyem yabancı kaynakları araştırın özellikle avian vet ve parrot forum sayfalarını kuş kumu hakkında net bir bilgi elde edersiniz.Türkiyede ise papağan okulu sayfasını orada bire bir parrot forumun neredeyse çevirileri mevcut ve okulunu okuyan insanların kuş kumu hakkında örnek gösterdigi sayfa avian vetin net bir şekilde kuş kumunu ASLA KULLANMAYIN yazısı olacaktır.Üstüne basa basa söylüyorum MEYVE-SEBZE TÜKETEN KUŞA KUŞ KUMU ZARAR VERİR.Yerli yabancı tüm aramaları yapın hepsinde MEYVE SEBZE TÜKETEN KUŞ KUMA İHTİYAÇ DUYMAZ şeklinde yazar.
Ülkede kendisine kanatli veterineti diyen 2 işletme var biri İstanbul da biri Izmir de Ozvet. Şahsen ozvete gittiğim için diyorum , ücretsiz kuş kumu veriyorlar küçük kilitli poşetlere koymuşlar. Sizin kast ettiğiniz kanatli veterinerler nere bilemiyorum

Kuş kumunun fazlası zarar. Bazı kuşlar kuş kumunu çok yediğinden dolayı, taşlığın yemi ile dolu olması gerekirken, kum ile dolu oluyor ve de hayvan zayıflayabiliyor. Haftada 2,3 kez kafeste 2,3 saat kalması yeterli..

ben araştıracagınız yerleri söyledim sizlere herkes bildigini okusun

Belirttiğiniz yer ücretsiz kuş kumu veriyor :) Sindirim sistemi için gerekli şeylerden. Konuyu sadece minerale bağlamak yanlış
Belirttigim yer avian vet ve avianın çevirisini yapan papagan okulu.Kendini kanatlı diye tanıtan 2 veteriner ismini verdim ben sadece tonla kumda dagıtsalar bilimsel kanıtı ortaya koyan avian vettir.Parrot foruma girip türkçe çeviri yaparsanız ordada görürsünüz bu durmun yarı yarıya oldugunu.Araştıracagınız siteler açık kum yiyen her canlıda mineral eksikligi vardır nokta

Verdiğim linkteki sitede herkes için önemli bilgiler vardır.

İlk önce baktığımız evcil hayvanları iyi tanımalıyız.Kuş,kedi,köpek olsun fark etmez.
Bizim konumuz kuşlarımız.İlk önce baktığımız kuşumuzun karakterini,fizyolojisini ve hareketlerini iyi bilmemiz gerekli.Bir kafese koyup,onu evimizin içinde uçurup,kafesine yemini,suyunu v.b gibi vererek, baktığımız kuşun hakkında hiç bir bilgi edinemeyiz.Bilgi edinmek için kuşumuzu gözlemlemeliyiz.Ötüşünü,hareketlerini,dışkısını ve bize karşı olan davranışlarını.Bunlar bize kuşumuzda daha sonra oluşabilecek problemler hakkında bilgi verecektir.
Kuş kumunun fazlası tabii ki zararlıdır.Kuşumuz fazla kum tüketiyorsa ona göre davranmalıyız.
Örnek : Her 100 muhabbet kuşundan 20 tanesi kumu fazla tüketiyor ,80 tanesi gerektiği kadar tüketiyor.Bu verilere göre kuş kumu zarlı mı ?dememiz lazım.% 20 lik kısımda olan kuşu fazla kum tüketenler ona göre önlem almalılar.Bu bu kadar basit.