Karadeniz Pet

Hangisi doğru?

Omerft

Meraklı Üye
Bir kesim muhabbet kuşları ve diğer kuş türleri için kuş kumunun olmazsa olmaz bir ürün olduğunu söylüyor.
Bir diğer kısım ise gereksiz oldugunu yalnızca mineral bloğun yettiğini söylüyor.
Bir de fazla kum tüketimi kuşlarda sorun yaratır mı?

Kullanmaktan zarar gelmez bence zaten keyfi yemiyolar ihtiyacı olduğu kadarını yerler

Başka yerde bu konuyu okumuştum. Kuş kumuyla aynı işlevi görüyor ama mineral blokta bulunması gerekiyor denmişti çünkü gagasını törpülemesinde mineral blok güzel iş görüyormuş. Benim mineral bloğum yoktu o yüzden temin ettim. Ayrıca kuşum ilk başlarda aşırı fazla kuş kumu yiyormuş gibi geliyordu, yem yerine sürekli kum başındaydı ama şu an kararında yediğini gözlemliyorum. Belki zamanla kullanım miktarını anlıyorlardır.

Kuşlarda aşırı kuş kumu tüketimi sık görülen bir olay ve bunun sonucunda taşlıkta kum birikmesi olabiliyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor.

Benim şahsi görüşüm kalamar kemiği ve mineral bloğun bulunmasının yeterli olduğu düşüncesindeyim.

Kuş kumu adı altında satılan çoğu ürününde akvaryum kumu olduğunu belirtmekte fayda var…

Geri