Karadeniz Pet

Hastalık mı? Gagada Kabuklanma ve Tüylerinde Beneklenme

hakanc

Yeni Üye
Herkese sağlıklı günler dilerim öncelikle. Dişi muhabbet kuşum 20 gündür kuluçkada. Gagasında kabuk benzeri bir görünüm var ve gitgide kalınlaşıyor. Rengi oldukça koyu ve dokusu sert. Tüylerinde beneklenmeler var. Karnında da kahverengimsi renk değişikliği var karnı da son yumurtanın üstüne 11 gün geçti ancak karnı hala biraz şiş. Dışarı çok çıkmıyor. Çıkınca da hareketli görünüyor. Erkekle iyi anlaşıyorlar. Isınırken vs hala kuvvetli ancak beneklerin artması ceresinin iyice kuruması ve şişmesi beni çok endişelendirdi. Lütfen yardımcı olabilir misiniz sorun nedir?

Ekli dosyalar

• 1CC6C7E3-A03E-4E42-99E5-A18BDFB4D374.jpeg
    1CC6C7E3-A03E-4E42-99E5-A18BDFB4D374.jpeg
    940.9 KB · Görüntüleme: 33
  • 68429D3A-92CD-4A44-B98D-540AC7B06521.jpeg
    68429D3A-92CD-4A44-B98D-540AC7B06521.jpeg
    136.2 KB · Görüntüleme: 30
  • 525919E5-5C8C-411E-A9EC-57C4D1F6F981.jpeg
    525919E5-5C8C-411E-A9EC-57C4D1F6F981.jpeg
    104.3 KB · Görüntüleme: 33
Öncelikle kuşta yağlanma var bu sebeple yağlı tohum (Yulaf,aspur,kızıldarı v.b) ve besinlerin azaltılması kuşun diyete alınması şart. Kuluçka bittikten sonra ayrı kafese alınmalı ve salma süresi uzatılarak daha fazla enerji harcayıp zayıflaması sağlanmalı.

Cerede kabuklanma sorunu üst katman oluşumu ise alanında uzman veteriner hekimler tarafından bu katman kazınıp alınarak normal cere ortaya çıkarılmakta lakin kahverengi cere hipertrofisi gibi bir durum da söz konusu olabilir veterinerin detaylı incelemesi gerekecek.

Beneklere net olarak anlam veremedim genetik bir durum olabilir. Amaçlardan aldığı renk özelliği olabilir bu konuda çok fikrim yok.

Son düzenleme:
Öncelikle kuşta yağlanma var bu sebeple yağlı tohum (Yulaf,aspur,kızıldarı v.b) ve besinlerin azaltılması kuşun diyete alınması şart. Kuluçka bittikten sonra ayrı kafese alınmalı ve salma süresi uzatılarak daha fazla enerji harcayıp zayıflaması sağlanmalı.

Cerede kabuklanma sorunu üst katman oluşumu ise alanında uzman veteriner hekimler tarafından bu katman kazınıp alınarak normal cere ortaya çıkarılmakta lakin kahverengi cere hipertrofisi gibi bir durum da söz konusu olabilir veterinerin detaylı incelemesi gerekecek.

Bebeklere net olarak anlam veremedim genetik bir durum olabilir. Amaçlardan aldığı renk özelliği olabilir bu konuda çok fikrim yok.
Cevabınız için teşekkür ederim. Hocam kuluçkaya girdiğinden beri kendisini pek yem yerken görmüyoruz genelde erkek besliyor. Yeminde de tohum ve dal darı kullanıyordum. Onun dışında bazen az miktarda meyve veya sebze veriyordum. Kuluçka ile birlikte hafta bir-iki kez yumurta maması vermeye başladım. Poposundaki renk değişikliği nedir, normal midir ne yapılmalıdır? Bir de ne zaman salmalıyım? İnternetten öğrendiğim kadarıyla yavruları besleme sürecinde de pek dışarı çıkmıyorlar

Cevabınız için teşekkür ederim. Hocam kuluçkaya girdiğinden beri kendisini pek yem yerken görmüyoruz genelde erkek besliyor. Yeminde de tohum ve dal darı kullanıyordum. Onun dışında bazen az miktarda meyve veya sebze veriyordum. Kuluçka ile birlikte hafta bir-iki kez yumurta maması vermeye başladım. Poposundaki renk değişikliği nedir, normal midir ne yapılmalıdır? Bir de ne zaman salmalıyım? İnternetten öğrendiğim kadarıyla yavruları besleme sürecinde de pek dışarı çıkmıyorlar
Anüs çevresindeki sarı renkli kitle kuşunn yağ dokuları, kuş kuluçkada uzun süre hareketsiz kaldığı için vücut yağlanıyor. İnsanlardaki kilo alma durumu ile aynı.

Salma işlemi yavrular yeme düştükten sonra yani artık annelerine ihtiyaçları kalmadığı zaman sağlanabilir.

Geri