Karadeniz Pet

Hastalık (uzun anlatım)

Gokalpp

Yeni Üye
(Baştaki anlatım 10 mart öncesi olanlar)Kuşuma iki yemi karıştırarak veriyorum, petshop sahibi son kullanma tarihinini silmiş o yüzden hiç farketmemişim bir süre taze yemle skt geçmiş yemi birlikte kullanmışım(2hafta falan) farkedince hemen gidip yenisini alıp diğerini çöpe attım, bir problem olmuşsa bile düzenlesin diye avidiar bağırsak düzenleyici almıştım ama hiç ara vermeden kullandım en az on gün bilgilendirilmediğim için:( Sonra 10 mart gecesi kuşumun dışkısı kırmızı oldu(kokudan kan olduğu belliydi) sabah veteriner hekime götürdüm, koksidiyoz olduğunu söyledi, sulfasym adlı ilacı 40 ml suya 4 damla olacak şekilde 6-7 gün boyunca kullandım, kuşum iyileşti ama dışkısı düzgün olmasına rağmen etrafına renk vermeye devam etti. 4 farklı veteriner hekime sordum koksidiyoz bitmiş, etrafındaki yeşil leke önemli değil dediler. Şuan Nisan ayındayız ama renk verme devam ediyor, dışkı bazen çok iyi renk olarak bazen açık yeşil falan oluyor. Fotoğraf ekleyeceğim gece yaptığı ve bugün gün içinde yaptıklarını. Kuş dişi,kilosu 48 gram, 3 yaşında, 3 senedir kişiliği aynı çok hareketli bir kuş değil, gün içinde yanıma gelir su içmek dışında kafesine gitmez, benim yanımda da yem var o yüzden sürekli yeme erişimi var. Meyve vermeye devam ediyordum, 4 gündür meyve vermedim, tam dolu suluğa 3 damla elma sirkesi damlatıyorum,5. güne girdik şimdi. 4 gündür yanımdaki yemleri kafesin yanına koydum acıktıkça gidip yesin diye, canı sıkıldıkça yem yememesi için. Dışkılarda koku yok, ağzı kokmuyor, kusma yok, dışkıda sindirilmemiş yem yok. Gagada uzama ve birkaç tırnağında renk değişimi var(2019 ağustostan beri) Veteriner hekim problem yok, törpülemeye çalış dedi. Dışkı, gaga ve tırnak fotoğrafı atıyorum, kuşun hikayesini de okudunuz, sizce ne olabilir? Karaciğer diye düşünüyorum ben ama ne yapmalıyım?
AE81-B0-D8-EE28-4-CF3-A16-D-C38-BADC40515 B3-A16823-613-D-4-A10-8-AB3-17-FB8-DE4-D783 331-A72-E9-3-C11-4818-A602-E387-EA419-C33 9-E0-E0-B6-E-5-A09-4-B2-D-89-C4-AFECAF403408
BE5-E2-C21-13-F3-4-F81-9018-026-D4-D0-F9-B18 FD1-A89-D8-037-D-44-EC-95-FD-5-A850-CCF7051

Son düzenleme:
Merhaba. Bence kakalar normal. Fazla su içtiklerinde, meyve ve sebze tükettiklerinde idrarı kaka ile birlikte attıklarından kağıtta özellikle kağıt havluda kakanın kenarına dağılması normaldir.
Bu gaga fotoğrafı net çıkmamış anlayamadım. gaganın dışını törpülediniz mi?

Merhaba. Bence kakalar normal. Fazla su içtiklerinde, meyve ve sebze tükettiklerinde idrarı kaka ile birlikte attıklarından kağıtta özellikle kağıt havluda kakanın kenarına dağılması normaldir.
Bu gaga fotoğrafı net çıkmamış anlayamadım. gaganın dışını törpülediniz mi?

6745549-F-4-DC8-4503-B31-F-AABE17-ACE90-E

Hocam bu dışkıları biraz önce yaptı, etrafınin yeşil olması normal mi diye düşünmeliyim o zaman? Gaga için mantar ilacı, vazelin kullandım ama belli ki mantar değil. Daha hızlı uzuyor ve soyuluyor, şimdi törpüleyemedim sinirleniyor diye ama kendisi mineral blok, kalamar kemiği, tahtaya sürterek törpülemeye çalışıyor. Öyle gözükmesinin sebebi soymaya çalışmam galiba. Sizce karaciğer için aktardan karahindiba tohumu almalı mıyım?

Son düzenleme:
Gaganın ucunu tırnak makası ile kesebilirsin. Düzeltmene gerek yok. Kendisi törpüleyip düzeltir. Düz bir şekilde tek seferde kesmelisin.
Bence kaka normal. Karahindiba tohumununa gerek var mı? Bence biraz veterinerlere güvenmelisiniz. Kuşun durumu iyi ise çok fazla telaş etmeyin. Kapalı ambalajda ve satışın çok yapıldığı dükkanları tercih edin ki beklemiş yem alma şansınız olmasın.

Gaganın ucunu tırnak makası ile kesebilirsin. Düzeltmene gerek yok. Kendisi törpüleyip düzeltir. Düz bir şekilde tek seferde kesmelisin.
Bence kaka normal. Karahindiba tohumununa gerek var mı? Bence biraz veterinerlere güvenmelisiniz. Kuşun durumu iyi ise çok fazla telaş etmeyin. Kapalı ambalajda ve satışın çok yapıldığı dükkanları tercih edin ki beklemiş yem alma şansınız olmasın.

Yemi hep kapalı alırım, bir kerelik dikkatsizliğimden kaynaklandı :/ Strese sokmadan ara ara kesmeye çalışıyorum tırnak makasıyla. Sanırım kan olayı olduktan sonra paranoya başladı bende sürekli problem varmış gibi düşünüyorum. Kuşun dışkısı da sürekli aynı düzeyde devam etmeyince sorun varmış gibi geliyor. :( Meyve vermeye başlayayım mı o zaman(çok olmamak kaydıyla) ve sirkeli suyu 4 gündür yapıyorum, bırakayım mı yoksa birkaç gün daha devam etsin mi? Lapharma markasının Pterovit adında vitaminini vermişti veteriner hekim, onu hangi aralıklarda kullanmalıyım? Yeme de katılabiliyor, suya da
Kusura bakmayı çok konuşuyorum

Yemi hep kapalı alırım, bir kerelik dikkatsizliğimden kaynaklandı :/ Strese sokmadan ara ara kesmeye çalışıyorum tırnak makasıyla. Sanırım kan olayı olduktan sonra paranoya başladı bende sürekli problem varmış gibi düşünüyorum. Kuşun dışkısı da sürekli aynı düzeyde devam etmeyince sorun varmış gibi geliyor. :( Meyve vermeye başlayayım mı o zaman(çok olmamak kaydıyla) ve sirkeli suyu 4 gündür yapıyorum, bırakayım mı yoksa birkaç gün daha devam etsin mi? Lapharma markasının Pterovit adında vitaminini vermişti veteriner hekim, onu hangi aralıklarda kullanmalıyım? Yeme de katılabiliyor, suya da
Kusura bakmayı çok konuşuyorum

D8280-CBF-7371-46-B0-8-AD5-0-C07-C93-CFF98

Kuşun ağırlığı fazla bile tabi cinsini bilmiyorum belki iri cinslerdendir... ağırlık kritik ölçülerde azalıp, kuşun enerjisi gittikce düşmüyor ise telaş etmeden gözlemleyin bence

Kuşun ağırlığı fazla bile tabi cinsini bilmiyorum belki iri cinslerdendir... ağırlık kritik ölçülerde azalıp, kuşun enerjisi gittikce düşmüyor ise telaş etmeden gözlemleyin bence
Alındığında Çekoslavak demişlerdi, kuyruğu uzun olanlardan. Zamanla kilo aldı hep iri değildi

Geri