Karadeniz Pet

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Birçoğumuz kuşlarımız hastalandığında telaşa kapılabiliyoruz fakat önceliğimiz soğuk kanlı davranıp durumunu gözlemlemek olmalıdır.

- Konu başlıklarında acil, yardım, lütfen, önemli vb. başlıklar kullanmanız size konuda öncelik sağlamaz bu başlıkları kullanmanız yasak olduğu için moderatör ve yöneticilerimiz tarafından başlıklar güncellemektedir.

- Kuşunuzun herhangi bir rahatsızlığı bulunuyor ise lütfen gözlemleyip gördüğünüz bütün belirtileri yazmayı unutmayın, aksi takdirde size yardımcı olmaya çalışan üyeler sorunu anlamayabilir yada yanlış teşhis koyabilir.

- Kuşunuzun fiziksel bir sorunu mevcut ise ilgili soruna dair fotoğrafları yüklemeyi unutmayınız, görmeden yapılan yorum yanlış olabilir ve yanlış sonuçlar doğurabilir.

- Kuşunuzun davranışsal sorunu bulunuyor ise videoya kaydedip foruma yüklemeyi unutmayınız, size büyük sorun olarak görünen hareketler bir sorun olmayabilir yada tam aksine küçük bir sorun olduğunu düşündüğünüz davranışlar büyük rahatsızlıkların belirtisi olabilir, video yüklemeniz en uygun sonucu almanızı sağlayacaktır.

- Herhangi bir hastalık ile ilgili bilgiliniz bulunmuyor ise o konuya yorum yapmayınız ve kesinlikle ilaç önerisinde bulunmayınız. Bilmediğiniz bir hastalıkla ilgili alakasız ilaç önerisinde bulunmanız ilgili üyenin yanlış tedavi uygulamasına sebep olabilir ve kötü sonuçlar doğurabilir.

- Kuşunuzun dışkılarında tuhaflık mevcut ise öncelikli olarak kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup sürekli güncel dışkı fotoğraflarını yükleyiniz, koltuk üzerinde, parmağınızda, düz kafes zemininde çekilen dışkı fotoğrafları ilgili dışkının analizini zorlaştıracaktır.

- Veterinerden aldığınız bir ilaç yada hastalık tavsiyesi bütün hastalıklara çözüm olmaz eğer yaşadığınız hastalıktan farklı bir hastalık var ise konuda gördüğünüz her hastalığın altına “veterinerim şu ilacı tavsiye etti kullandım sorun kalmadı” demeyiniz. Yanlış tavsiyeler kötü sonuçlara sebebiyet verir.

- Hastalığın tam olarak sebeplerini bilmeden, belirtilerini tam olarak anlamadan ilaç tavsiyesinde bulunmayınız öncelikli olarak ilgili belirtileri gözlemleyiniz eğer verilen bilgi yetersiz ise üyeden daha fazla bilgi talep ediniz.

- Açılmış bir hastalık konusuna hastalık dışındaki konulara dair başka sorular sormamaya özen gösteriniz sorularınız için forumu inceleyebilir yeterli bilgi bulamadıysanız ilgili başlık altına yeni konu açabilirsiniz.

- Güncel olmayan ve aciliyet gerektirmeyen konuları canlandırmayınız. Örnek; 2015 yılında açılıp şuan aktif olmayan bir konuya, “kuşunuz iyileşti mi merak ettim? “ gibi yorumlar yapmayınız.

Hastalık konuları nasıl olmalı ?

Kuşumun solunum sıkıntısı çektiğini düşüyorsam kuşumu gözlemleyip açacağım konuya tüm belirti bilgilerini eklemeliyim; “Kuşumun kuyruğu aşağı yukarı oynuyor, uyurken kafes demirlerine gagasını koyup uyuyor, hırıltılı nefes alıp veriyor, uçtuktan sonra yutkunma sesi çıkarıyor ve durumunu görebilmeniz için video ekliyorum” gibi...

“Kuşumun fiziksel yaralanması mevcut, kafeste çırpınırken ayağı zarar gördü, açık yarası yok, ayakta şişlik ve morluk var, tünegi kavrayamıyor, ayağını içine çekip uyuyor fakat parmaklarını bükebiliyor oynatabiliyor, kuşun sorununu net anlayabilmeniz için net olarak çekilmiş fotoğrafını yüklüyorum.” Şeklinde detay ve durumu hakkında görsel işitsel bilgileri eklemeniz sorununuzun net anlaşılması ve doğru yönlendirilmeniz açısından önemlidir.

Yukarıdaki verilere özen göstererek açılan konularda doğru teşhis ve yönlendirme açısından daha kısa sürede ve daha güvenilir bilgiye ulaşıp, sorununuzu çözmeye daha çabuk yaklaşacaksınızdır.

Geri