Karadeniz Pet

Hava kesesi hastalığı

dgknhnc

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Geçen ay kuşumun sırtında 2 adet baloncuk fark ettim. Tedavi için veteriner aradım,anlayanını bulamadım. Yemini aldığım kuşçu bağırsaklarında problem olduğunu söyleyerek bana ilaç verdi,çözüm olmadı. Bugün itibariyle elimde oynarken göğüsünde daha büyük bir baloncukla karşılaştım. Geçen hafta birkonuda yine yardımlarınızı istemiştim fakat sorunuma çözüm bulamıyorum. Sorunla başa çıkabilecek bir veteriner bulamıyorum. Üniversiteden randevu alamıyorum ve durum gittikçe kötüleşiyor. İnternette kendi aramalarım sonucu aynı şikayetlerden yola çıkarak çok büyük bir ihtimalle hastalığın 'Hava kesesi yangısı' olarak ismettirildiğini gördüm. Bu hastalık hakkında bilgisi olan veya yardımcı olabilecek birisi var mı ?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-10-16 at 20.36.59 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-16 at 20.36.59 (1).jpeg
    116.6 KB · Görüntüleme: 171
  • WhatsApp Image 2019-10-16 at 20.36.59.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-16 at 20.36.59.jpeg
    126.9 KB · Görüntüleme: 175
Aminosol ve dia-Spot adlı ilaçları kullandım. Haftada 1 kez 10 damla damlattım fakat ilaçlar bağırsaklar ile alakalı. Hava kesesi yangısı olarak arama yaptığımda çıkan resimlerle bizim yaşadığımız problem aynı.

O kullandıklarınız, ilaç değil takviyedir. Kullanılabilecek ilaçlar Doksiskin ve/veya tylosin tertarat etken maddeli olabilir. O belirti birçok nefes problemi hastalığında gözlemlenmekte artık veterinerden uygun br tanesni alıp kullanırsınız. Ancak kuşunuzda hırıltı, göz yaşarması, hapşurma, burun akıntısı v.s. var mı yok mu? iyice gözlemleyiniz.

Bahsettiğiniz belirtilerin hiç birisi yok. Günde yan-yanyana 5 6 saat geçirdiğimiz oluyor. Kafes hayvani değil sürekli dışarıda. Sadece dünden beri bir durgunluk gözlemliyorum fakat hapşırma,akıntı gibi bir şey yok.

Teşhis koymadım, bu konuda bilgim çok kısıtlı . Hava baloncuklarını internette arattığımı,benzer vakaların isminin 'Hava kesesi yangısı' olarak isimlendirildiğini ve hiç bir yerden yardım anlamadığımı söyledim. Hastalık 'budur ' demedim. Sizin bahsettiğiniz belirtiler hayvanımda bulunmuyor.

O zaman kuşunuz hasta olmaya bilir. Durgunluk birçok nedenden olabiliyor tüyde olabilir. Başka sebeplerde olabilir. Belirtiler neler? Dışkısında problem var mı?

Arkadaşlar merhaba. Geçen ay kuşumun sırtında 2 adet baloncuk fark ettim. Tedavi için veteriner aradım,anlayanını bulamadım. Yemini aldığım kuşçu bağırsaklarında problem olduğunu söyleyerek bana ilaç verdi,çözüm olmadı. Bugün itibariyle elimde oynarken göğüsünde daha büyük bir baloncukla karşılaştım. Geçen hafta birkonuda yine yardımlarınızı istemiştim fakat sorunuma çözüm bulamıyorum. Sorunla başa çıkabilecek bir veteriner bulamıyorum. Üniversiteden randevu alamıyorum ve durum gittikçe kötüleşiyor. İnternette kendi aramalarım sonucu aynı şikayetlerden yola çıkarak çok büyük bir ihtimalle hastalığın 'Hava kesesi yangısı' olarak ismettirildiğini gördüm. Bu hastalık hakkında bilgisi olan veya yardımcı olabilecek birisi var mı ?

Bence hava kesesiyle alakası yok bunun. Muhtemelen enfeksiyon var ve o baloncukların içinde hava değil sıvı var. Antibiyotik ilaç kullanılması gerekiyor ve haricende antibiyotik krem uygulanabilir. Hava kesesi iltihaplarında bu şekilde su toplamış gibi değilde normal bir şişlik olur benim bildiğim.

Deri hastalığı olabilir mi? Ben de açıkçası böyle olabileceğini düşünmüştüm. Üniversiteyle yine mi konuşsanız acaba? Randevu sistemi mi varmış direkt kuşu kafesle götürseniz yardımcı olamazlar mı?

Bence hava kesesiyle alakası yok bunun. Muhtemelen enfeksiyon var ve o baloncukların içinde hava değil sıvı var. Antibiyotik ilaç kullanılması gerekiyor ve haricende antibiyotik krem uygulanabilir. Hava kesesi iltihaplarında bu şekilde su toplamış gibi değilde normal bir şişlik olur benim bildiğim.

Fotoğraflarla karşılaştığımda aynı sorun olduğu için öyle yorumladım. İçinde dediğim gibi sanki hava var,patlayınca sönecek gibi insan vücudunda çıkan yanık şişlikleri gibi. Karnında da bu şişlikten görünce çok tedirgin oldum. Son bir kaç günde inanılmaz durgun. Tüyleri çok dökülmeye başladı. Sesini özler oldum. Antibiyotik kullanmak çare oluşturur mu sizce ?

Deri hastalığı olabilir mi? Ben de açıkçası böyle olabileceğini düşünmüştüm. Üniversiteyle yine mi konuşsanız acaba? Randevu sistemi mi varmış direkt kuşu kafesle götürseniz yardımcı olamazlar mı?

Evet randevu sistemi var fakat bunu da etrafımdan öğrenebildim. Direkt olarak (Çağrı geçmişi bile paylaşabilirim) günde 5-6 kez aramama rağmen hala ve hala ulaşamadım bu beyefendilere. Hayvanlar hakkında ne yazıkki burada çok ölümle sonuçlanan vaka olmuş. Aslında önerilen bir kurum değil yorumlardan ve şikayetten anladığım kadarıyla. Kanatlılar hakkında bir hoca isminden bahsettiler fakat 2 kere gittim yerinde bulamadım.

O zaman kuşunuz hasta olmaya bilir. Durgunluk birçok nedenden olabiliyor tüyde olabilir. Başka sebeplerde olabilir. Belirtiler neler? Dışkısında problem var mı?

4-5 ayı geçik süredir dışkısında ciddi problem var. Sürekli dışkıyı sulu atıyor. Defalarca ishal ilaçları kullandım fayda göremedim. Tekrar veterinere başvurdum kimi kuşlarda görülebilen bir durum olduğunu söyleyince biraz içim rahatladı. Siz daha iyi bilirsiniz ishal normalde 1 haftada ölümle sonuçlanan olay imiş ama dışkısına da net çare bulamadık.
Fotoğraftaki peçeteyi şuan sıksam yere 4 5 damla sıvı akar.

Durum hiç iyiye gitmiyor. Bu durgunluğu,ele gelmemesi,sesinin çıkmaması 1 yıldır 1 gün bile rastladığım bir gelenek değil. İlaç kullanmaktan başka yardım alamıyorum. Bahsettiğim ilaçların tedavi için kullanıldığı sanıyordum. O konu da bile yanlış yönlendirilmişim. Önerebileceğiniz ilaç var mıdır ?

Ekli dosyalar

• 20191027_022946.jpg
    20191027_022946.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 153
illa da tedavi diyen varsa bunu uygulayın şişen kursaklarada faydası var aynı zamanda.

Herhangi bir akıntı yok göz,kulak bölgesinde. Fakat bahsettiğiniz sesi duyuyorum uyuduğunda. Doksisiklin veya tetramezatin kullanmam doğru mu sizce ? Bana aradığım ilaç bu gibi geldi söylediklerinizden yola çıkarak.

kusura bakmayın art arda çok mesaj attım. Bu karnında yeni fark ettiğim şişlik. Tüylerini biraz ıslatıp bu videoyu çekebildim. Bahsi geçen bölgenin altındaki sıvıları görebiliyorum. Videodan birşey anlaşılmıyorsa yarın arkadaşımın vasıtasıyla daha net görüntü almaya çalışayım.

Dışkılar kötü. Nefes alıp verirken kuyruğu aşapı yukarı hareket ediyor mu? Bir an evvel tedaviye başlasanız iyi olur.

Bu baloncuğu nazik şekilde inceler misiniz? İçi sıvı dolu dışı zar gibi mi? Patlatmadan hassas şekilde bakın. Böyle ise kist olabilir.

kusura bakmayın art arda çok mesaj attım. Bu karnında yeni fark ettiğim şişlik. Tüylerini biraz ıslatıp bu videoyu çekebildim. Bahsi geçen bölgenin altındaki sıvıları görebiliyorum. Videodan birşey anlaşılmıyorsa yarın arkadaşımın vasıtasıyla daha net görüntü almaya çalışayım.

Ayhan abinin dediği doksisiklin etken maddeli antibiyotik kullanabilirsin. Haricen de TERRAMYCIN deri merhemi sür sabah akşam. Antibiyotik olarak Amoksisilin ve Siprofloksasin etken maddeli ilaçlarda kullanılabilir. Tedaviye başla biran önce vakit kaybetme.

Geri