Karadeniz Pet

Hiçbir hastalığı yokken aniden ölen muhabbet kuşu

Melih|1

Yeni Üye
Arkadaşlar ben boncuk kuşumu 14 ocak günü aldım ingiliz tür olarak mavi renk 45-55 günlüktü erkekti eve getirdik kafese koydum 1-2 gün kafeste kaldı hiç çıkarmadım sonra alışması için kafesin içine elimle daldarı verdim onu yedi 2 gün böyle yaptım sonra dışarı çıkardım uçup konmayı öğrendi sonra elime alıştırdım elime gelmeyide öğrendi omuzuma koydum orayıda öğrendi hatta omuzumuzda uyumayı çok seviyordu elimize o kadar alıştı ki elimde resmen başparmağıma kafasını koyup uyuyordu böyle 2-3 gün sevdik evin neşesi olmuştu bizi görünce heyecanlanıp kafesten çıkmak için kafesin içinde bir oraya bir buraya uçuyordu hatta aldığım zamanın yani 1 hafta içinde çıkardığım zaman uçup omuzuma konmayı öğrendi ve kendi inanılmaz derecede sevdirtiyordu kafasını kaşırttıyordu öpüyorduk kaçmıyordu o kadar mutlu olmuştuk ki bundan 5-6 yıl önce de 3-4 kuşumuz olmuştu ama bu çok farklıydı inanılmaz derecede ona bağlanmıştık o da bize çok güveniyordu böyle 14-28 ocak arasında bizleydi çok mutluydu bizde çok seviniyorduk onu sevince çünkü sınavada hazırlanıyorum resmen stresim geçiyordu onla oynarken uyurkende kendi odama getiriyordum masanın üstünde kafesin içinde uyuyordu böyle çok güzel bir 2 hafta geçti ama maalesef iki hafta olarak kaldı dün sabah 8 de kalktığımda kafesin alt telini ağzıyla sıkı bir şekilde tutup kanatlarını az bir şey olarak gördüm boncuk falan cicikuş dedim ama hareket yok elime aldım maalesef ölmüştü boncuğu kaybetmiştik ve de hiçbir hastalığı,ishali vs. yoktu gerçekten çok dikkat ediyordum,yemini düzenli değiştiriyordum,suyuna yavru olduğu için az miktar vitamin damlatıyordum,daldarı veriyordum ama boncuk maalesef öldü ve durduk yere hiçbir şey anlamadık resmen şok olduk.
Arkadaşlar gerçekten buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim bu durum hakkında bilgi sahibi olan varsa bana yardımcı olabilir mi?çünkü ilk defa böyle bir şey oldu sağlığı,kilosu,tüyleri çok sağlıklı olan kuşum durduk yere öldü yardımcı olabilecek varsa çok teşekkür ederim çünkü hala bunun şokundayız herkese iyi günler.

54BDCBEB-BEA2-4493-91D6-EB124F775953.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
ölmeden önce dışkıları atar mısınız?hastalıktan değilde zehirlenme olabilir

Sebepsiz ölüm olmaz.Tabii ki bu bizim hemen anlaya bileceğimiz bir durum değil.Kalbi durabilir,solunum veya sindirim sistemi durabilir.Damar tıkanıklığı olabilir.Bir çok sebebi olabilir.Başınız sağ olsun. :(

Sebepsiz ölüm olmaz.Tabii ki bu bizim hemen anlaya bileceğimiz bir durum değil.Kalbi durabilir,solunum veya sindirim sistemi durabilir.Damar tıkanıklığı olabilir.Bir çok sebebi olabilir.Başınız sağ olsun. :(
Çok teşekkür ederim.Dışkısı normaldi özellikle her hün kontrol ediyordum ki hastalık falan olursa tedbirimizi önceden alalım diye ama dışkısı normaldi yani ishal değildi.
Aldığım pet shop’a götürdüm kuşu kalp krizi dedi ama anlamadığım nokta kuş daha 2 aylıktı (benim bildiğim yaşlı kuşlar genelde kalp krizi geçiriyor bu konuda yanlışım varsa düzeltin) bu şekilde.

Çok teşekkür ederim.Dışkısı normaldi özellikle her hün kontrol ediyordum ki hastalık falan olursa tedbirimizi önceden alalım diye ama dışkısı normaldi yani ishal değildi.
Aldığım pet shop’a götürdüm kuşu kalp krizi dedi ama anlamadığım nokta kuş daha 2 aylıktı (benim bildiğim yaşlı kuşlar genelde kalp krizi geçiriyor bu konuda yanlışım varsa düzeltin) bu şekilde.
değişik bir şey verdiniz mi

Yem olarak gold wings yem verdim,marul yedirdim yeşil kısımlarından tazeydi marul birde çok az yedirdim,birde geçen hafta daldarı yedi 1,5 dal onu da alıştırmak için ilk günlerde vermiştim,birde ölmeden önceki gün somun ekmek içi vermiştim ama onuda yememişti zaten.
F8B6125C-17F3-45C4-AF2C-D94AF8304085.jpeg

Birde suluğuna vitamin damlattım yavru olduğu için daha az damlattım kutunun üzerinde yazandan daha az damla damlattım bu hafta pazartesi birde ondan önceki haftaki pazartesi damlattım ve bir gün durdu sadece vitaminli su pazartesi vitaminli suyu salı günü döküp normal taze su doldurdum.Vitaminli suyuda bünu şekilde vermiştim.

ölmeden önce dışkıları atar mısınız?hastalıktan değilde zehirlenme olabilir
Babam gece 4 gibi yani öldüğü günle aynı günün gecesi sevmek için gitmiş masaya ayağı değmiş kuş baya çırpınmış eline alıp biraz sakinleştirmiş geri koymuş bundan dolayı bir şey olmuş olabilir mi?

Durum bu şekilde bu kuşumun ölüm sebepini öğrenmeden yeni kuş almamayı düşünüyorum.

Verdiğin besinleri kontrol et tarihi geçmiş yada bozulma olmuş birşey var mı. Daha önce aynı paket yemden bende kullandım. Kurtlanmıştı yemliğine doldururken son anda fark ettim attım. Herhangi bir yarası var mıydı kontrol ettin mi ? Geceleri telde mi uyuyordu ? Telde uyuyorsa bulunduğu ortamda huzursuz demektir. Şayet kalp krizi gibi bişeyse geceleyin o çırpınma olayı da tetiklemiştir. Senin görmediğin zamanda biri zararlı birşey yedirmiş olabilir mi ? Herhangi bi solunum sıkıntısı var mıydı ? Tıksırma krizi gibi , nefes alırken tık tık sesler , kuyruk oynatma ? Daha bir çok sebebi olabilir . Net birşey söylemek zor.

Verdiğin besinleri kontrol et tarihi geçmiş yada bozulma olmuş birşey var mı. Daha önce aynı paket yemden bende kullandım. Kurtlanmıştı yemliğine doldururken son anda fark ettim attım. Herhangi bir yarası var mıydı kontrol ettin mi ? Geceleri telde mi uyuyordu ? Telde uyuyorsa bulunduğu ortamda huzursuz demektir. Şayet kalp krizi gibi bişeyse geceleyin o çırpınma olayı da tetiklemiştir. Senin görmediğin zamanda biri zararlı birşey yedirmiş olabilir mi ? Herhangi bi solunum sıkıntısı var mıydı ? Tıksırma krizi gibi , nefes alırken tık tık sesler , kuyruk oynatma ? Daha bir çok sebebi olabilir . Net birşey söylemek zor.
Arada bir hapşırıyordu ama öyle soğuk algınlığı gibi bir şey değil gibiydi çünkü soğuk algınlığı olsa böyle hareketsiz olurdu sağlığı iyiydi,uyuduğu zamanda salıncağı vardı onda uyuyordu genelde.

Yemleride özellikle alırken kontrol ettim son kullanma tarihine baktım onlarda geçmemişti.

Yemleride özellikle alırken kontrol ettim son kullanma tarihine baktım onlarda geçmemişti
Bulmak zor. Ama vazgeçme bu kuş öldü diye kuş bakmaktan. Belki doğuştan bi sıkıntısı vardı. Yeni alcağın kuşta ölcek diye bişey yok. Garanti olsun diye kafesi ve ekipmanlarını sıcak su ve sirkeyle temizle. Kullandığı yemi ve vitaminide kullanma, ne olur ne olmaz.

Kuşlar bir müdahale olmadan yumurtanın içinde ölüyorlar,bebekler annelerin karnında ölüyorlar.Tıbbın gelişimi ile bebeklere, anne karnında kalp ameliyatı dahi yapılabiliyor.Kısacası hangi sebepten olursa olsun ölüm biz canlıları küçük ,büyük,yaşlı demeden buluyor.

Kuşlar bir müdahale olmadan yumurtanın içinde ölüyorlar,bebekler annelerin karnında ölüyorlar.Tıbbın gelişimi ile bebeklere, anne karnında kalp ameliyatı dahi yapılabiliyor.Kısacası hangi sebepten olursa olsun ölüm biz canlıları küçük ,büyük,yaşlı demeden buluyor.
Çok haklısınız ilahi kader elimizden maalesef bir şey gelmiyor.
Tür olarak bir şey olmuş olabilir bu da aklıma çok takılıyor bana ingiliz diye petshop verdi acaba saf ingiliz değil kırma olan bir kuşsa bu nedenle bir şey olmuş olabilir mi?

Bulmak zor. Ama vazgeçme bu kuş öldü diye kuş bakmaktan. Belki doğuştan bi sıkıntısı vardı. Yeni alcağın kuşta ölcek diye bişey yok. Garanti olsun diye kafesi ve ekipmanlarını sıcak su ve sirkeyle temizle. Kullandığı yemi ve vitaminide kullanma, ne olur ne olmaz.
Sanırım ani bir şekilde öldüğü için üzüldük çünkü çok sağlıklı gözüküyordu ve karakteri çok iyiydi böyle bir kuş daha bulabilir miyim gerçekten bilmiyorum.İnşallah hayırlısı olsun ne diyeyim.

Tür olarak bir şey olmuş olabilir bu da aklıma çok takılıyor bana ingiliz diye petshop verdi acaba saf ingiliz değil kırma olan bir kuşsa bu nedenle bir şey olmuş olabilir mi?
Tür farklılığı yüzünden ölümler olmaz. Geçmiş olsun

Ölümle türün hiç bir alakası yok.Her canlı bir gün ölümü tadacak.;) Nice sapa sağlam görünen insanlar gece uykusunda ölüyor.Ya kalbi duruyor yada beyin kanaması sebebiyle...Bazende insanların başlarına hiç ummadıkları olaylar da geliyor.Bir haberde okumuştum.1800 yıllarda dışarıda çalışan adamın birine gök taşı çarpmış.Düşünsenize koskoca dünyada bir portakal büyüklüğündeki gök taşı bir mermi gibi sizi buluyor ve öldürüyor.Takdir-i ilahi.

Geri