Karadeniz Pet

İdeal yem karışımı ve benim verdiğim ek meyve sebzeler

Salih.

Yeni Üye
Yem karışımı
Bir çok yem markası var. Bizzat paketi elime alıp incelediğimde veya internetten baktığımda çoğunda karışım oranları yazmıyor veya çok geniş aralıklar ile ifade ediliyor örneğin sarı darı %20-%60. Bu ne şimdi. Hemde bu geniş aralık ithal iyi varsaydığımız veya yerli markalarda da var. Birde paket içeriğinde hiç yazmayan fakat paketi açtığınızda yeme karıştırılmış olan tohumlar gördüm örnek olarak çekirdek, arpa vs. Akıllara ellerinde ne fazla kaldıysa veya dönemsel olarak ne ucuz ise onu falazdan koydukları anlamına geliyor bence.

Yem karışımı ile ilgili internette baya bi araştırma yaptım. Farklı forumlardan yabancı forumları translate ederek vs. Sonuç olarak vardığım oranlar aşağıdaki gibidir.
% 30 Aspur
% 20 Sarı darı
% 15 Beyaz darı
% 15 Kırmızı darı
% 10 Yulaf
% 10 Diğer (Nijer, Keten tohumu, Arpa, Buğday, Ufak çekirdek, Keten tohumu, Pancar tohumu vs)

Bazı kişilerin karışım oranları farklı olabilir fakat bu oranlar için çok farklı kaynaklar inceledim. Karışımı uygulamak size kalmış (size kalmış yazdım çünkü büyük üretici değil iseniz hepsini ayrı ayrı alıp karıştırmak zor gelecektir diye düşündüğümden).

Kendim verdiklerim
Sadece 1 çift muhabbet kuşum var (oğlum istedi diye almıştım sonradan ondan daha fazla ilgilenir oldum). Araştırmayı severim. Kendi kuşlarıma verdiklerim ise;
Normal kuş yemi her zaman akıllı yemlikte durur. Buna ilaveten 2 ufak yemlikte kendim karıştırdığım arpa, buğday, yulaf, çekirdek karışımım var herzaman (kuşlar ilk başta kabuklu yulafı, arpayı ve buğdayı kıramadı fakat 3 gün içerisinde kafesin altını kontrol ettiğimde boş yulaf kabukları çekirdek kabukları gördüm, öğrenebiliyorlar demekki. Artık kırabiliyorlar). Hergün evde ne var ise, havuç rendesi, yumurta maması, çimlendirilmiş yem, elma, çilek, kıvırcık, biber, rendelenmiş kabak bunlardan birini asıyorum kafese. Mama veya sebze meyve astığımda yemlikleri çıkarmıyorum. kuşlar canlarının istediklerini yiyor (yok efendim ben yem çimlendirmeye uğraştım, yumurta maması yaptım yemi alayım bunu yesinler yapmıyorum). Kuşunuz mama, sebze meyve verdiğinizde yemiyor ise sadece ilk verdiğiniz gün yemini alın 1-2 saat içerisinde mecbur tadına bakıyorlar. Daha sonraları yemini almayın sakın yoksa kuşu tek tip beslenmeye zorlarsınız. Örnek olarak bugün sadece makarna yiyelim, yarın ise sadece pilav gibi. Kuş astığınız sebze meyveden de mamadan da kendi yeminden de ihtiyacı olduğu ve canı istediği kadar yiyecektir.

Son düzenleme:
Paylaşım için teşekkürler.
(Başlıktaki harf hatası düzeltildi)