Karadeniz Pet

iki erkek muhabbet kuşu olur mu?

balim14

Yeni Üye
bugün 6-7 aylık olan erkek kuşun yanına henüz tam uçamayan küçük bir yavru erkek aldım. dişi almak istemedim, hem çifleşirse yavru istemiyodum, hem de önceki kuşumu büyük aldığım için yeterince elime alıştıramadım. o yüzden küçük alıyım dedim. tam belli olmaz ama büyük ihtimalle erkek dedi. çünkü burnunda beyazlık yok tamamen mor bir de çok uysal. ben kendi kuşumun yanına koyduğumda zarar vermedi ama çifleşme belirtileri gösterdi üzerine çıkmaya çalıştı, yavru kuş rahatsız olduğu için başka kafese aldım.
muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapamıyor mu onu da merak ettim

fotoğrafını buraya atarsanız cinsiyet konusunda yardımcı olurlar.

siz dişi almak istemiyorum deyip 2 dişi almak zorunda bırakmışsınız kendizi fark etmeden. kuşlara belli bir süre sonra eş almak gerekiyor. Çok iyi anlaşsalar dahi kızıştıklarında 2 erkek kavga edebilir.

fotoğrafını buraya atarsanız cinsiyet konusunda yardımcı olurlar.

siz dişi almak istemiyorum deyip 2 dişi almak zorunda bırakmışsınız kendizi fark etmeden. kuşlara belli bir süre sonra eş almak gerekiyor. Çok iyi anlaşsalar dahi kızıştıklarında 2 erkek kavga edebilir.
ciddi misiniz açıkçası iki dişi anlaşamaz ama iki erkek anlaşabilir diye bir bilgi okumuştum ona güvenerek aldım

Durum tamamen kuşların karakterine bağlı. İki erkek kuş da, iki dişi kuş da anlaşabilir tam aksi bir durum da olabilir.
Büyük olan kuşla yavruyu aynı kafeste beslemeyin, ister istemez çiftleşmek ister.

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımını hayli hayli yapar ama arada böyle ayak atmalar gibi olaylar olabiliyor. Benim kendi yavrularımdan birisi de ilginç bir şekilde sürekli olarak babası ile çiftleşmeye çalışıyor. Garip bir şekilde ne kız kardeşine, ne annesine, ne de diğer erkek kardeşine bu hareketleri yapıyor. Özellikle babasıyla beraber onu saldığımda tek yaptığı şey gidip ona kur yapmak ve ayak atmak. Bir kere zorla üzerine bile çıktı hatta.

İki erkek kuş aynı kafeste beslenilebilir de, beslenmeyebilir de. Aynısı dişi kuşlar için de geçerli. Karakterleri uyuşuyor ve kavga etmiyorlarsa cinsiyetleri önemsiz. Ama her kuş anne/baba olmayı hak eder, sonuçta doğal hakları. Mantıklı olan gidip bir dişi kuş almak olacaktır.

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımını hayli hayli yapar ama arada böyle ayak atmalar gibi olaylar olabiliyor. Benim kendi yavrularımdan birisi de ilginç bir şekilde sürekli olarak babası ile çiftleşmeye çalışıyor. Garip bir şekilde ne kız kardeşine, ne annesine, ne de diğer erkek kardeşine bu hareketleri yapıyor. Özellikle babasıyla beraber onu saldığımda tek yaptığı şey gidip ona kur yapmak ve ayak atmak. Bir kere zorla üzerine bile çıktı hatta.

İki erkek kuş aynı kafeste beslenilebilir de, beslenmeyebilir de. Aynısı dişi kuşlar için de geçerli. Karakterleri uyuşuyor ve kavga etmiyorlarsa cinsiyetleri önemsiz. Ama her kuş anne/baba olmayı hak eder, sonuçta doğal hakları. Mantıklı olan gidip bir dişi kuş almak olacaktır.
yeni aldığım kuşa da kıyamıyorum çok ılımlı hem değiştirmek istemiyorum çok sevdiriyor kendini hem de benim önceki kuşun yanına koyunca rahatsız oluyor. çifleşme belirtilerinden dolayı. önceki aldığım kuşu da bir ay önce almıştım ama biraz büyük olduğu için alıştıramadım. acaba önceki kuşu değiştirsem yerini yadırgar mı yine de bu eve alışmıştı. onu verirsem de vicdan azabı çekerim gibi geliyor kararsız kaldım :)

yeni aldığım kuşa da kıyamıyorum çok ılımlı hem değiştirmek istemiyorum çok sevdiriyor kendini hem de benim önceki kuşun yanına koyunca rahatsız oluyor. çifleşme belirtilerinden dolayı. önceki aldığım kuşu da bir ay önce almıştım ama biraz büyük olduğu için alıştıramadım. acaba önceki kuşu değiştirsem yerini yadırgar mı yine de bu eve alışmıştı. onu verirsem de vicdan azabı çekerim gibi geliyor kararsız kaldım :)
6-7 aylık küçük bir yaş değil. Büyük ihtimalle gittiği yere de alışamayacaktır. Ben evde 5 kuş bakıyorum açıkçası 2 kuş bakmaktan çok da zor değil benim için. İstiyorsanız ikisine de ayrı ayrı eş alırsınız. Sizin kararınız yani ben karışamam maalesef.

Anlaşamayabilirler. Siz yokken birbirlerine zarar verebilirler kardeş olsaylardı sorun olmazdı ama kavga edebilirler temkinli olmak gerekir muhabbet kuşları arkadaş canlısıdır nolur nolmaz dikkat edin.

Geri