Karadeniz Pet

ilk muhabbet kuşu deneyimim

küçücük yüregini korkutmadan nasıl eğitebilirim ilk deneyimim

• yardım

• lazım

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

saydam

Yeni Üye
arkadaşlar ben 1 hafta önce muhabbet kuşu sahiplendim ve cinsiyeti belli olmaz şuan dendi . 26 günlüktü ve petshop sahibi 20 gün kafesinden çıkarmamamı söyledi. Elime alıp severek alıştırmamı söyledi ancak elimde cok çırpınıyor incitmekten korkup bırakıyorum hemen , ısırma problemi yok saglıgı yerinde hareketli ve düzenli uyuyor. Ancak kafesinde özgürlüğünü kısıtlamaya gönlüm el vermiyor. Biran önce elime alıştırmak ve devamında odaya alıştırmak istiyorum. Nerde yanlış yaptığımı bilmiyorum çok fazla araştırdım ve baktığım yerlerde 3. günde dışarı alıştırıyorlar . Elimden korkmuyor hafif tedirginleşiyor ama kendini sevdiriyor. Elime yada parmağıma ne yaparsam yapayım gelmiyor. Sesime ve varlıgımada alıştı düzenli olarak sohbet ediyorum. Ne yapmamı önerirsiniz hiç bir şeyi yanlış yapmak istemiyorum enazından ben odadayken özgürce dolaşmasını cok istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler.

araştırarak öğrendiklerim kafesinin temiz olmasını sevdiği . 2-3 günde bir temizliyorum. Yemi kabuklu ve vitaminli taşı var . Yemini düzenli yeniliyorum suyuna vitamin ilacını katıyorum 2 günde bir suyunu yeniliyorum. Elime alıştırmak için kafeste hareketsiz durduruyorum elimi ve oynayıp yorulduğunda elimden tedirginlik yaşamadan uyuklayabiliyor. Salıncagını cok seviyor sağlık problemi yaşadığını düşünmüyorum . kafesini kalabalık tutmuyorum. Yerinide sadece aynı oda içinde bilgisayar dolabı ve oturdugum koltuk arasında değiştiriyorum. Ciddi bir hayvan severim . Konuyu yanlış açtıysam hatam olduysa kusuruma bakmayın .

Son düzenleme:
sanırım yeni üyeler bir süre umursanmıyor ben kaçtım :)

bulaşıcı olmayan rahatsızlıklarla uğraşıyorum maalesef antibiyotikler baya bitkinleştirdi yazı okuyup süzemiyorum . daha fazla kafeste tutsak hayatı yaşatmak istemiyorum kendime nasıl alıştırıp bırakabilirim odaya özet geçebilecek yokmu

yokmu soru sorabileceğim yardım sever bir hayvansever :)

verdiğiniz linkede göz attım parmağınızı uzatın pes etmeyin yazıyor 3 günde baya bi uğraştım bazı zamanlar kaçmıyor parmağımdan ama yinede gelmiyor ayaklarının dibinde öyle duruyor parmağım. alıştıramıyorum gelmeye ne yapıcam bilmiyorum hiç. 1 haftadır bakmadığım video okumadığım yazı kalmadı. Asla yılmam farkındayım zorluklarının ama sizlerden yardıma ihtiyacım var soru cevap şeklinde. Şimdiye kadar kaydettiğim aşama usulca uzanınca heryerini sevdiriyor ama öteye geçemiyorum

işte en başta yanlış bilgilendirildim kafesin içinde alışmalı önce deniyordu ve satan kişide öyle dedi benim için cok önemli bu . Bir can taşıyor ve o canı en iyi şekilde yaşatmak ve mutlu etmek istiyorum

Yaşatmak kolay, zor olan mutlu etmek. Yazıyı daha dikkatli okumanızı ve kuşa daha yakın ilgiyle vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Siz alalı bir hafta olmuş ve hiç dışarı çıkmamış, yani bu durum bana göre neredeyse hiç beraber vakit geçirmemişsiniz demektir

kafesin içinde cok sevdim bazı sitelerde kafesin içinde elinizi bekletin zarar gelmeyeceğini görecek ve güvenecek yazıyordu saatlerce bunuda denedim. dediğiniz yazıyıda okudum ban atalimat şeklinde bilgi lazım adım adım .

bugün açtım kapağını odayı 5 dk dolanıp geri girdi

daha 1 aylık uçamıyor kendini yaralamasından da korkuyorum

Bu işte talimat olmaz. Bunlar canlı varlıklar, hepsinin karakterleri farklı ve bizlerden onlarca yüzlerce defa küçükler. Bizler onların gözünde devleriz. Tüylerini tamamlamış bütün muhabbet kuşları uçmaya hazırdır. O bilgiler her yerde var ve o yüzden herkes soruyor, muhabbet kuşum bana alışmıyor diye.

haklısınız bundan sonra odada olduğum müddetçe kapısı hep acık olucak ve cam kapı gerekli tedbirleri herzaman alırım. Bir sorum daha olacak bilgisizliğimin kusuruna bakmayın petshoptaki eleman elinize alın sevin alışır dedi zorla almak kaçarken yakalamak bana doğru gelmiyor bunuda denememeliyim değilmi

Yazıda bundan da bahsetmiştim, kuşu zorla kendinize alıştıramazsınız, sevmediği hoşlanmadığı bir şeyi yapmayın

teşekkürler. Sizinde dediğiniz gibi farklı karakterde oldukları için genelleme yapılamıyor hepsine farklı uğraşlar gerekiyor. Bir kaç gün daha ugraşıcam olmazsa yine burdan sizleri rahatsız edicem

Kuşun karakteri çok önemli benim kusum cok uysal mesela ben avucluyorum ama benden kaçmıyor. Aldigim gunden bu yana cok sakin bir hayvan..

dün bütün gün ürkütmeden elime getirmeye calıstım gelmiyor bu sabahta 6.30 dan beri uğraşıyorum kendini sevdiriyor parmağımı göğsünün altına sürüyorum çıkmıyor napıcamı şaşırdım iyice

Elinize biraz yem alıp onu besleyerek kendinizden ve elinizden korkmamasını sağlama eğitim şeklini denediniz mi? Çok hırçın ve de korkak kuşlarda bile elden yem yedirerek eğitim biraz sabırla büyük gelişme kaydettirebiliyor. Özellikle dal darıyı sevmesini sağlayabilirseniz ve dal darıyı kafeste tutmak yerine sadece elinizden ikram ederseniz sonuç alabilirsiniz bence. Bazı kuşlar dal darıya çok düşkün oluyorlar. Daha az önce yem yemiş olsalar da dal darıyı görünce çıldırıyorlar. Onun sevdiği bir yem tarzı, dal darı ya da bir sebze bulmalısınız ve hep elinizden ikram etmelisiniz... Dal darı kafes dışındaki eğitimde de çok işime yaramıştı zamanında benim. Sadece yarım saatte elimde dal darı ile bir komut belirterek gelen bir kuşa dönmüştü bir muhabbet kuşum. Tabi bu kuştan kuşa değişir ama bir deneyebilirsiniz isterseniz.
Bu süre zarfında kuşu avuçlamaya çalışmayın hatta hiç avuçlamayın. Güvenini zedelersiniz. Elinizin ona yaklaştığında ya yem ikram edeceğini ya da seveceğini öğrenmeli...

Geri