Karadeniz Pet

İlk muhabbet kuşumu aldım önerilerinizi bekliyorum

BeycanDeveloper

Yeni Üye
Merhaba bugün ilk kez muhabbet kuşu aldım yavru aldım başında ki çizgiler hemen gaga üstünden başlıyor cinsiyetini pek önemsemedim. Çünku amaç sadece beselemek ve bana arkadaşlık etmesi. Bakımında dikkat etmem gereken hususlar nelerdir ev de soba kullanıyoruz ama taşınma yer değiştirme durumu olan biriyim yani okullar açılırsa ev sıcaklığı ortalama kaç olmalı aldığım yer kafesini bir ceket ile falan ört dedi eğer içerisi çok ısınacaksa bunun dışında besleme bakım ve bana alıştıktan sonra eğitimi için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Cinsiyetini öğrenmek için kuşunuzun ceresinin yani burnunun fotoğrafını atabilirsiniz. Yardımcı oluruz.
Evde soba varsa ısınmada problem çekmez kuşunuz. Sobayı ben de çok severim. Ortam ısısının 18 derecenin altına düşmemesi gerekir. 25 derece idealdir. Taşınma durumunda ise kafesin etrafına küçük bir battaniye ya da kalın bir ceket gibi bir şey sarabilirsiniz. Burada amaç kulun cereyanda kalmasını önlemektir.

Bakımı özetleyecek olursam:
5 günde bir yumurta maması + mamanın içine karıştırılmış probiyotik (Röhnfried Entrobac probiyotiğini öneririm. Mamayı kendin yapabilirsin. Ya da hazır da alabilirsin. Mama için de Powermax iyidir.)
10 günde bir multivitamin (Tavsiyem Versela Laga Opti Breed’tir.)
5 günde bir yeşillik (roka, ıspanak, marul, maydanoz vs.)
Haftada 1 kez bir adet dal darı
14 günde bir olmak üzere de “Sarımsak + Kuru Kekik + Tarçınlı” bir çay hazırlayıp suluğun 1/5’ine ekleyip 4/5’ini suyla doldurmalısın. Bu çay çok çok çok faydalıdır. Say say bitmez faydaları.

Yukarıda yazdığım şekilde bir beslenme uygula. Kuşun çok sağlıklı olur. Hasta falan da olmaz.
Ayrıca 2 ya da en fazla 3 günde bir kafesin alt kısmını temizle.
2 haftada bir olmak üzere de komple kafesi yıka.
Suyunu her gün değiştir, temiz içme suyu koy ve 2 günde bir suluğu bir sünger ve kalıp sabunla yıkayıp iyice durula.
Kafeste kuş kumu, kalamar kemiği ve gaga törpülemesi için mineral blok olsun.
Yemini eğer akıllı yemlik kullanmayacaksan her gün üfle ki kuşun aç kalmasın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kafana takılan bir şey olursa sorabilirsin.

Eğitim için de alttaki konuyu inceleyebilirsin.

Cinsiyetini öğrenmek için kuşunuzun ceresinin yani burnunun fotoğrafını atabilirsiniz. Yardımcı oluruz.
Evde soba varsa ısınmada problem çekmez kuşunuz. Sobayı ben de çok severim. Ortam ısısının 18 derecenin altına düşmemesi gerekir. 25 derece idealdir. Taşınma durumunda ise kafesin etrafına küçük bir battaniye ya da kalın bir ceket gibi bir şey sarabilirsiniz. Burada amaç kulun cereyanda kalmasını önlemektir.

Bakımı özetleyecek olursam:
5 günde bir yumurta maması + mamanın içine karıştırılmış probiyotik (Röhnfried Entrobac probiyotiğini öneririm. Mamayı kendin yapabilirsin. Ya da hazır da alabilirsin. Mama için de Powermax iyidir.)
10 günde bir multivitamin (Tavsiyem Versela Laga Opti Breed’tir.)
5 günde bir yeşillik (roka, ıspanak, marul, maydanoz vs.)
Haftada 1 kez bir adet dal darı
14 günde bir olmak üzere de “Sarımsak + Kuru Kekik + Tarçınlı” bir çay hazırlayıp suluğun 1/5’ine ekleyip 4/5’ini suyla doldurmalısın. Bu çay çok çok çok faydalıdır. Say say bitmez faydaları.

Yukarıda yazdığım şekilde bir beslenme uygula. Kuşun çok sağlıklı olur. Hasta falan da olmaz.
Ayrıca 2 ya da en fazla 3 günde bir kafesin alt kısmını temizle.
2 haftada bir olmak üzere de komple kafesi yıka.
Suyunu her gün değiştir, temiz içme suyu koy ve 2 günde bir suluğu bir sünger ve kalıp sabunla yıkayıp iyice durula.
Kafeste kuş kumu, kalamar kemiği ve gaga törpülemesi için mineral blok olsun.
Yemini eğer akıllı yemlik kullanmayacaksan her gün üfle ki kuşun aç kalmasın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kafana takılan bir şey olursa sorabilirsin.
Kekik, sarımsak, tarçınlı çayı kaynatıp soğutup mu uygulayacağız? Bende denemek istiyorum

Foto cektim ama boyut buyuk dedi plastik normal bir yemlik var 2 tane ben lazim ne varsa ver dedim ama saydiginiz vitamin vb hic bir sey vermedi bana bir tane kutu icinde gaga tasi kus yemi ve tas verdi bu tasi yemine keristir dedi peki ben bu yemliklerin birine tas birine yem koysam mantikli olur mu? Kus kendi kendini temizler mi yoksa arada bana alisinca bir tabak icine su koyup orada kendisinin banyo yapmasini vs saglayabilir miyim? Birde arastirmalarimda parazit falan seyler okumustum onun icin sprey istedim ama bu nevsimde olmaz dedi yazin alirsin dedi birde bazen soba kararsiz yanabiliyoruz kisa surelide olsa icerisi yuksek isilara ulasabiliyor o zaman ne yapmam lazim birde 18 derece altina duserse bu zararli mi veya dusse belli belirli bir zaman dilimi varmi kusu etkilemesi icin.

Kekik, sarımsak, tarçınlı çayı kaynatıp soğutup mu uygulayacağız? Bende denemek istiyorum
Bir silme çay kaşığı kekik, 2’ye bölünmüş bir diş sarımsak ve çeyrek çubuk tarçını önceden kaynatılmış suya atın ve 20 dk bekleyin. 20 dakika sonra kekik, sarımsak ve tarçını süzün. Geriye kalan suyun da iyice soğumasını bekleyin ve kuşunuzun suluğuna 5’te bir oranında ekleyin, sulukta geriye kalan kısmı ise içme suyuyla doldurun. Çayımız kafeste 6 saat dursa yeterlidir. 6 saat sonra temiz içme suyu koyunuz.

kafesin fotosunu atar mısınız büyük derse ekran fotoğrafı atın
Şimdi araçtayım eve varınca pc üzerinden kalite bozmadan küçültme yapar yüklerim daha sağlıklı olur hem mobilden yazarken uzun basma olayi hosuma gitmiyor pc den daha sağlikli yazarim.

Foto cektim ama boyut buyuk dedi plastik normal bir yemlik var 2 tane ben lazim ne varsa ver dedim ama saydiginiz vitamin vb hic bir sey vermedi bana bir tane kutu icinde gaga tasi kus yemi ve tas verdi bu tasi yemine keristir dedi peki ben bu yemliklerin birine tas birine yem koysam mantikli olur mu? Kus kendi kendini temizler mi yoksa arada bana alisinca bir tabak icine su koyup orada kendisinin banyo yapmasini vs saglayabilir miyim? Birde arastirmalarimda parazit falan seyler okumustum onun icin sprey istedim ama bu nevsimde olmaz dedi yazin alirsin dedi birde bazen soba kararsiz yanabiliyoruz kisa surelide olsa icerisi yuksek isilara ulasabiliyor o zaman ne yapmam lazim birde 18 derece altina duserse bu zararli mi veya dusse belli belirli bir zaman dilimi varmi kusu etkilemesi icin.
Vitamin olmazsa olmaz bir şeydir. Mutlaka tedarik etmelisin. Petshop’tan da alma vitamini ama. Petshop vitaminleri kalitesiz oluyor.
Gaga taşını kullan. Gaga taşı beyaz şekilde mi acaba?
Yeminin de bir fotoğrafını istiyorum. İçeriğine bakmam lazım.
Taş dediğin şey de kuş kumudur. Onu yeme karıştırma, ayrı bir yemlikte veya ayrı bir sulukta ver. Birine kum diğerine yem koyabilirsin. Güzel olur.
Kış aylarında 2 haftada bir banyo yaptırabilirsin. Kendi kendilerini temizliyor zaten onlar, papağangiller çok pislenen hayvanlar değiller. Dediğin gibi tabağa su koyabilirsin. Tabağa birkaç parça yeşillik de koyarsan yıkanmak daha çok ilgisini çekebilir.
Parazit için sprey gereksizdir ve hatta zararlıdır. Spreyler ilerleyen vadede solunum problemlerine yol açar. Parazit için Vilmectin ya da Bitason damla kullanmak gerekir. Pek gerekli değil onlar da eğer çok aşırı kaşınmıyorsa.
Ortam çok ısınırsa kuşun bunalabilir. Ortamı soğutmak gerekir. Kapıyı ya da pencereyi aralayarak biraz soğuyabilirsin ortamı.
18 derecenin altına düşerse de kuş üşütmeye başlar. Tam zaman veremem ama yaklaşık bir 15 dk soğuk ortamda bulundular mı üşütebilirler. Çok hassas canlılar. Çok kısa süre soğuk olursa etkilemez ama.

Fotoğrafları da aşağıdaki siteye yükleyip paylaşabilirsin.

Haftada 2 kez yumurta maması(mamaya az miktar tarçın ekle, tarçın mantarlara karşı etkilidir ve aynı zamanda bağırsak kurtların, parazitlerine de etkilidir) haftada 1 kez multivitamin, 2 kez probiyotik. Probiyotik olarak probiacti bird ya da kanatlı oil prozim.

Ortam ısısını minimum 14,15 derece de tutmaya çalışın, bu derecenin altına düşmesin. Kafes, sabit bir yerde kalsın, kafesin yeri değiştirilirse hayvan strese girer.
Tüy döneminde haftada 2 kez b vitamini ( b vitamini olarak, beforvel, berovit ya da Versele lega mutavit öneririm) ve de haftada 3 kez 1 tatlı kaşığı kadar yulaf verin. Yulaf ı fazla kaçırma tüyden çıkması zorlaşır...

Beforvel’in içinde biotin yok. Tüy dönemi için yetersiz değil mi?
Evet beforvelin içinde B7(biotin) yok ancak, bence bu şekilde rahat tüyden çıkabilir hayvan. Eğer istenilirse Ayrıyetten B7(biotin) içeren bi vitamin kullanılabilir..

Fotoğrafları da aşağıdaki siteye yükleyip paylaşabilirsin.
Merhaba bana verilen bunlar yem, kum ve taş

Yem olarak, gardenmix, beaks, vivid gibi yemleri kullanın. Gaga taşı yerine, kalamar kemiği kullanın. Kum kalsın bir tek

Gaga taşını kullanabilirsin. Ama pek de gerekli değil. Onun yerine mineral blok olsa daha iyi olur. Kum da iyi duruyor. Yemin de içeriği güzel değil ama tohum kalitesi güzel gibi gözüktü bana. Şu anlık kullanabilirsin ama daha güzel yemler var. Benelux %35 aspurlu yem ya da Garden Mix pembe paket yem kullanabilirsin.

Yem olarak, gardenmix, beaks, vivid gibi yemleri kullanın. Gaga taşı yerine, kalamar kemiği kullanın. Kum kalsın bir tek
Çok bilmiyorum petshop bunlari verdi simdi dediklerinizi nereden alabilirim yine bir petshopdanmi yani yemi bosuna mi aldim simdi ben birde tasi

Geri