Karadeniz Pet

İshal mi böbrek hastalığı mı?

oguz1ak

Yeni Üye
Merhaba, kuşum yaklaşık 3 haftadır dışkısını sulu olarak yapıyor. İlk fark ettiğimde kafeste biraz dengesiz ve halsiz duruyordu ve dışkısı biraz suluydu, ama aşırı değil. Bu aşamada veterinere götürdüm. Veteriner ishal olduğunu ancak biraz da hırıltısı olduğunu söyleyip "antibiyotik" verdi. Bunun yanında bir de toz verdi. Tozu yeme karıştırdım, antibiyotiği ise 5-6 gün sabah akşam ağızdan verdim.

Bu aşamada kuş antibiyotiğe direniyordu, hatta zorlamama rağmen iyi veremediğimi düşündüm. Sonra biraz düzeldi sandım ama kısa sürede dışkısı çok fazla suya dönüştü. İshalin geçmediğini düşünüp bağırsak düzenleyici ilaçlar kullandım. Önce 5-6 gün divitsol kullandım, bir faydası olmadı. 3 gündür avidiar kullanıyorum bunun da henüz faydası olmadı.

Ardından araştırırken kuşun fazla su tüketip sıvı dışkı yapabileceğine yönelik yorumlar gördüm. Hatta antibiyotik kullanımının kuşta böbrek ve karaciğer hastalığı yapabileceğini okudum. Kuşta iştahsızlık yok, aşırı durgunluk yok (kafesten çıktığında oynamayı seviyor, hareketli ama eskisi gibi sürekli ötmüyor). Bu durum birkaç hafta önce aldığım yemden dolayı da olmuş olabilir, ev sıcak ama geçici bir serinlik yada rüzgardan etkilenmiş olabilir yada antibiyotikten etkilenmiş olabilir. Sizce sorun nedir, ne yapmalıyım? Ekte fotoğrafları paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19 (2).jpeg
    21.1 KB · Görüntüleme: 26
  • WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19 (1).jpeg
    72 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-11 at 19.27.19.jpeg
    83.5 KB · Görüntüleme: 27
Uzun süredir cevap gelmemiş bir umut bir soru daha:

Bu sürede kuşumu 2. defa veterinere götürdüm. Tedavi esnasında şeffaf sıvı kustu, kursağı şişmiş dediler. Ardından kursağını boşalttılar, kursağında 1 yemek kaşığı kadar sümüksü seffaf sıvı ve biraz da yem çıktı, içinde hava da kaldığından bahsedip kursağına sıvı ilaç koydular.

Ayrıca röntgen çekildi ekte paylaşıyorum, karaciğerde büyüme olduğu ama bunun yaş ile ilgili olabileceği söylendi yaklaşık 2bucuk yaşında. Tedavi olarak şunları önerdi:
Protexin D-C günde yarım yarım 1 kapsül yarım militre suyla
Aminosol B vitanimi günde 2 damla
Flagyl sabah akşam 2 damla.
Suluğuna 10 damla elma sirkesi.

Ağızdan çok zor şekilde verdim bunları (epey direniyor ve yapabilirse tükürüyor), tam doğru verdiğimden emin değilim ancak tüm ilaçları doktorun tavsiyesine yakın şekilde verdim (antibiyotik bazen günde 1 defada kaldı). 5 gün sonunda geçmezse mantar tahlili yaptırmamı istedi.

Şuan 5 gün doldu ve henüz iyileşme yok. Mantar tahlili az sayıda yerde yapılabiliyormuş yakınımda yok, ne yapmamı önerirsiniz? Sanki tek seçenek mantar ilacı gibime geliyor? Zaten aslında bu da olası bir senaryo çünkü suluğunda oluşmuş olabilir.

Ne önerirsiniz? Çok sayıda ilaç denememe rağmen hala sıvı ve yoğun şekilde dışkı var. Yem yiyor, günde 1 suluk suyu bitiriyor, ancak biraz da zayıf..

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-01-22 at 12.42.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-22 at 12.42.41 (1).jpeg
    127.7 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2022-01-22 at 12.42.41.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-22 at 12.42.41.jpeg
    177.2 KB · Görüntüleme: 18
Geri