Karadeniz Pet

İshal tedavisi

oguz1ak

Yeni Üye
Merhaba,
Fotoğrafta gördüğünüz sarı kuş;
- Yaklaşık 1 haftadır ishal,
- Serbest bıraktığımda uçuyor ancak çok hareketli sayılmaz, kafeste genelde sabit duruyor,
- Durduğu yerde hafif kabarıklaşıyor ve sanki nefes alıp verirken bir miktar titriyor.

Yaklaşık 5 gündür her gün suluğu tam doldurup içine 4 ila 8 damla Divitsol isimli bağırsak düzenleyici ilacı verdim, ancak pek bir faydası olmadı. Belirtiler devam ediyor. Ne önerirsiniz?
WhatsApp Image 2021-03-17 at 22.11.18 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-03-17 at 22.11.18.jpeg

Teşekkürler,
iyi günler.

Dışkı resimlerini buraya yükleyin bir kaç tane yapsın Divitsol de güçlü bir ilaç değil

Öncelikle geçmiş olsun..Güncel dışkı resmide paylaşırsanız daha iyi yorumlabilir.Bü süreçte daha iyi bir probiyotik alabilirsiniz ben diazyme256 kullanıyorum tabi sitede başka önerilerde mevcut.

Pektim içerikli ürünler meyve/sebze kaynaklı olan ishalleri toparlıyor.Madem sizde bir işe yaramadı probiyotik verebilirsiniz.İnternetten bölünmüş olarak Röhnfried Entrobac alabilirsiniz.(50 gram yeterli olur..)

Yani Divitzol'ü başlarda 4-5 damla kullandım ilaç da hafifse etkisiz kalmış olabilir. diazyme256 e geçmeyi mi deneyeyim? Bir de "1 damla ağzından ver" gibi bir öneri gelmişti ama bunu denemedim, önerir misiniz? Fotograflar su şekilde.
WhatsApp Image 2021-03-18 at 00.01.51.jpeg
WhatsApp Image 2021-03-18 at 00.01.51 (1).jpeg

iyi aksamlar.

Yani Divitzol'ü başlarda 4-5 damla kullandım ilaç da hafifse etkisiz kalmış olabilir. diazyme256 e geçmeyi mi deneyeyim? Bir de "1 damla ağzından ver" gibi bir öneri gelmişti ama bunu denemedim, önerir misiniz? Fotograflar su şekilde.
Ekli dosyayı görüntüle 53857Ekli dosyayı görüntüle 53859

iyi aksamlar.
Yok şu aşamada ağızdan vermeye hiç gerek yok ama dışkılar çok da güzel değil. Dediğim gibi 2-3 gün probiyotik verin durumu tekrar istişare edelim. Bu arada Diazyme 256 iyi bir probiyotik değil...

merhaba, ishalde ilaçdan önce aspur vermeyi denemeniiz önerrim. Kendi kuşumu kaç kez bu şekilde kurtardım ishalden. Hatta bu dışkıdan daha da kötüydü tamamen su şeklindeydi. 3-5 gün gün içinde kendisi yemek istemesede avucumdan aspur yedirdim. Sonra birkaç gün 2-3 gün de diazeyme256 tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekledim. Çok şükür her defasında işe yaradı. Aspur bu açıdan gerçekten bir mucize..Geçmiş olsun İnşAllah

merhaba, ishalde ilaçdan önce aspur vermeyi denemeniiz önerrim. Kendi kuşumu kaç kez bu şekilde kurtardım ishalden. Hatta bu dışkıdan daha da kötüydü tamamen su şeklindeydi. 3-5 gün gün içinde kendisi yemek istemesede avucumdan aspur yedirdim. Sonra birkaç gün 2-3 gün de diazeyme256 tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekledim. Çok şükür her defasında işe yaradı. Aspur bu açıdan gerçekten bir mucize..Geçmiş olsun İnşAllah
Merhaba epey zaman geçmesine rağmen henüz geçmedi, birkaç gün daha ilaca devam ettim, bugün diazeyme265i çay kaşığının ucuyla tam dolu suluğa koydum, yani 5de 1 çay kaşığı gibi.. Nette ölçek çay kaşığı ucuyla denmiş bu oran tedavii amaçlı olur değil mi? bu ölçekte 2 gün daha devam etmeyi planlıyorum.. aspur işe yarıyorsa diazeyme265 ile birlikte kullanayım o zaman?

Tekrar merhaba, neredeyse 2 hafta oldu.

- ilk hafta dividzol verdim işe yaramadı
- son 3-4 gündür hergün kaşık ucuğuyla diazyme256 veriyorum + 3 gündür aspur veriyorum

Ancak halen sorun çözülmedi, ishal devam ediyor, hatta daha fazla sıvılasti.

Aklıma gelen başka bir neden: psikolojik olabilir mi? yada farklı bir hastalık?
Bu kuş geleli yaklaşık 2 ay oluyor, 6 aylıkken aldım, şuan 8 aylık olduğunu sanıyorum. İlk geldiğinde uçma güçlüğü yaşıyordu ama alıştı. Sonra bu gelen dişi kuş erkek ile anlaştı, yani kavga etmiyorlar. Ancak erken 1bucuk yaşında, dişi kuş henüz hazır değil, erkek bir miktar baskı yapıyor. Yaklaşık 3 hafta kadar önce kafese bir kuluçka kutusu taktım. İlk birkaç gün erkek buraya ilgi gösterdi ama sonra 2sinin de ilgisi olmadı.

Son zamanlarda uçuşu biraz daha ağır gibi, sanki zorlanıyor. Ayrıca biraz da küskün gibi.. Yeme içmede sorun yok ancak uzun süren bir ishal durumu oldu ve ilaçlara cevap vermiyor. Böyle psikolojik nedenler yada farklı bir hastalık olma ihtimali var mı? ne önerirsiniz?

Tekrar merhaba, neredeyse 2 hafta oldu.

- ilk hafta dividzol verdim işe yaramadı
- son 3-4 gündür hergün kaşık ucuğuyla diazyme256 veriyorum + 3 gündür aspur veriyorum

Ancak halen sorun çözülmedi, ishal devam ediyor, hatta daha fazla sıvılasti.

Aklıma gelen başka bir neden: psikolojik olabilir mi? yada farklı bir hastalık?
Bu kuş geleli yaklaşık 2 ay oluyor, 6 aylıkken aldım, şuan 8 aylık olduğunu sanıyorum. İlk geldiğinde uçma güçlüğü yaşıyordu ama alıştı. Sonra bu gelen dişi kuş erkek ile anlaştı, yani kavga etmiyorlar. Ancak erken 1bucuk yaşında, dişi kuş henüz hazır değil, erkek bir miktar baskı yapıyor. Yaklaşık 3 hafta kadar önce kafese bir kuluçka kutusu taktım. İlk birkaç gün erkek buraya ilgi gösterdi ama sonra 2sinin de ilgisi olmadı.

Son zamanlarda uçuşu biraz daha ağır gibi, sanki zorlanıyor. Ayrıca biraz da küskün gibi.. Yeme içmede sorun yok ancak uzun süren bir ishal durumu oldu ve ilaçlara cevap vermiyor. Böyle psikolojik nedenler yada farklı bir hastalık olma ihtimali var mı? ne önerirsiniz?
şuan dışkısı nasıl tamamen sıvımı? hastalıkdan dolayımı küskün duruyor yoksa küskün hissettiği için mi hasta oluyor onu bilemeyiz galiba. son dışkı resmini eklerseniz daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. evde 2. bir kafes varsa kuşları ayırmanız da iyi olucaktır diye düşünüyorum. 1.sebep diğerinin hasta kuşa söylediğiniz gibi baskı yapıp onu strese sokması2.sebep hulaşıcı bir hastalık var ise diğer kuşa geçmemesi. birde bu süre zarfından aspur dışında farklı tohum yada meyve sebze yeşillik verdiniz mi yoksa sadece aspurlamı beslediniz?

şuan dışkısı nasıl tamamen sıvımı? hastalıkdan dolayımı küskün duruyor yoksa küskün hissettiği için mi hasta oluyor onu bilemeyiz galiba. son dışkı resmini eklerseniz daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. evde 2. bir kafes varsa kuşları ayırmanız da iyi olucaktır diye düşünüyorum. 1.sebep diğerinin hasta kuşa söylediğiniz gibi baskı yapıp onu strese sokması2.sebep hulaşıcı bir hastalık var ise diğer kuşa geçmemesi. birde bu süre zarfından aspur dışında farklı tohum yada meyve sebze yeşillik verdiniz mi yoksa sadece aspurlamı beslediniz?
Şuan fotoğraf koyamıyorum ancak tamamen sıvıya döndü diyebilirim. Küskünlüğün sebebini anlamak zor, yani hastalık döneminde zaman zaman yakın duruyorlar ancak hastalanmadan önce kafesi açtığımda dişi erkek ile dışarıya çıkmamayı tercih edebiliyordu.

Bu sürede verdiğim şeyler: standart darı ağırlıklı yem, ballı aspur, kum takviyesi yapıyorum. bu kadar. Bunun dışında gıda vermedim. Hastalık henüz diğerine bulaşmadı ama haklısınız ayırmadan nedeninin stres olup olmadığını bilemeyiz, ilaçlar işe yaramadı belki nedeni strestir, ek bir kafes edinip deneyeceğim.

Yeni bir kafes alıp kuşu ayırmayı denedim, ilk tepki 1. fotodaki gibi oldu, belki ortam değişikliğinden belki de birbirlerine ilgilerinden..
2. fotoda karnının durumu ortada, bana şiş gibi de geliyor.
son foto ise dışkının son hali, bazen tamamen sıvı...

ne yapmalı?

Ekli dosyalar

• 20210325_211801.jpg
    20210325_211801.jpg
    203.6 KB · Görüntüleme: 16
  • 20210325_211723.jpg
    20210325_211723.jpg
    851.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 20210325_212426.jpg
    20210325_212426.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 16
Ayrıca bu 2 hafta boyunca uçuşu da giderek zayıfladı, şuan kısa süre uçabiliyor..

Şuan fotoğraf koyamıyorum ancak tamamen sıvıya döndü diyebilirim. Küskünlüğün sebebini anlamak zor, yani hastalık döneminde zaman zaman yakın duruyorlar ancak hastalanmadan önce kafesi açtığımda dişi erkek ile dışarıya çıkmamayı tercih edebiliyordu.

Bu sürede verdiğim şeyler: standart darı ağırlıklı yem, ballı aspur, kum takviyesi yapıyorum. bu kadar. Bunun dışında gıda vermedim. Hastalık henüz diğerine bulaşmadı ama haklısınız ayırmadan nedeninin stres olup olmadığını bilemeyiz, ilaçlar işe yaramadı belki nedeni strestir, ek bir kafes edinip deneyeceğim.

o ballı yemlerden kuşlarınıza vermeyin sade aspur verin. muhabbet kuşlarının yem karışımının %40 ı aspur olmalı diye okumuştuım.

Geri