Karadeniz Pet

Jako Papağanı Evcilleştirme ve Eğitim

alpdna

Yönetici
Yönetici

Jako Papağanı Evcilleştirme ve Eğitim

Evde hayvan bakmak sosyal gelişim için son derece önemlidir. Son dönemlerde birçok kişi evde papağan bakmaktan büyük keyif duymakta ve değişik tür ve cinste ki papağanların bakımlarını üstlenmektedir. Her papağının bakımı için değişik yolları bulunmaktadır. Jako papağanı evcilleştirme ve eğitimi diğer papağanlara göre daha zordur. Papağanların birçoğu ilk başlarda insanlardan ürkmektedir, fakat gerekli eğitim sonrası insanlarla iletişimleri artmaktadır. Papağanların insanlar ile iletişimlerinin artması için iki yol bulunmaktadır. Biri kafeste çıkarmadan uzaktan iletişim kurarak insanlara alıştırılması diğeri ise kafesten çıkartılarak iletişim kurulması ve evcilleştirilmesidir.

Jako papağanını ilk aldığınızda nasıl davranmalısınız

Öncelikle bu papağan türleri son derece insanlar ile iletişimleri yüksek türlerdir. Ancak bunun için jako papağanı evcilleştirme ve eğitim papağanınızı almadan önce onun yaşayacağı kafesi almalısınız. Kafesi aldığınızda papağınızı almadan önce tüm eksiklerini tamamlamalısınız. Kafesin içerisinde nelerin olması gerektiği ve kafesin nerede durması gerektiği gibi tüm detaylara eve gelmeden önce belirlemek eğitim öncesi önemlidir.

Kafes seçimi nasıl olmalı ve evin neresinde tutmalıyız

Papağanınızın yaşayacağı kafesi alırken büyük kafes seçimi yapmak gerekir. Kafesin büyük ve rahat olması jako papağanlarının rahat ve huzurlu olmalarını sağlayacaktır. Kendini mutlu hissedeceği kafeste yaşayan papağanlar iletişimleri daha hızlı kuracaklardır. Papağanınızı almaya gideceksiniz e kafesin de tüm eksiklerini tamamladınız. Kafesin nereye konması gerektiği papağanlar için önemlidir. Jako papağanları durdukları kafesten sizi görebilecek açıya koymanız gerekir. Kafese doğru yaklaşırken sizi aniden görmesi papağını ürküteceğinden hâkim bir yere kafesi koymanız daha uygun olacaktır.

Alıştırma döneminde neler yapmalısınız

Papağanlar iç güdüleri gereği kendilerini güvende hissedebilmek adına yüksekte ve hakim bölgede bulunmak isterler. Kafesi yüksek bir yere koymak onların huzurlu olmalarını sağlayacaktır. Papağanı evcil almış olsanız bile mutlaka tüm papağanlarda alışma devresi olacaktır. jako papağanı evcilleştirme ve eğitim döneminde kesinlikle germemek gerekir. Zaman ile size alışacaktır. Su değişimi, yem yenileme ve kafesin temizlenmesi gibi işlerde papağınınızı rahatsız etmeden sakin bir şekilde yapmaya çalışın. Size bu şekilde zaman içerisinde alışmış olacak ve iletişimi de artacaktır. Jako papağanlarının hafızaları oldukça kuvvetlidir ve olumsuz anıları her zaman hatırlayacaklarından bu süreci sabırla atlatmalısınız.

Eğitim aşaması nasıl olmalıdır

jako papağanı evcilleştirme ve eğitim için en etkili yöntemlerden biri sandalye eğitimidir. Papağanınızın kafesinin karşısına sandalyeyi koyun ve orda papağanın hırlaması geçene kadar oyalanın. Daha sonra kafese biraz daha yaklaşın hırlama başladığında durun ve oyalanın. Bu şekilde hırlaması olmadığı anlarda ona yaklaşarak güven aşılamış olacaksınız.

Bir diğer eğitim ise elle onu beslemektir. En etkili yöntemlerden bir diğeri ise budur. Kafesin tellerinden jako papağanı evcilleştirme ve eğitim için ona çekirdek uzatabilirsiniz. Tellerin arasından uzatırken elinize dikkat edin, zira ısırabilir. Zaman içerisinde sabır göstererek jako papağının eğitimini kısa sürede tamamlamak sizin elinizde. Kesinlikle aceleci davranmayın sabır ve inatla eğitim sürecini başarı ile geçeceksiniz.