Karadeniz Pet

Jumbo Muhabbet Kuşunun Özellikleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Jumbo-Muhabbet-Kusu.jpg

Jumbo muhabbet kuşları, Türkiye’deki genel muhabbet kuşu anlayışına göre çeşitli karakteristik özellikler göstermektedir. Ancak bu özellikler dünyada farklı tanımlanmıştır. Yani “Jumbo” kavramına yurt dışında rastlamanız pek mümkün değildir. Onun yerine “Show” kuşları tanımlaması yaygındır ancak bahsettiğimiz show yani exhibition kuşlar yine ülkemizdekilere göre farklıdır. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki gerçek safkan İngiliz muhabbet kuşları, jumboların boylarının neredeyse 2 katı büyüklüğündedir ve kuyruktan kafalarına kadar ölçüldüğünde 24 santimi bulabilmektedirler. Fakat biz, Türkiye’de yaşadığımıza göre bu ülkenin kriterlerine uygun hareket etmek durumundayız. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra sizlere resimli ve video destekli bir araştırma ürünü sunuyoruz.

Jumbo muhabbet kuşunun temel özellikleri

Başları oldukça iridir ve bu en belirgin özelliğidir.
Baş kısımdaki tüyleri gözlerini tamamen kapatabilecek büyüklükte olabilir.
Benekleri, sakal da denir, daha büyük ve yoğundur.
Boyları biraz daha uzun olabilir ancak enlemesine büyüktürler ve göğüs kısımları diğer kuşlara göre daha dolgundur.
Kuyruktan kafaya kadar boyları 20cm ile 24cm arasındadır.
Ayaklar da boy ve göğüsleri gibi bir nebze daha iridir.
Hareketleri diğer ufak kuş türlerine göre daha sakindir.

jumbo1.jpg
jumbo2.jpg

Not: Ülkemizdeki Jumbo kuşlar üstteki resimlerde gördüğümüz kuşların yine kırmalarıdır; yani biraz daha ufaktırlar. Yukarıdaki kuş resimleri The Budgerigar Society - Welcome to the wonderful world of Budgerigars sitesinden alıntıdır ve orada bulunan kuşlar dereceye girmiş safkan show muhabbet kuşlarıdır.

Jumbo muhabbet kuşu nasıl anlaşılır
Yukarıda saydığımız temel özelliklerden yola çıkarak bir şeyler yakalamak mümkündür ancak jumbo kuşlar, hele ki bu işte yeniyseniz, piyasadaki İngiliz kuşlar ile kolaylıkla karıştırılabilir. Size bu yüzden şuradaki yazıyı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir resim bin kelime konuşur
Alt başlığımızda da değinildiği gibi bu işin en kolay anlatımı resimlerle olacaktır. Aşağıda en çok karıştırılan İngiliz ve Jumbo kuşlar ile ilgili resimlere bakıp Jumbo muhabbetlerin farklarını görebilirsiniz.

jumbo3.jpg
jumbo4.jpg
jumbo5.jpg
jumbo6.jpg
jumbo7.jpg
jumbo8.jpg

jumbo9.jpg
jumbo10.jpg
jumbo11.jpg
jumbo12.jpg

Davranış olarak farklar var mı? Yerli-jumbo arasinda

Bizim yerlimiz en klasik kuşlardan bence, yerlide çok iyi ama onu eline aldığında saldırganlaşır ama eline almassan en iyilerindendir.

Jumbo da diğerlerinin 2 katı boyuna çıkabiliyor.Baş tüyleri 1-2 yaşında çok çıkar, gözleri neredeyse görünmez olur.Ben bu haline bayılırım :) Yumak gibi oluyorlar.
Ben evde jumbo besliyorum mesela çok uysallar . Eğer alacaksan ben jumbo öneririm ama yerlide jumboda iyi konuşur bence. Yardımcı olduysam ne mutlu bana arkadaşlar :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri