alpdna

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
12 Haz 2016
914
403
63
istanbul
www.muhabbetkusu.com.tr
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 tane
kopekmamasısecimi.jpgKöpek Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpek maması seçimi yapılırken öncelikle bir veteriner hekime danışarak köpeğinizin cinsine, yaşına ve yapısına en uygun köpek mamasını öğrenebilirsiniz. Köpek mamaları genel olarak köpeğinizin yaşına ve içeriğinde bulundurduğu besin değerlerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Köpeğinizin yaşına göre; Yavru köpek maması, yaşlı köpek maması, yetişkin köpek maması olmak üzere köpeğinizin yaşına göre mama çeşitleri bulunmaktadır.

Yaşlara Göre Köpek Maması Seçimi

Hassas bir cilde sahip olan yavru köpeklerin daha sağlıklı bir cilde kavuşmasını sağlamak için köpek maması seçimi yaparken yavru köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir. Yüksek formüllü özelliği sayesinde, hassas cilde sahip olan yavru köpeklerin deri ve tüy rahatsızlıklarını engellemek amacı ile protein desteği vermektedir. Zekâ ve beyin fonksiyonlarının gelişmesi için anne sütünde de bulunmakta olan DHA maddesini içermektedir. Özenle pişirildiği için yavru köpeklerin beğeneceği bir tada sahiptir. Yavru köpeklerin çiğneme fonksiyonlarına göre özel olarak üretilmiş, özel küçük taneciklerden oluşmaktadır. Beslenme önerisi ve şekli için uzman veteriner hekimden yardım almanız yavru köpeğinizin beslenmesi açısından önemlidir. Yavru bir köpeğiniz varsa mutlaka yavru köpek mamasını seçmelisiniz.

Yaşlı Köpek Maması Seçimi

Yaşlı bir köpeğiniz var ise, yaşlı olduğu için sindirimi zor olduğundan, köpek maması seçimi yaparken sindirim sistemini düzene sokan ve rahatlatan yaşlı köpek mamalarını tercih etmelisiniz. Protein bakımından oldukça zengin olan bu mamalar ile köpeğinizin deri dayanıklılığı artar ve kaslarını güçlenir. Yaşlı köpek mamalarının diğer artılarından biri kan şekerini düzenlemeleridir. Yaşlı köpek mamalarının içerisinde bulunan protein değerleri ve besin öğeleri değişiklik göstermektedir (patatesli, somonlu, pirinçli, tavuklu, tahılsız). Böylece köpeğinizin en sevdiği lezzeti tercih edebilirsiniz. Ve mamanın yanından suyunu eksik etmeyiniz.

Köpek maması seçiminde diğer mamalardan biride, ödül köpek mamalarıdır. Lezzetli ve sağlıklı olan mamalardır. Ödül mamalarını kullanmak için köpeğinizin en az 5,5- 6 aylık olması gerekmektedir. Köpeğinizin sağlık durumuna ve ırkına göre bir veterinere danışarak ödül mamalarının sıklığını ve miktarını ayarlamanız gerekmektedir. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olduğundan köpeğinizin kemik gelişimini desteklemektedirler.