Karadeniz Pet

Küçük dostumla ilgili yardım

Fca

Yeni Üye
Merhabalar
Yaklaşık 10 gün önce aldığım dişi yavru kuşumla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var
Öncelikle çok ürküyor, elimş kafese soktuğumda kaçıyor bekliyorum alışsın diye ama hiç yanaşmıyor ve korkuyor:( ne gibi bir yol izlemeliyim...
Ayrıca şöyle bir durum var kafes dışından parmağı soktuğumda da hemen kaçıyor kendini sevdirmiyor ama ben odaya geldiğimde tepki veriyor... genelde kafesin yanındaki koltukta oturuyorum ve ben o koltuğa oturduğumda tüneğin uzak yerindeyse bana yakın yere gelip duruyor... taki parmağımı uzatana kadar o zaman uzaklaşıyor ama parmağı çekince yine yakınıma geliyor... bana alışıyor sanırım ama neden sevdirmiyor ve kaçıyor ne yapabilirim?
ayrıca son bir kaç gündür kasefin tellerini yemliğin yanlarını gagalıyor( kemirmeye çalışır gibi) bu neyi ifade eder?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
Kafese daha yakın oturun. Kafese yaklaşırken yavaş hareket edin. Önce kafes dışında eline alışmalı. Kafesin üzerine konulan elden korkmamaya başladığında kafes içi çalışmalara başlanabilir.
Yavaş hareket etmeli ve sabırlı davranmalı. Oyuncak ve sevdiği yemler, meyveler kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Fca
Kafese daha yakın oturun. Kafese yaklaşırken yavaş hareket edin. Önce kafes dışında eline alışmalı. Kafesin üzerine konulan elden korkmamaya başladığında kafes içi çalışmalara başlanabilir.
Yavaş hareket etmeli ve sabırlı davranmalı. Oyuncak ve sevdiği yemler, meyveler kullanılabilir.
Kafese baya yakın oturuyorum aslında:) kafes dışında yiyecek birşey verdiğimde de kaçıyor yemiyor ne yazık ki...

Sabrın sonu selamettir..
Levent bey ben size bir şey sormak istiyorum... siz üreticiniz diye takip ettim forumdan...
ben mesela görüyorum yavru ve elde avuçta çok rahatlıkla duruyor... ya da bir arkadaşımın 1 haftalık kuşu omzundan inmiyor mesela... onları hörünce ben nerde yanlış yapıyorum diyorum:(
Bebek olup elde avuçta rahatlıkla kaçmadan duranları görünce şaşırıyorum açıkçası

Levent bey ben size bir şey sormak istiyorum... siz üreticiniz diye takip ettim forumdan...
ben mesela görüyorum yavru ve elde avuçta çok rahatlıkla duruyor... ya da bir arkadaşımın 1 haftalık kuşu omzundan inmiyor mesela... onları hörünce ben nerde yanlış yapıyorum diyorum:(
Bebek olup elde avuçta rahatlıkla kaçmadan duranları görünce şaşırıyorum açıkçası

Ben alıştırma işlerinden pek anlamam ama kuşu alırken başlıyor her şey. Petshoptan alınan kuşların insana alışması çok kolay olmayabilir.
Üreticiden veya hobiciden bir yavru alınırsa yavrular insanlara daha alışkın oluyor. Yuvadan yeni çıkmış ve yem yemeye başlamış bir hayvan seçilmeli. Bunun ötesi ilgi ve sevgi meselesi..

• Beğen
Tepkiler: Fca
ben aramızdaki telleri (malum kafes) kaldırarak çözmüştüm bu sorunu. yani kapısını açık kalıcak şekilde bantladım. istediği zaman gelir gider diye düşündüm evin içinde. nitekim öylede oldu bütün odaları ezberledi. zaten bu süre içerisinde sürekli kafamda yada omuzumda gezmeye başladı. ben bile anlamadım nasıl alıştıda gelmeye başladı diye. öbür türlü kafesi sürekli kullandığınız müddetçe aranıza bir engel koymuş gibi oluyorsunuz zaten değil mi ? ben öyle düşünüyorum yani. levent beyin üsteki mesajda dediği ilgi ve sevgi meselesini böyle kazandım.

Geri