Karadeniz Pet

kızım yeşimi kaybettim,oglum ıcın ne yapmalıyım?

dlkkfd

Yeni Üye
Merhabalar,
yaklaşık 7 ay önce yalnızlıktan mutsuz oldugu ıcın erkek muhabbet kuşuma dişi bir kuş almıştım.gayet iyi anlaşıyorlardı…erkek 3 dişi 1,5 yaş...
dişi,yaklasık 1 hafta once kızgınlıga gırdıgınden,erkek kus yuvalıga gırmedıgı ıcın…kendı gozunu morartmıstı.teramisin alıp kullandım ve hızlıca duzeldı.daha sonra erkege kızgınlastırıcılı yem verdım.ve yuvalıga gırmeye basladılar.her sey normaldı(bikac ay oncede yumurtaları vardı ama bos cıkmıstı)tum bunları kuşculara danısarak yapıyordum.
kalamar kemıgı,kumu,gaga tası,yemı herseyını onerılen markalardan temın edıyordum.
dişi kusun karnı şişkin gibiydi.yumurtası oldugunu dusunuyorum,.dun aksamda enson kum yıyıp tekrar yuvalıga donmustu…erkek onu beslıyordu.sularını da hergun temızleyıp degıstırıyordum.

sabah erkek kus biraz uzuntulu otuyordu o sese uyanıp baktıgımda kafesın dıbınde dısı kus yatıyordu.ustune su sıcrattım ama kendınde degıldı.agzı acık gozlerı hafıf kısıktı. L
televızyon sesınden rahatsız olurlar dıye onları 2hafta once kendı odama almıs ve sessız ortamda hem cıftlesmelerı hem de ıstedıklerı gıbı uyumaları ıcın bırakıyordum.gun ıcerısınde devamlı kontrol edıyordum.neselıydılerde…

bir ihmalim mi oldu dişiyi neden kaybetmiş olabilirim.ve en onemlisi oglum ıcın ne yapabilirim?
erkek kusu 2 yıl yalnız baktım,sonra bırgun yalnızlıdkan yem yemeyınce kuscuya goturdum ve kusların sesıyle canlanmıstı ve es almıstık(daha once actıgım konu)

sımdı oyuncaklarını kafese tekrar taktım,kafesi temızleyıp dezenfekte ettim.şarkılar açtım eslık edıyor arada sırada kafes ıcınde dişiyi arıyor…pek ucmayı seven bır kus degıl,urkektır de.suan sokaga cıkma yasagı oldugudan yenı es alamıyorum.ayna mı taksam?ne yapmalıyım Allah rızası ıcın bir bilgi verin cok korkuyorum olgumu da kaybetmek ıstemıyorum.
dişi 1,5 yaşlarındaydı,olgum 3yasında.

IMG-4980 benim güzel kızım yeşim'im(sarı olan) oğlum mavi'nin en iyi arkadaşı :(

arkadaşlar,Mavi çok az yem yedi yeni taktıgım oyuncaklarla biraz ilgilendi neşesi iyi gibi duruyor ama tekrar tekrar kafes icinde dişiyi aramaya baslıyor.onunla nasıl ilgilenmeliyim,nasıl unutturabilirim,Ayna taksam mı yeni eş alana kadar? ( ele gelen,uçmayı seven bir kusda degıl)
tecrübeli arkadaşlar bilgi ve yardım rica ediyorum.

nolur yardım edin bana,sokaga cıkma yasagı sebebıyle kusculara da ulasamıyorum.erkek kusum ıcın ne yapabılırım

Zamanla duruma alışır kafese oyuncak takmanız erişkin kuş için çok gerekli değil, zaman zaman muhabbet kuşu sesi dinletebilirsiniz.
bazen oyuncaklarıyla oynuyor,bazen müzik acıyorum oyalanıyor,oynatmaya calısıyorum kendimce...ama az yem yemeye basladı eş almadan oncede yalnızlıkdan bunalımına gırmıstı yıne aynısı olur dıye endıselıyım.en erken ne zaman es almalıyım ? pek yuvalıga gırebılen bır kusda degıl.ama ınsana da alısık olmadıgından ıyıce yapayalnız hıssedıcektır,kafesdende cok nadır cıkıyor :(

bazen oyuncaklarıyla oynuyor,bazen müzik acıyorum oyalanıyor,oynatmaya calısıyorum kendimce...ama az yem yemeye basladı eş almadan oncede yalnızlıkdan bunalımına gırmıstı yıne aynısı olur dıye endıselıyım.en erken ne zaman es almalıyım ? pek yuvalıga gırebılen bır kusda degıl.ama ınsana da alısık olmadıgından ıyıce yapayalnız hıssedıcektır,kafesdende cok nadır cıkıyor :(

İstediğiniz zaman eş alabilirsiniz.

geçmiş olsun :(