Karadeniz Pet

Kaçak Dostum Arwen'in Eğitimi

yeni konu açıp kirlilik yaratmak istemedim buradan devam edim istedim :)
şimdi 1 hafta oldu artık bu arkadaşım eve geleli ancak halen elimden korkuyor. bazen (2 günde 1 falan yaklaşık) ona dokunup sevmeme izin veriyor. ama genel anlamı ile elimden korkuyor hiç gelmedi elime henüz. dediklerinizi yapıyorum sabırla elimi kafese koyuyorum bazende elimi kafesin içinde tutup hareketsiz bekliyorum falan alışsın diye. sizde ara ara sevdirmesi alışıyor olduğu içinmi halen zaman mı lazım ? :) elim koptu çünkü artık kafesin içinde üstünde tutmaktan :D dizi açıyorum 40 dk onu izlerken duruyor öyle hareketsiz uyuşuyor artık :D böyle devam mı etmeliyim ? birde 4 günlük bir tatile çıkma ihtimalim var hafta sonuna doğru evde değilken unuturmu beni acaba yada kötü hisseder mi ? komşuma bırakmayı düşünüyorum kafesi onunda kuşu var bakmasını biliyor. ama odadan ayırıp başka insanlara başka eve gönderince huzursuz olur mu ? evin anahtarını verip evde mi suyunu mamasını kontrol etmesini istemem daha doğru olur. bilgi verebilirmisiniz rica etsem :) unutmaz demi o konu çok aklımı karıştırdı tatilden vazgeçicem vallahi ya seviyorum bu arkadaşı ben :D
Alışıyor ve zaman lazım :) 1 hafta kısa bir zaman dilimi. 4 gün çok değil. Sizi unutacağını sanmam.

her zaman olduğu gibi hem konu kirliliği yaratmamak hemde ileride de benimle aynı soruları olanlar için yardımcı olur diye tüm sorularımı ve gözlemlerimi bu konuda paylaşmaya devam etmek istiyorum :)
öncelikle 2 hafta gibi bir süreçte çok rahat alıştı arwen bana ve arwen öyle 1.5-2 aylıkken aldığım bir kuş değildi biraz daha büyüktü ve eğitme zorluğu olacağını düşünmüştüm :) ama şuanda elimden korkmuyor kafesine sokuyorum elimi dokunuyorum seviyorum parmağımla falan hiç kaçma girişimi olmuyor (ara ara huysuz zamanları oluyor ama insan gibi 15-20 dakikaya sakinleşip kendisine geliyor :D ) ama halen parmağıma gelmedi. ama tabi ben onu çok zorlamadım bu konuda çünkü alışırsa zaten geleceğini düşünüyorum kendi istiyorsa gelir ben onu yordugum zorunda bıraktığım için gelmesini istemiyorum :) sorunsuz ilerliyoruz şimdilik. geçen günlerde gittiğim geziden tünek olarak kullanılabilecek bir sürü dal topladım uygun kalınlıklarda ve onlardan doğal tünek yaptım bir adet odanın içersine çünkü çıktığı zaman konabileceği yer yoktu odamda artık onuda hallettik :) hiç ötmüyordu müzik açıyordum ötsün diye 2. haftanın sonuna doğru artık bu sorunuda aşıyoruz durduk yere ötüp sıkıntımızı da gideriyoruz :D zorlarsanız sanırım daha hızlandırabilirsiniz parmağınıza çıkması için ama ben zorlamadım sanırım yinede çıkacaktır alıştığı zaman :) şimdi odaya yeni hazırladığım tüneği kafesin yanına koydum görsün diye alışmasını istiyorum yarın yada diğer gün yavaş yavaş denicem artık ona konmak isteyecekmi göreceğiz :)

yeni oyuncağından korkuyor olursa kafesten çıkmak ister demi :)
k6X84y.jpg

tatil dönüşü topladığım tüm çubuk ve dallarla birşeyler yapıyorum arwene ve bunu yaptım biraz saçma falan ama işte becerdiğim kadar :D saatlerce durdu böyle bi 8-10 saat bir kaç defa yavaşça yaklaştırdım bir adım attı üstüne geri indi gitti gagasıyla dokundu falan. şimdide astım içine tabi ona tedbirli oraya çok gitmiyor ama öyle çırpınmıyorda umrunda değil sadece yaklaşmıyor korkup çıkmak isterse diye çıkarmayıda denedim ama içeride kalmayı tercih etti. korkmuyordur demi :)

yeni oyuncağından korkuyor olursa kafesten çıkmak ister demi :)
k6X84y.jpg

tatil dönüşü topladığım tüm çubuk ve dallarla birşeyler yapıyorum arwene ve bunu yaptım biraz saçma falan ama işte becerdiğim kadar :D saatlerce durdu böyle bi 8-10 saat bir kaç defa yavaşça yaklaştırdım bir adım attı üstüne geri indi gitti gagasıyla dokundu falan. şimdide astım içine tabi ona tedbirli oraya çok gitmiyor ama öyle çırpınmıyorda umrunda değil sadece yaklaşmıyor korkup çıkmak isterse diye çıkarmayıda denedim ama içeride kalmayı tercih etti. korkmuyordur demi :)
Korkarsa oyuncağından uzaklaşır ve sessizce dururdu. Anlardınız mutlaka :)

Korkarsa oyuncağından uzaklaşır ve sessizce dururdu. Anlardınız mutlaka :)
He iyi ozaman yok bu baya öttü falan sohbet etti benimle :D dogada buldugum ve onun uzerinde durabilecegi tum dallari aldim ya :D dogal olursa daha saglikli olur diye :) biraz ugrasıp tuneginide degistirip yapcam kendim insallah :)

Arwen elime baya alisti herzaman sevebiliyorum kacmiyor ancak elimede gelmiyor arkadas :D elimle birsey verince yiyor parmagimin dibinden yiyor hatta ama avcuma birsryler koydugumda elime gelip yemiyor :D aciksada zeki hayvan bir yolunu bulup yemligine gidip ordan yiyor :) cikarmak istemiyorum yemligi doya doya yesin istiyorum ama gelmiyorda yav :D kormuyor ama gelmiyorda parmagima acaba napim ki :) elimi sık sık kafese sokuyorum yavasca sevip konusuyorum falan ama halen olmadi :D elimi goturunce kacip yorulsa yorulunca mecburen gelir diyorlar bu kacmiyorda karnina dokunuyorum ama cikmiyor yinede :D bir tavsiye verirmisiniz :)

Arwen elime baya alisti herzaman sevebiliyorum kacmiyor ancak elimede gelmiyor arkadas :D elimle birsey verince yiyor parmagimin dibinden yiyor hatta ama avcuma birsryler koydugumda elime gelip yemiyor :D aciksada zeki hayvan bir yolunu bulup yemligine gidip ordan yiyor :) cikarmak istemiyorum yemligi doya doya yesin istiyorum ama gelmiyorda yav :D kormuyor ama gelmiyorda parmagima acaba napim ki :) elimi sık sık kafese sokuyorum yavasca sevip konusuyorum falan ama halen olmadi :D elimi goturunce kacip yorulsa yorulunca mecburen gelir diyorlar bu kacmiyorda karnina dokunuyorum ama cikmiyor yinede :D bir tavsiye verirmisiniz :)
http://muhabbetkusum.com/muhabbet-kusu-ele-alistirma-yontemleri Şuna bir bakın isterseniz.

okudum açıkcası çoktan ama her adım tamamlandı :) elimden korkmuyor kafesin üzeri tamamen açılıyor kafes tamamen açık kaçabilecekken bile sevebiliyorum kaçmıyor ama elimede gelmiyor :D yemek için bile gelmiyor :)

Sabredin ve eğitimlere devam edin:)
Ya benden daha cok enerjisi var arwenin 2 saat kafeste surekli parmagimi onuna goturdum o kacti yavasca devam ettim 2 saat boyunca kolum koptu inat etti gelmiyor. Parmagimi dik olarak goturup ucuylq okşadigim zaman karnini kacmiyor tunek gibi uzatip goturunce kaciyor. 1 saat kacti 1 saatin sonunda o kacisin icinde sevdim sevdirdi kendini :D ama gelmiyor parmagima en son 30 dakikada artik 2 defa 1 ayagini parmagima koydu. 10 snaiye kadar ama öldüm yani bitirdi beni 2 tane sigara yaktim üzerine ya :D niye gelmiyor bu arkadas parmagima anlamadim 2 hafta oldu 1 defa korkutmadim bile seviyor beni kendini de sevdiriyor ama gelmiyor :D

Ya benden daha cok enerjisi var arwenin 2 saat kafeste surekli parmagimi onuna goturdum o kacti yavasca devam ettim 2 saat boyunca kolum koptu inat etti gelmiyor. Parmagimi dik olarak goturup ucuylq okşadigim zaman karnini kacmiyor tunek gibi uzatip goturunce kaciyor. 1 saat kacti 1 saatin sonunda o kacisin icinde sevdim sevdirdi kendini :D ama gelmiyor parmagima en son 30 dakikada artik 2 defa 1 ayagini parmagima koydu. 10 snaiye kadar ama öldüm yani bitirdi beni 2 tane sigara yaktim üzerine ya :D niye gelmiyor bu arkadas parmagima anlamadim 2 hafta oldu 1 defa korkutmadim bile seviyor beni kendini de sevdiriyor ama gelmiyor :D
Kendini sevdirmesi çok güzel. Eğitime sabırla devam.

3zEmW0.jpg

Arwenimizin resmini yakından dogal ışık ile çekmeyi basardim :) ama gagasi neden boyle gorunuyor uzuldum birsey mi olmus gagasina :( @Hayvansever03

Son düzenleme:
uzun bir aranın ardından tekrardan ben :) her nekadar arwen elime alışmasada sanırım zaman içinde istemesemde alışır veya alışmak zorunda değil bana :) neyse birşey soracam ben. arwen normalde kafesten çıkmayı sevmiyor ama ara ara çıkıp uçuyor geçen çıktığında herzaman konduğu perfenin ucuna den geldi o da içeri cama doğru gitti korktu afalladı ve bende o günden veri birşey olur mu diye korkuyorum. nekadar iyi uçabiliyorlar acaba hep kafesini açık tutmam kötü mü ben istediği gibi özgür olsun diye açıyorum ama odada küçük biraz küçük odada uçmalarında sorun olurmu ? yoksa o perdeye dikkat ettiğim sürece rahat rahat uçabilir mi :)

uzun bir aranın ardından tekrardan ben :) her nekadar arwen elime alışmasada sanırım zaman içinde istemesemde alışır veya alışmak zorunda değil bana :) neyse birşey soracam ben. arwen normalde kafesten çıkmayı sevmiyor ama ara ara çıkıp uçuyor geçen çıktığında herzaman konduğu perfenin ucuna den geldi o da içeri cama doğru gitti korktu afalladı ve bende o günden veri birşey olur mu diye korkuyorum. nekadar iyi uçabiliyorlar acaba hep kafesini açık tutmam kötü mü ben istediği gibi özgür olsun diye açıyorum ama odada küçük biraz küçük odada uçmalarında sorun olurmu ? yoksa o perdeye dikkat ettiğim sürece rahat rahat uçabilir mi :)
Bence telaşlanmanıza gerek yok, uçsun gönlünce :)