Karadeniz Pet

Kabarık, halsiz ve sıvı dışkılama

Fatih1980

Meraklı Üye
Genel durum:
- 2 gündür Kabarık ve uyuklama durumu.
- Keyifsiz, ötmüyor
- Yemek yemiyor denecek kadar az,
- Aşırı su tüketimi.

Dışkı :
- Ağırlıklı saydam(su gibi), yok denecek kadar az benek benek yeşil kaka , Aşırı su tüketiminden de olabilir.

Kafesi ayırdım, aspur ve dal darı koydum sadece 01.09.2019 akşamı, Suyuna 2 damla elma sirkesi kattım.
02.09.2019 iş dönüşü yem aynı şekil duruyordu, tünekten inmiş kafesin dibinde duruyordu . Hiç yememesinden iyi diyip normal yemlerinden koydum, elimle biraz yulaf yedirdim.

Çok hareketli iştahı açık bir kuştu ne versen yiyecek türde.

Neler önerirsiniz teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 53
  • 2.jpg
    2.jpg
    615 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Anlattıklarnız hastalık olabileceğine işaret. Veterinere gittiniz mi?

Dün akşam temizlemiştim kafesi bu akşam iş dönüşü durumu, şimdi tekrar değiştirdim.
Ne yazıkki kuştan anlayan veteriner yok.

Evde sulphamezathine, biteral var ilaç., vitamin ve probiyotik.
Kuş üretimi yapan bir abi sulphamezathine ver dedi ama.
Yem yine yememiş gibi, işe giderken temizlemiştim kabukları, toplasan 10 tane kabuk yok yemlikte, kalan da kafesin altında zaten.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    811.2 KB · Görüntüleme: 53
  • 2.jpg
    2.jpg
    679.5 KB · Görüntüleme: 61
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 66
İlacın nasıl kullanılacağı konusunda bir şey diyemiyorum fakat dışkılar kötü. Mikrobik durum var. Aceleci olsanız iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Dün akşam temizlemiştim kafesi bu akşam iş dönüşü durumu, şimdi tekrar değiştirdim.
Ne yazıkki kuştan anlayan veteriner yok.

Evde sulphamezathine, biteral var ilaç., vitamin ve probiyotik.
Kuş üretimi yapan bir abi sulphamezathine ver dedi ama.
Yem yine yememiş gibi, işe giderken temizlemiştim kabukları, toplasan 10 tane kabuk yok yemlikte, kalan da kafesin altında zaten.
Hangi şehirdesiniz? Bence dışkı analizi yaptırın bir şekilde ne çıkacak ona göre ilaç verin belki uzman arkadaşlar dışkılara göre direk ne olduğunu anlarlar ama. Acele etmek lazım gerçekten kötü gözüküyor. Geçmiş olsun

Dışkıları kötü görünüyor. Sulphamezathine etkili olurmu bilemiyorum. Tabi en doğrusu dışkı analizi yaptırıp ona göre bir tedavi uygulamak ama eğer imkanın yoksa ben sana geniş spektrumlu bir ilaç tavsiye edicem.

Eczaneden BACTRIM şurup alıcaksın. Tam dolu suluğa 3 damla damlatılır, ve hergün tazelenir. Bu ilaç kuşun durumuna göre (hastalığın seviyesine) 3 - 5 - 7 gün kullanılır. Tedaviden önce ve sonra 2 gün probiyotik 1 günde multivitamin vericeksin.

Not : Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır. İlaç ve tedavi şekli sadece tavsiyedir.

Eğer bu ilacı kullanmak istemezsen. Elindeki sulphamezathine'i kullanabilirsin. Tedaviye başla biran önce.

Ve gelişmeleri yaz mutlaka.

Dışkıları kötü görünüyor. Sulphamezathine etkili olurmu bilemiyorum. Tabi en doğrusu dışkı analizi yaptırıp ona göre bir tedavi uygulamak ama eğer imkanın yoksa ben sana geniş spektrumlu bir ilaç tavsiye edicem.

Eczaneden BACTRIM şurup alıcaksın. Tam dolu suluğa 3 damla damlatılır, ve hergün tazelenir. Bu ilaç kuşun durumuna göre (hastalığın seviyesine) 3 - 5 - 7 gün kullanılır. Tedaviden önce ve sonra 2 gün probiyotik 1 günde multivitamin vericeksin.

Not : Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır. İlaç ve tedavi şekli sadece tavsiyedir.

Eğer bu ilacı kullanmak istemezsen. Elindeki sulphamezathine'i kullanabilirsin. Tedaviye başla biran önce.

Ve gelişmeleri yaz mutlaka.

Teşekkürler.

Akşam Sulphamezathine başladım ilk gün olması nedeniyle ağıza bir damla olarak, suyada 3 damla ekledim.
İlacı 12 saat arayla yenileyerek kullanıyorum.

Aklıma gelmişken yazıyım, sulphamezathine kullanırken kafeste kalsiyum kaynağı hiç bişey olmasın. Kalamar kemiği, gaga taşı, kuş kumu vs. Geçmiş olsun...
Teşekkürler. Sadece yem bulunmakta, birde sevdiği bir oyuncağını astım, belki ilgisini çeker, bende biraz iyileştiğini anlarım diye.

"Başka bir suluk daha takıp probiyotiğinde olması anlam taşırmı acaba sizce ? İlac kullanım esnasında böyle uygulayanlarda var diye biliyorum ama. "
yada ağıza günde 1 damla şeklinde ilaca devam edip, tek sulukta probiyotik ?

Teşekkürler. Sadece yem bulunmakta, birde sevdiği bir oyuncağını astım, belki ilgisini çeker, bende biraz iyileştiğini anlarım diye.

"Başka bir suluk daha takıp probiyotiğinde olması anlam taşırmı acaba sizce ? İlac kullanım esnasında böyle uygulayanlarda var diye biliyorum ama. "
yada ağıza günde 1 damla şeklinde ilaca devam edip, tek sulukta probiyotik ?

Probiyotiği ilaçtan sonra yani tedavi bitince kullan aynı anda kullanma.

6 gün sulphamezathine yarım suluğa 4 damla. mama kum kalamar vitamin vs verilmesin.

6 günün sonunda 3 gün probiyotik. 3 gün aminosol vitamin.

ilk durum :
- Keyifsiz, ötmüyor
- Aşırı su tüketimi.

02.09.2019 akşamı ilaç başlandı.
Kur : Sulphamezathine ağıza bir damla , suyada 3 damla(12 saatte bir su değişimi).

07.09.2019 durum :
- 2 gündür Kabarık ve uyuklama durumu -> Yok denecek kadar azaldı.
- Keyifsiz, ötmüyor -> (Keyfi yerine geldi, ötme var. Dişi kuşla kafesi yanında, eş değillerdi, birbirlerine ilgileri arttı. Kafes tellerinde dolanıyor yanına geçmek için)
- Yemek yemiyor denecek kadar az -> Yemede bir sıkıntı yok sevdiği yiyeceklere
- Aşırı su tüketimi -> Su tüketimi normale bindi

@umitFB
@Bahtiyar Bekir İmam

Bugünkü dışkı resimleri aşağıdadır.
5.gün ilaç. İlaca devam etmelimiyim ?
Diazyme 256 ve Nekton-S aldım.
Probiyotiğe geçmelimiyim ? 3 gün probiyotik 3 gün vitamin vermeyi düşünüyorum.
Eğer probiyotiğe geçersem diğer kuşun yanında versem olur mu?

Teşekkürler ...

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    546.2 KB · Görüntüleme: 50
  • 2.jpg
    2.jpg
    682.5 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
ilk durum :
- Keyifsiz, ötmüyor
- Aşırı su tüketimi.

02.09.2019 akşamı ilaç başlandı.
Kur : Sulphamezathine ağıza bir damla , suyada 3 damla(12 saatte bir su değişimi).

07.09.2019 durum :
- 2 gündür Kabarık ve uyuklama durumu -> Yok denecek kadar azaldı.
- Keyifsiz, ötmüyor -> (Keyfi yerine geldi, ötme var. Dişi kuşla kafesi yanında, eş değillerdi, birbirlerine ilgileri arttı. Kafes tellerinde dolanıyor yanına geçmek için)
- Yemek yemiyor denecek kadar az -> Yemede bir sıkıntı yok sevdiği yiyeceklere
- Aşırı su tüketimi -> Su tüketimi normale bindi

@umitFB
@Bahtiyar Bekir İmam

Bugünkü dışkı resimleri aşağıdadır.
5.gün ilaç. İlaca devam etmelimiyim ?
Diazyme 256 ve Nekton-S aldım.
Probiyotiğe geçmelimiyim ? 3 gün probiyotik 3 gün vitamin vermeyi düşünüyorum.
Eğer probiyotiğe geçersem diğer kuşun yanında versem olur mu?

Teşekkürler ...

Tahmin ettiğim gibi Sulphamezathine yeterli gelmemiş. Biraz düzelme var ama dışkıları hala kötü. Sulphamezathine'i 7 güne tamamla bence.

Geri