Karadeniz Pet

Kafes Düzeni Doğru mu ?

PoyrazKarayel

Yeni Üye
1 Aylık dişi muhabbet kuşum var. Kafes düzenini böyle yaptım. Doğru bir düzen mi ?

Ekli dosyalar

• IMG_2365.jpeg
    IMG_2365.jpeg
    633.2 KB · Görüntüleme: 127
Evet tünekler basamak gibi ya da karşılıklı olsun ki zıplayabilsin :)

Mesela benim bu şekilde ya karşılıklı ya da basamak şeklinde :) kafes geniş olduğu için ve tek kuş olduğu için bol tünekli sıkışık gibi görünebilir ama değil :) benim tünekler dut dalından.Yıkadım fırında kuruttum koydum seviyor kendisi.

Ekli dosyalar

• 72366106-F7BE-492B-913C-FE55F630BCFD.jpeg
    72366106-F7BE-492B-913C-FE55F630BCFD.jpeg
    116.8 KB · Görüntüleme: 131
Bu şekilde yaptım kırmızı plastiğin yerinde de tahta tünek alacağım.

Ekli dosyalar

• IMG_2369.jpeg
    IMG_2369.jpeg
    690.9 KB · Görüntüleme: 114
Bir tüneği sol üste yükseğe tak, sağdaki tüneği 5 bar kadar yukarı ve biraz daha sola tak, bir tane daha tahta tünek alıp onu da 2 yemliği arasında ki demirlerden birine tak. Bu şekilde kuş hem kafesin her yerine tünekten tüneğe zıplayarak gider, hem de daha çok yer açılır.
Kafese tünek takacağınız zaman kuşun tüylerinin kafes teline değmemesine dikkat edin. Kafeste neden 2 suluk var? O kullandığınız gaga taşını çıkarmanızı öneririm.

Bir tüneği sol üste yükseğe tak, sağdaki tüneği 5 bar kadar yukarı ve biraz daha sola tak, bir tane daha tahta tünek alıp onu da 2 yemliği arasında ki demirlerden birine tak. Bu şekilde kuş hem kafesin her yerine tünekten tüneğe zıplayarak gider, hem de daha çok yer açılır.
Kafese tünek takacağınız zaman kuşun tüylerinin kafes teline değmemesine dikkat edin. Kafeste neden 2 suluk var? O kullandığınız gaga taşını çıkarmanızı öneririm.
Sağ taraftaki tüneği daha fazla yukarı alamıyorum kafesin sağ ve sol taraflarındaki çıkıntılardan dolayı suluklar girmiyor.
Bu şekilde yaptım kırmızı plastiğin yerinde de tahta tünek alacağım.
Buradaki resimde gözüküyor çıkıntılar.

Suluklardan birinde kum var.
Soldaki tüneği sağdakine paralel mi takayım ?
Kuş yukarıdaki salıncağa gitmekte zorlanıyor gibi sol tarafa takacağım tüneği sağ taraftakine paralel olarak salıncağa yakın bir yüksekliğe mi taksam ?
Kafesi dün aldım ve kuşum gece salıncakta uyudu tüneklerin tellere olan yakınlığından galiba.
Kuşu yeni kafese koyduğum için şuan düzeni yapamıyorum ama yaptıktan sonra fotoğrafını atacağım.