Karadeniz Pet

Kafes tabanına ne sermeli??

Ladybird

Meraklı Üye
İyi akşamlar.Kafeslerinizin tabanına ne seriyorsunuz arkadaşlar?Ve hem temizliği en kolayı hem en hijyeniği nedir?
Eskiden gazete koyarlarmış.Ancak baskısız olsun dendiği için kağıt havlu koydum ben bir süre,sonra pişirme kağıdı koydum.Sonra bir sitede,kurutucu kum konduğunu gördüm.Ama etrafa saçılan dökülen birşeyler olmasın istiyorum. Bentonit kumu diyor,kumlu taban kağıdı diyor,mısır granülü diyor.Siz ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Ben en alta gazete kağıdı seriyorum, onun üstünde de ızgara olduğu için kuşum gazeteyle temas etmemiş oluyor. Gazetenin atılıp yenisinin konulması da oldukça kolay oluyor.

Kafes tabanına ders notlarını seriyorum bilgi aşılıyorum sürekli:) Başlarda boş fotokopi kağıdı koyuyordum kafes tabanında ızgara olmadığı için kağıt yeme huyları başladı ve bu beni rahatsız edince kafesi ızgaralı aldım.Yine aynı huyları ızgara arasından kağıdı çekmeye başladılar ızgarayı yükselttim.Bu sistem biraz rahat oluyor çekmeceyi çekip temizlemesi pratik fakat kuş taban kumları var elbet kuşlar için bu daha iyi olabilir biraz maddiyata bakar.Yuvalıkta kedi kumu kullananlar da gördüm bence en ideali maddiyat önemli değilse kuş taban kumu yaklaşık 1 haftada bir değişiyorlar.

Kafes tabanına ders notlarını seriyorum bilgi aşılıyorum sürekli:) Başlarda boş fotokopi kağıdı koyuyordum kafes tabanında ızgara olmadığı için kağıt yeme huyları başladı ve bu beni rahatsız edince kafesi ızgaralı aldım.Yine aynı huyları ızgara arasından kağıdı çekmeye başladılar ızgarayı yükselttim.Bu sistem biraz rahat oluyor çekmeceyi çekip temizlemesi pratik fakat kuş taban kumları var elbet kuşlar için bu daha iyi olabilir biraz maddiyata bakar.Yuvalıkta kedi kumu kullananlar da gördüm bence en ideali maddiyat önemli değilse kuş taban kumu yaklaşık 1 haftada bir değişiyorlar.
Benim de kafesimde taban teli var ve yüksek ama gene de kum dökülür saçılır mı güvenemiyorum.Kullanan biri var mı acaba?

Son düzenleme:
Zeolit kullananlar var. Tam olarak kum değil, küçük tanecikleri taş gibi. Yüksek oranda nem alma kapasitesine sahip. Dışkıları çok kısa sürede kurutuyormuş. Ancak bence dışkı takibi için dezavantajlı. Izgaralı kafese kağıt havlu kullanıyorum, günlük değiştirmeye çalışıyorum.

Süleyman Bey’e katılıyorum. Ben hamster talaşı koyuyordum ancak dışkı takibi yapmak bu tür tabanlarda imkansız, nitekim ben kuşumun ishalini çok geç farkedebilmiştim. En iyisi beyaz kağıt havlu ya da peçete bence.

Bu şekilde tabanlıklar var dışkı düştüğü an kurutuyor kafesi sıcak tutuyor koku vs yapmıyor ve 1 ay kullanabiliyorsun haftada bi falan gorunen diskilari elinle temizlemen de yeterli olur 1 ay sonra kullandığın tabanligi çöpe atip yenisini döküyorsun
dışkıyı takip etmek istediğin zamanda en cok durduğu tüfeğinin altına peçete yada kağıt koy o şekilde gözlemle
Ben bunu ankarada bu kuş üreticisinden almıştım ama internettede denk geldim rahatlıkla bulabileceğini düşünüyorum

Ekli dosyalar

• 20171116_095424.jpg
    20171116_095424.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,053
Dışkının görünmesi açısından beyaz peçete iyi bence de. Ayrıca yine bu forumda daha önce, boyasız havlu kağıdı kuşlar kemirse bile zararı olmayacağı söylenmişti. Ben ızgaranın altına havlu kağıt koyuyorum ama yine de kenarlardan yakalayıp kemirdikleri oluyor arada.

Kirlenme derecesine göre 3 gün veya daha kısa sürede değiştiriyorum. Kokulu talaş serenleri gördüm ama pek hoşuma gitmedi. 4 adet kağıt havluyu koparıp seriyorum tam geliyor. Alıp çöpe atıyorum tertemiz.

Dışkının görünmesi açısından beyaz peçete iyi bence de. Ayrıca yine bu forumda daha önce, boyasız havlu kağıdı kuşlar kemirse bile zararı olmayacağı söylenmişti. Ben ızgaranın altına havlu kağıt koyuyorum ama yine de kenarlardan yakalayıp kemirdikleri oluyor arada.
Eğer içerisinde başka bir katkı maddesi yoksa, boya gibi, kağıttan zarar gelmez. Çünkü kuşların selüloz tüketmeleri ile ilgili bir yazı okumuştum zamanında. Zaten sık taban temizliği yapmak bana daha mantıklı geliyor. Hem kuşlarla ilgilenilmiş olunuyor hem de hastalıklara karşı gözle muayene yapılmış olunuyor

Geri