Karadeniz Pet

Kafes Yapımı

CoffeeSapien

Yeni Üye
öncelikle yazım hatalarımdan dolayı özür dilerim telefondan yazıyorum.
Küçük prensese kafes yapmak istiyorum ancam daha once yaptigim birsey degil bilenler bilgi verebilirmi hangi tahtalar kullanmaliyim nelere dikkat etmeliyim neler kuşa zarar verir gibi ozellikle saglik acisindan riske atmak istemem siz nerelerden aliyorsunuz bh malzemeleri onerdiginir siteler vs... varmı acaba rica etsem yardimci olur musunuz bu konuda.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Yaparsan feyz alıp ben de yapabilirim :) cesaret edemedim hiç. Hep kemirdi cahilligimë geldi gittim boyalı kafes aldım zamanında büyük diye ama boya falan kalmadı kemire kemire, bu aralar gidip pirinç kafes almayi dusunuyorum araştırma halindeyim şuan. Bu şehirde nerede satılıyor onu da bilmiyorum zaten kaliteli bişey bulamadim.

Yaparsan feyz alıp ben de yapabilirim :) cesaret edemedim hiç. Hep kemirdi cahilligimë geldi gittim boyalı kafes aldım zamanında büyük diye ama boya falan kalmadı kemire kemire, bu aralar gidip pirinç kafes almayi dusunuyorum araştırma halindeyim şuan. Bu şehirde nerede satılıyor onu da bilmiyorum zaten kaliteli bişey bulamadim.
becerebilirsek kendimiz yapmamiz cok daha iyi gibi geldi bana ya hem evimize uygun olculerde yapabiliriz hem kendi hayvanimizin kisiligine ihtiyaclarina gore yapabiliriz :) ama iste nasil tahtalardan yapilir nerden alinir bilemiyorum bende :)

adını bilmiyorum ama bu konuya dehşet şekilde hakim olan biri vardı forumda :) hangi cins ağaçtan yapılacağını falan detaylı bilir, güneşte kurutur ve özel şekilde (çivi falan kafesin içine bakmadan) montajını yapardı.

yok ağaç olması şart değil derseniz, bunlarda örnekler ;) yapabildiğiniz en benzer ve büyük olanını yapın.

39615
39616

adını bilmiyorum ama bu konuya dehşet şekilde hakim olan biri vardı forumda :) hangi cins ağaçtan yapılacağını falan detaylı bilir, güneşte kurutur ve özel şekilde (çivi falan kafesin içine bakmadan) montajını yapardı.

yok ağaç olması şart değil derseniz, bunlarda örnekler ;) yapabildiğiniz en benzer ve büyük olanını yapın.

Ekli dosyayı görüntüle 39615Ekli dosyayı görüntüle 39616
wow bunlar asiri guzel ve buyuk keske yapacak yerim olsa tek kelime ile mukemmel hayean kaldim

• Beğen
Pinterestte bakıyorum ben de bazen bu tarz kafeslere hayran kalıyorum. Mesela dolap gibi seylerin etrafini tel yapıp kafes falan yapıyorlar çok güzel oluyor. Veya odanın bir kısmını boluyor telle falan oda gibi yapıyor resmen. 1 oda fazla bir eve tasinirsam ben de oda yapcam kızıma rahat rahat gezsin arkadaşın dediği daha mütevazı normal kafes bunlar cok guzel ama zor.

Ekli dosyayı görüntüle 39615Ekli dosyayı görüntüle 39616

Tarsus'taki hayvanat bahçesinde kuşlar böyle açık havada böyle kafeslerde duruyordu işte her kafeste başka cins 5 10 kuş falan papağanlar 1 2 tane tabi tek duran da var cinsine göre. Çok hoşuma gitmişti ne güzel havadar havadar diye :)

Tarsus'taki hayvanat bahçesinde kuşlar böyle açık havada böyle kafeslerde duruyordu işte her kafeste başka cins 5 10 kuş falan papağanlar 1 2 tane tabi tek duran da var cinsine göre. Çok hoşuma gitmişti ne güzel havadar havadar diye :)
keske yapabilsek. evde bile olsa kucukte olsa ben yapicam rahat edecegi ama dedigim gibi parcalari hangi siteden siparis edicem hangi parcayi alacam onu ogrenmek istiyorum bilenler yardim ederse :)

• Beğen
Böyle kafes yapmak kolay değil.İyice araştırmak,hesaplamak gerek.Bazen insanlar kafalarından hesap yaparlar fakat evdeki hesap çarşıya uymaz.

Ben bu linkteki kafesi sultan papağanım için başka mağzadan 330 tl ye aldım. Sürekli takip etmek gerek bazen uygun fiyatlara kafesler satılıyor.
https://urun.n11.com/kafes-ayaklari/fop-soraya-papagan-kafesi-P164777860

Böyle kafes yapmak kolay değil.İyice araştırmak,hesaplamak gerek.Bazen insanlar kafalarından hesap yaparlar fakat evdeki hesap çarşıya uymaz.

Ben bu linkteki kafesi sultan papağanım için başka mağzadan 330 tl ye aldım. Sürekli takip etmek gerek bazen uygun fiyatlara kafesler satılıyor.
https://urun.n11.com/kafes-ayaklari/fop-soraya-papagan-kafesi-P164777860
haklisiniz zor birseydir baya ustalik istiyor gibi ama denemeden hicbir zaman ogrenemem :) tek bilmek istedigim tahtalarin internetten siparis verdiklerim kusun ayagina sorun yaratir mi ? birseyler batarmi falan saglik acisini dert ediyorum olmazsa cok cok param gider saglik olsun derim kusa zarar gelmesin sadece derdim o satin aldigim citalari falan nasil bir isleme tabi tutmaliyim yada direk kullanilir mi :)

• Beğen
hangi ölçülerde nasıl 1 kafes yapmayı düşünüyorsun. tahta derken nasıl bişey var aklında örnek olarak bi kaç resim atarsan daha iyi yardımcı oluruz.
internetten çıta siparisi vermeyi dusunuyorum yada bir marangozdan alicam tam bilmiyorum ancak arastirabildigim kadariyla boyle citalar var. olculerde onemli olan buyuk olmasi tam plan cikarmadim ama aklimda birsey var isin asli kafesini zaten seviyor ancak ben buna buyuk bir oyun alani yapmayi istiyorum kapali bir oyun alani. cunku Adana asiri sicak ve kapiyi ve vantilatoru kapatmam imkansiz suan gunde 2 3 saat ucsun diye kapatip dayaniyorum ama cidd3n bir işkence oluyor benim icin ki havadar olmazsa icerisi onunda hosuna gittigini cok sanmam. o yuzden bu kafese yemlik falan koymicam bu kapali bir oyun alani olsun istiyorum daha cok. sicaga ek olarak ablam korkuyor kustan ve o evdeyken cikaramiyorum o yuzden ablam evdeykende oyun oynasin istiyorum. 50x40x40 gibi bir boyutta icerisi oyuncak ve tuneklerle suslenmis (gercek agac dallari bulabilirim sanirim hatta) bir yer yapmayi planliyorum umarim cok karmasik anlatmamisimdir :) kafesine ek bir kapali oyun alani olacak kisaca yine istedigi zaman ucabilir ama ben sicaktan catlamiyim diye hayvani sıkıntıdan catlatmadanda rahat rahat oynasin istiyorum :) 3d cizim yapiyorum normalde ben planladigim seyi vakit buldugumda cizip gondermeyide denerim buraya. belki ekstra bir kafes alabilirim bunun icin ama odamda kendim ayirdigim ona ozel bir alana gore yapicam ve tahta olmadini istiyorum ayricada o yuzden almaktansa ben yapmayi denicem :) dedigim gibi sadece 1 tane kapisi olucak suluk yemler falan diger kafesinde olacak yine hangisine isterse gidebilecek.

Ekli dosyalar

• 20190720_191849.jpg
    20190720_191849.jpg
    286.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 20190720_191902.jpg
    20190720_191902.jpg
    267.9 KB · Görüntüleme: 23

bunlara bir bak istersen. 2. yolladığımın da etrafını ve üstünü telle falan kapatabilirsin. sıcak konusunda katılıyorum sen yine 2 3 saat cıkarıyormuşsun benimki yarım saat anca dayanıyor her yer açık kolları havada garibimin :( içine bir kap içinde yine yem su koyabilirsin oynarken acıkır susarsa diye

becerebilirsek kendimiz yapmamiz cok daha iyi gibi geldi bana ya hem evimize uygun olculerde yapabiliriz hem kendi hayvanimizin kisiligine ihtiyaclarina gore yapabiliriz :) ama iste nasil tahtalardan yapilir nerden alinir bilemiyorum bende :)
Benim formuma bakabilirmisiniz bilgisi olan yazabilirmi hasta diye korkuyorum kuşum

Eğer kafes yapacaksanız ahşap yapmayın.
Çerçeve için alüminyum profil kullanılabilir, hem hafif hem de maaliyeti düşük olur.
Geri kalanı için ise paslanmaz sineklikler kullanılabilir (kuşların tırnaklarının takılma riski vardır), nalbur veya inşaat malzemesi satan yerlerdeki en ince gözlü örgü teller kullanılabilir veya kafes üretimi yapan yerler var, bazıları internet siteleri üzerinden hazır kafes teli satıyorlar, bunları kullanabilirsiniz.

Eğer kafes yapacaksanız ahşap yapmayın.
Çerçeve için alüminyum profil kullanılabilir, hem hafif hem de maaliyeti düşük olur.
Geri kalanı için ise paslanmaz sineklikler kullanılabilir (kuşların tırnaklarının takılma riski vardır), nalbur veya inşaat malzemesi satan yerlerdeki en ince gözlü örgü teller kullanılabilir veya kafes üretimi yapan yerler var, bazıları internet siteleri üzerinden hazır kafes teli satıyorlar, bunları kullanabilirsiniz.
Abi bir formuma bakarmısın bilgin varsa yazabilirmisin kuşum hastamı bilmiyorum

Abi bir formuma bakarmısın bilgin varsa yazabilirmisin kuşum hastamı bilmiyorum
ben baktim ama bildigim bir durum olmadigi icin yorum yapamadim ama zaten bilgili kisiler yorumlamislar bile konunu en kisa zamanda duzelir umarim. ve sadece bilgi amacli soyluyorum forumlarda konu icinde baska konulari spamlamak dogru bir davranis degildir genel anlami ile gecmis olsun tekrar tekrar

• Beğen
aliminyum profille çerçeve yapıp yüzeyleri de bu salma kafes falan yaparken kullandıkları teller var onlarla çevirirsek tamam gibi ozaman. tabana ne koyacağız? içine de ondan sonra yap oyun alanını dolansın dursun :)

aliminyum profille çerçeve yapıp yüzeyleri de bu salma kafes falan yaparken kullandıkları teller var onlarla çevirirsek tamam gibi ozaman. tabana ne koyacağız? içine de ondan sonra yap oyun alanını dolansın dursun :)
Taban malzemesi olarak eğer maddi durum elveriyorsa en iyisi zeolit. En az bir ay koku ve temizlik konusunda hiçbir sıkıntı oluşmuyor. Mekana ve kuşlara göre bu süre daha da uzayabilir.