Karadeniz Pet

Kafes Yapımı

Taban malzemesi olarak eğer maddi durum elveriyorsa en iyisi zeolit. En az bir ay koku ve temizlik konusunda hiçbir sıkıntı oluşmuyor. Mekana ve kuşlara göre bu süre daha da uzayabilir.
Bende bitane kuş var zaten. Ortalama nekadardir ki o zeolit çok pahaliymis gibi geldi siz öyle diyince :) nereden bulunur bi de bunlar? @CoffeeSapien sen adanalıysan bilirsin ben sehre yabanciyim

Bende bitane kuş var zaten. Ortalama nekadardir ki o zeolit çok pahaliymis gibi geldi siz öyle diyince :) nereden bulunur bi de bunlar? @CoffeeSapien sen adanalıysan bilirsin ben sehre yabanciyim
Ben hep internetten aldım, çünkü normalde satması gereken dükkanlara bile sorunca "o da neymüş" cevabını alıp sinirlerim tavan yapıyor. En son 5 kilosunu 20tlye almışım. Şimdi fiyatlar artmıştır kesin. 5 kilo size rahatlıkla bir sene yeter.

• Beğen
Tepkiler: Kca
internetten çıta siparisi vermeyi dusunuyorum yada bir marangozdan alicam tam bilmiyorum ancak arastirabildigim kadariyla boyle citalar var. olculerde onemli olan buyuk olmasi tam plan cikarmadim ama aklimda birsey var isin asli kafesini zaten seviyor ancak ben buna buyuk bir oyun alani yapmayi istiyorum kapali bir oyun alani. cunku Adana asiri sicak ve kapiyi ve vantilatoru kapatmam imkansiz suan gunde 2 3 saat ucsun diye kapatip dayaniyorum ama cidd3n bir işkence oluyor benim icin ki havadar olmazsa icerisi onunda hosuna gittigini cok sanmam. o yuzden bu kafese yemlik falan koymicam bu kapali bir oyun alani olsun istiyorum daha cok. sicaga ek olarak ablam korkuyor kustan ve o evdeyken cikaramiyorum o yuzden ablam evdeykende oyun oynasin istiyorum. 50x40x40 gibi bir boyutta icerisi oyuncak ve tuneklerle suslenmis (gercek agac dallari bulabilirim sanirim hatta) bir yer yapmayi planliyorum umarim cok karmasik anlatmamisimdir :) kafesine ek bir kapali oyun alani olacak kisaca yine istedigi zaman ucabilir ama ben sicaktan catlamiyim diye hayvani sıkıntıdan catlatmadanda rahat rahat oynasin istiyorum :) 3d cizim yapiyorum normalde ben planladigim seyi vakit buldugumda cizip gondermeyide denerim buraya. belki ekstra bir kafes alabilirim bunun icin ama odamda kendim ayirdigim ona ozel bir alana gore yapicam ve tahta olmadini istiyorum ayricada o yuzden almaktansa ben yapmayi denicem :) dedigim gibi sadece 1 tane kapisi olucak suluk yemler falan diger kafesinde olacak yine hangisine isterse gidebilecek.

Eğer içinde uçmasını istiyorsan 50x40x40 küçük olur, yerin müsaitse 80x50x40 daha iyi olur, yani nekadar büyük olursa okadar iyi aslında. Birde içini oyuncaklarla dallarla doldurursan hiç uçamaz zaten bi anlamı kalmaz. İçine güzel 1 salıncak 2 tane tünek birkaç ufak oyuncak en güzeli ;) İçerde nekadar geniş alan olursa okadar iyi olur.

Videodaki malzemeler iyi bence, bende yapsaydım bu malzemelerle yapardım. Çıtaları, telleri ve taban tahtasını bauhaus'dan alabilirsin hem bauhausun marangozuda var ücretsiz kesim yapıyorlar istediğin ölçülerde. Burada dikkat etmen gereken husus; tellerin keskin olmaması yani kuşlar tellerde tırmanıp dolaşıcağı için ayaklarını kesmesin ok. Ve çıtaları daha ince alabilirsin. Malzeme konusunda ahşap en güzeli, herhangi 1 ağaç türü olabilir sonuçta kuru olucağı için bir zararı olmaz.

9594Screenshot_1.png

Çatı hariç bu kafes on numara 5 yıldız ;) Görsellik önemli değil kullanışlı olması önemli. Ve kafesi yere koyma! yüksek biyerde olsun. Muhabbet kuşları yükseği sever.

• Beğen
haklisiniz zor birseydir baya ustalik istiyor gibi ama denemeden hicbir zaman ogrenemem :) tek bilmek istedigim tahtalarin internetten siparis verdiklerim kusun ayagina sorun yaratir mi ? birseyler batarmi falan saglik acisini dert ediyorum olmazsa cok cok param gider saglik olsun derim kusa zarar gelmesin sadece derdim o satin aldigim citalari falan nasil bir isleme tabi tutmaliyim yada direk kullanilir mi :)

Pekiyi siz kendiniz yapmaya karar vermişsiniz.Bugün ben bir kereste deposundan eni 9 cm kalınlığı 4 cm uzunluğu 3 m çam kalası 15 tl'ye aldım.Marangoza istediğim ölçülerde kestirmek için 10 tl verdim.
Kullanacağınız tahtaların budaksız iyice silinmiş ( planya + zımpara yapılmış ve kenarlarının yuvarlak hale getirilmiş olmasına dikkat edin )

• Beğen
İyi akşamlar kolay gelsin Adana da Kocaveziri biliyorsanız orada kuşla ilgili eşya satan yem tohum satan yerler var orada bulabilirsiniz zeoliti bilmiyorsanız yerini tarif edim

İyi akşamlar kolay gelsin Adana da Kocaveziri biliyorsanız orada kuşla ilgili eşya satan yem tohum satan yerler var orada bulabilirsiniz zeoliti bilmiyorsanız yerini tarif edim
Tarif ederseniz çok sevinirim bayramdan sonra gidip bakayım.