Karadeniz Pet

Kafes,yemlik,suluk temizliği hakkında

Fidan ..

Yeni Üye
Merhaba kuşların yemlik suluk kafes temizlikleri nasıl yapılır bu konuda bilgilendirir misiniz.Ben suluklar için 30 dk sıcak sabunlu suda bekletip içlerini plastik sopaya sardığım tül ile yıkıyorum(biberon temizliyecisiyle aynı işlevi görüyor) Yemlikler içinde sıcak sabunlu suda bekletip bulaşık süngeriyle ovalayıp duruluyorum.Kafes temizliğinde altını her gün temizliyoruz.Üst kısmınıda haftada bir fırça ve sünger yardımıyla sabunlayıp duruluyorum.Durulamalarda baya uğraşıyorum sabum kalmasın diye.Yanlışım varsa söyler misiniz sabun kullanmakta yanlış mı yapıyorum.2 kuş besliyorum.

Ben hafta da bir fairy ile temizliyorum tünek yemlik ve suluğu fairy li kova da bekletiyorum kafesi de fairy ile ovalıyorum sonra durulayıp kuruluyorum ama ıslak kalmamasına dikkat edin çünkü salmonella ya hazırlık oluyor ıslak kalan yerler

Ben hafta da bir fairy ile temizliyorum tünek yemlik ve suluğu fairy li kova da bekletiyorum kafesi de fairy ile ovalıyorum sonra durulayıp kuruluyorum ama ıslak kalmamasına dikkat edin çünkü salmonella ya hazırlık oluyor ıslak kalan yerler
Kuşum tahta tüneğe dışkı yaptığında sabun kullanarak yıkıyorum sonra kurutuyorum ama mecburum tahta tüneğı yıkamakta hata mı yapıyorum içine sabun işler mi kuşa zarar verir mi ?

Kuşum tahta tüneğe dışkı yaptığında sabun kullanarak yıkıyorum sonra kurutuyorum ama mecburum tahta tüneğı yıkamakta hata mı yapıyorum içine sabun işler mi kuşa zarar verir mi ?
Kuruyunca her hangi bir sıkıntı olucağını sanmıyorum kuruyunca kafese taka bilir siniz

Suluklar sabun veya deterjanla yıkanmamalı. Zaten çoğu suluk kalitesiz plastik. Bir de deterjanla yıkamak çok sağlıklı değil.
Yosunlanacak ya da kireçlenecek olan kısımlar diş fırçası ya da süngerle temizlense yeter.

Sirke+karbonat da etkili bir temizleyici aslında, hem de doğal. Bazen sabunla yıkadıktan sonra iyice arınması için sirkeli su ile ilk durulayıp daha sonra sirkeyi de duruluyorum. Kafes için de sabun + sirke kullanıyorum

2-3 Günde 1: ızgaralık olmasına rağmen herhangi bir haşere türememesi için çekmeceyi temizliyorum sıcak su ile.

Haftada 1:
kafesin tellerini sirkeli su ile güzelce siliyorum
suluk, yemlik vs. bunları ilk sirkeli suda bekletiyorum sonra fairy ile elimle temizleyip bol su ile duruluyorum.
tahta tünekleri sirkeli bez ile silip takılan uçlarını ocakta yüksekten tutarak ısıtıyorum buradaki bit pire lavralarını öldürüyor.
oyucaklarıda sirkeli bez ile siliyorum

Geri