Karadeniz Pet

Kafesim idealmi?

Mavis18

Yeni Üye
Arkadaşlar bu kafes çift kuş için idealmi sizce? Yuvalik takacağım bir kapi ortada var birde kenarda var.Yuvaliği kenari takınca kafes dengede durabilir mi?
Birde kuşlarim in kafes temizliğini hangi siklikla yağmaliyim altinda çekmece yok kafesin tümünü fln hangi siklikla temizlemeliyim?
39455
39456

Kafesiniz üretime uygun değil.Gene de denemek istiyorsanız Öncelikle kafes düzenini ayarlayın. ballı kraker falan kuşlar için malesef önerilmiyor. Forumda kafes düzenine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

kusların ürkmemesi ve rahat hissetmesi önemli. bunun için kafesi yüksekçe bir yere koyun.

Kafesiniz üretime uygun değil.Gene de denemek istiyorsanız Öncelikle kafes düzenini ayarlayın. ballı kraker falan kuşlar için malesef önerilmiyor. Forumda kafes düzenine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

kusların ürkmemesi ve rahat hissetmesi önemli. bunun için kafesi yüksekçe bir yere koyun.
Kafes ebat olarakmi uygun değil?
Yer olarak şöyle dolabin üzerine koydum. Zaten evde kimse olmuyor rahatsiz edilecekleri bir pozisyonda yok.Burasi ara koridor güneş işiği almiyor ama?
39469
39469

ebat olarak değilde.. üretim kafesi olmadığı için uygun değil. yani kuşların birbirine konsantre olması için kafes hareket etmeden yemlik suluğun değişebilmesi.. temizliğinin yapılabilmesi gerek. Havalar sıcak malumumuz. temizliği es geçseniz bu sefer koku ve parazit yapar kafes dipleri. üretim kafesi olsa çekmeceli tabanı cekip, temizler geri yerine koyardınız. O anlamdan uygun olmadığını yazdım. Eve kuş alan kişi genellikle evcilleştirme mantığında olduğundan bu kafesler iş görüyor. Kafes değişimi yapmayacaksanız eğer uygun bir kafes düzeni oluşturup o şekilde de deneyebilirsiniz.

ebat olarak değilde.. üretim kafesi olmadığı için uygun değil. yani kuşların birbirine konsantre olması için kafes hareket etmeden yemlik suluğun değişebilmesi.. temizliğinin yapılabilmesi gerek. Havalar sıcak malumumuz. temizliği es geçseniz bu sefer koku ve parazit yapar kafes dipleri. üretim kafesi olsa çekmeceli tabanı cekip, temizler geri yerine koyardınız. O anlamdan uygun olmadığını yazdım. Eve kuş alan kişi genellikle evcilleştirme mantığında olduğundan bu kafesler iş görüyor. Kafes değişimi yapmayacaksanız eğer uygun bir kafes düzeni oluşturup o şekilde de deneyebilirsiniz.
Evet düşüncelerinize katiliyorum.Şimdi yerlerini yeni değiştirdim.Ara koridorun işiğini kapattiğim zaman kuşlar tellere tırmanıyor acaba korkuyorlarmi.Bi aydınlatma sistemi mi yapmam gerekir?

Evet düşüncelerinize katiliyorum.Şimdi yerlerini yeni değiştirdim.Ara koridorun işiğini kapattiğim zaman kuşlar tellere tırmanıyor acaba korkuyorlarmi.Bi aydınlatma sistemi mi yapmam gerekir?

Bazı kuşlar tele tutunarak uyur. bazıları tünekte. ışık kapandığında içgüdüsel olarak yapıyor olabilirler. Gündüz rahat görebilecekleri kadar ışık oluyorsa yeterli.

Güneş alamıyorlarsa haftada 1 gün suluklarına D vitamini damlatırsın 2 3 damla kadar.

Güneş alamıyorlarsa haftada 1 gün suluklarına D vitamini damlatırsın 2 3 damla kadar.
Çok teşekkürler bu saatte yardimci oldunuz yuvalik takmak istiyorum bu konudada bilgi sahibi değilim petshop yardimci olur herhalde bu konuda kafesin kapisi yanda yuvalik lar çeşit olarak ayriliyormu acaba?

Çok teşekkürler bu saatte yardimci oldunuz yuvalik takmak istiyorum bu konudada bilgi sahibi değilim petshop yardimci olur herhalde bu konuda kafesin kapisi yanda yuvalik lar çeşit olarak ayriliyormu acaba?

Yuvalık üreticisine göre farklılık gösterebilir. Kuşun iriliğine göre veya içine yerlestirdiğimiz folluğa göre boyutuna karar veriyoruz genelde. İçinde folluk olacaksa daha büyük bir yuvalık, folluksuz kullanılacaksa ve kuşun iriliği müsaitse petshoplardaki standart yuvalıkları kullanabilirsiniz.

Folluk dediğimiz şey, yuvalığın içine yerleştirilen ve yumurtaların bir arada durmasını sağlayan plastik bir tas.

Folluksuz kullanacaksanız size tavsiyem, az miktarda kedi kumu veya çam talaşını yuvalığın içine serpiştirin. Bunlar yumurtanın yuvalık içinde yuvarlanıp çatlamamasını sağlayacak. Hem de dişi kuş yuvalık içinde daha konforlu hissedecek.

Kedi kumu, bakteri oluşumu ve kokuyu önler.. bir süre sonra yumurtadan yavrular çıkmaya başladığında yavrular dışkılarını yuvalığa yapacaklar ve sıcak havalarda yuvalıkta pis koku ve parazit oluşturacaklar. küçük bir detay gibi görünse de yavruların sağlığı için çok önemli.

Çam talaşı, yuvalıkta bit parazit yapmaz. Emici olması nedeniyle dışkıya tutunur. yuvalıkta dışkının çabuk kurumasını sağlar. hiçbirşey bulamazsanız bildiğimiz insaat kumunu güzelce yıkayın. güneste tekrar kurutun yuvalığa serpiştirin. İçinde büyük taş parcası kalmadıgından emin olun.

Folluklu yuvalık bulabilirseniz eğer, aynı seyi folluk icinde yapabilirsiniz.

Bu kafesi yavrular için ayırın. Size öneri olarak şunu demeliyim ki kare ve dikdortgen tipi pirinc telli(boyasız) altta ızgara ve cekmece kafesleri secmelisiniz. Izgara olunca dıskıya temas etmedikleri surece hasta olmazlar kolay kolay ve daha iyi hijyenli oluyorlar.
Cekmece de kafes altını temizlemek icin ozellikle bu tip kafesler sök tak oldugu icin rahatsız olabilirler cekmeceli öneriyorum

Bu kafesi yavrular için ayırın. Size öneri olarak şunu demeliyim ki kare ve dikdortgen tipi pirinc telli(boyasız) altta ızgara ve cekmece kafesleri secmelisiniz. Izgara olunca dıskıya temas etmedikleri surece hasta olmazlar kolay kolay ve daha iyi hijyenli oluyorlar.
Cekmece de kafes altını temizlemek icin ozellikle bu tip kafesler sök tak oldugu icin rahatsız olabilirler cekmeceli öneriyorum
İstanbula önerebileceğiniz Bi satici varmi bahsettiğiniz gibi bir kafes için?

Birincisi kafes buzdolabının üstünde olmaz, kafesi oturma odasında yüksekçe bir yere sabitleyin, duvara 1 çivi çak iple kafesi as yüksek biyere ve duvara yasla.

Kafes boyutu iyi ama kafes tipi iyi değil arkadaşlarında dediği gibi kare veya diktörtgen kafes alın ve alt tarafı sürgülü olsun. Senin kafesin üstü oval olduğu için kuşları saldığında ki arada salman uçurman gerekiyor (bunun için oturma odasında olması lazım kafesin) kafesin üstünde duramaz kuşlar kayar rahat edemez onun için çatının düz olması lazım.

Ve kafesinde boyasız olması lazım çünkü kafesi kemirirler. Ancak pirinç kafesleri ben önermiyorum en sağlıklısı krom kafesler, alta resim ekliyorum.

17271111111.jpg

3519222222.jpg

İstanbul'daysan Eminönünden alabilirsin kafesi envayi çeşit kafes satıyorlar. Yada internetten sipariş verebilirsin ;)

Son düzenleme:
Geri