Karadeniz Pet

Kafesin dışına akşam saatlerinde çıksa ?

cinefil

Meraklı Üye
Kuşlarımiz kafes dışında olduklarında onlar için her yer tuvalet, her yer tüy kepek dökme yeri... Kuşum oturma odasında olduğu için eşim artık isyan bayraklarını açtı. Kuşun her tarafı kirletmesi konusunda artık her gün bir sıkıntı oluyor ve bu yüzden kuşumun kafes dışında kalma süresini azaltmak zorunda kaldım... Önceden öğle saatlerinden gece yatana kadar dışarıda duruyordu ama artık öğleden itibaren değil de akşam saat 5 gibi bırakmaya karar verdim. Hem böylelikle gece 11 veya 12 gibi kendi kendine kafesine girdiği için kafese sokmak sorun olmayacak. Gece 11den önce kafesi gördüğü zaman kaçıyo kereta.. çok zor olur her gün kafese sokmak.. girmez yani.. Bu yüzden artık akşam 5 ve gece 12 arası dışarıda olacak. Sizler hangi saat aralıklarında kusunuzu kafes dışına çıkarıyorsunuz ?

Akşam 2 saat salıyorum. Zaten başta 15-20 dk sağ sola uçuyor. Sonra biryerde uçmadan tünüyor. Enerjisini atmaya yetiyor yani. Kafese sokmakta çok kolay. Parmağına al kuşu diğer elinle kuşa dokunmadan üstüne kalkan/perde vazifesi görecek şekilde üstüne doğru elini aç. Uçma açısı kapandığı için kuş herhangi biryere havalanamayacak. Kafes kapısına gelincede orasını gidebileceği tek yer olarak görüp tıpış tıpış içeri girecektir.

Benimki genelde tüm gün dışarıda. Kendisi İstediği vakit girip çıkıyor.

Bir tek kuştan korkan misafirler geldiğinde kapatmak durumda kalıyorum keratayı

Akşam 2 saat salıyorum. Zaten başta 15-20 dk sağ sola uçuyor. Sonra biryerde uçmadan tünüyor. Enerjisini atmaya yetiyor yani. Kafese sokmakta çok kolay. Parmağına al kuşu diğer elinle kuşa dokunmadan üstüne kalkan/perde vazifesi görecek şekilde üstüne doğru elini aç. Uçma açısı kapandığı için kuş herhangi biryere havalanamayacak. Kafes kapısına gelincede orasını gidebileceği tek yer olarak görüp tıpış tıpış içeri girecektir.
Aynen öğle saatlerinde de salsam zaten bir iki tür dönüyo enerjisini atiyo sonra tünüyo... Öğle veya akşam bir şey fark etmiyo gibi.. Ayrıca dediğin yöntemi deneyim. Bu hayvanlar çok zeki kafese doğru yoneldigimiz an anlıyorlar ne yapacağımızı..

Benimki genelde tüm gün dışarıda. Kendisi İstediği vakit girip çıkıyor.

Bir tek kuştan korkan misafirler geldiğinde kapatmak durumda kalıyorum keratayı

Keşke ben de tüm dışarıda tutabilsem ama dikkat et yine de kuşun dışkısı tozu kepeği tüm gün dışarıda durduğu için bakteri ve mikrop üretmesin.

Keşke ben de tüm dışarıda tutabilsem ama dikkat et yine de kuşun dışkısı tozu kepeği tüm gün dışarıda durduğu için bakteri ve mikrop üretmesin.
Saat 10 a kadar evde olduğum her daim dışarıda 10da gece uykumuza yatıyoruz bugün annemde bana laf etti azıcık salon oturma odası benim odam her yerde geziyor istediği gibi 3 gündür evdeydim biraz fazla gezmiş :)

Benim kuşlarım genel olarak kafeste durmayı kafes dışında durmaya tercih ediyorlar. Gün içinde 1 saat bile tutamıyorum kafes dışında ikisini de. Günde 2 saat kafes dışında tutsanız yeterli olur. Dışarıya olduğu kadar kafese de alışık olması lazım hayvanın.

Kuşlarımiz kafes dışında olduklarında onlar için her yer tuvalet, her yer tüy kepek dökme yeri... Kuşum oturma odasında olduğu için eşim artık isyan bayraklarını açtı. Kuşun her tarafı kirletmesi konusunda artık her gün bir sıkıntı oluyor ve bu yüzden kuşumun kafes dışında kalma süresini azaltmak zorunda kaldım... Önceden öğle saatlerinden gece yatana kadar dışarıda duruyordu ama artık öğleden itibaren değil de akşam saat 5 gibi bırakmaya karar verdim. Hem böylelikle gece 11 veya 12 gibi kendi kendine kafesine girdiği için kafese sokmak sorun olmayacak. Gece 11den önce kafesi gördüğü zaman kaçıyo kereta.. çok zor olur her gün kafese sokmak.. girmez yani.. Bu yüzden artık akşam 5 ve gece 12 arası dışarıda olacak. Sizler hangi saat aralıklarında kusunuzu kafes dışına çıkarıyorsunuz ?
Kuşun arkasını siz toplasanız sıkıntı olmaz ben oyke yapıyorum elimde bez ile arkalarından geziyorum :)

Kendi çözüm yollarımız :
* Oturma odasındaki koltukların hepsine örtü alındı.
* Oturma odasındaki halının üzerine örtü alındı.
* Oturma odasındaki avizede durmayı sevdiklerinden avize altına halının üzerine 1 mt2 eski yemek masa örtüsü kesildi, dışarı çıktıklarında konuyor.
* Oturma odasının 2 köşesine tünekler yapıldı sehpa üzerinde duran 1 mt. lik. Kafes üzerinde de bulunmakta ayrıca oyun alanlı, dinlenme yerleri olarak kullansınlar diye. İmzamda nasıl yaptığım da bulunmakta.
* Oda içerisinde 24 saat açık ıslak mendil bulunmakta :D

Kafese sokulduğunda tünekler, halı üzerindeki masa örtüsü ıslak mendille temizlenip kaldırılmakta.
Gülü seven dikenine katlanır.

Son düzenleme:
ben 4 katli kafes kullanıyorum
4. Kat hint bülbülü ( yavrulu )
3. Kat muhabbet yerli yeşil çift
2. Kat muhabbet yerli mavi çift
1. Kat kanarya maliouna sarı çift

Dun Akşam 3 ve 2 kat'ın kapilarini actim dedim az ucsunlar 5 dk sonra 3 kattaki disi 2 kattaki kafese girmis kavga dövuş zor kurtardim geri yerine koydum kapilari kapattim

Kendi çözüm yollarımız :
* Oturma odasındaki koltukların hepsine örtü alındı.
* Oturma odasındaki halının üzerine örtü alındı.
* Oturma odasındaki avizede durmayı sevdiklerinden avize altına halının üzerine 1 mt2 eski yemek masa örtüsü kesildi, dışarı çıktıklarında konuyor.
* Oturma odasının 2 köşesine tünekler yapıldı sehpa üzerinde duran 1 mt. lik. Kafes üzerinde de bulunmakta ayrıca oyun alanlı, dinlenme yerleri olarak kullansınlar diye. İmzamda nasıl yaptığım da bulunmakta.
* Oda içerisinde 24 saat açık ıslak mendil bulunmakta :D

Kafese sokulduğunda tünekler, halı üzerindeki masa örtüsü ıslak mendille temizlenip kaldırılmakta.
Gülü seven dikenine katlanır.

Maşallah :) evi kuş için yeniden dizayn etmişsiniz

Bu arada arkadaşlar bir çözüm yolum daha var. T tünek yaparım. T tunegin alt orta kısmına bir kab geçirerecegim. T tunege tuneğin alt orta kısmına kap takacağım. Dışarıda T tunekte tunedigi zaman pisliği kaba düşer. Hem etrafı kirletmez hem de temizlenmesi kolay olur. Zaten kuşlar dışarıda sevdiği yerlerde tünüyor. Hep burada tüner hep de burada olacağından başka yeri kirletmez

Geri