Karadeniz Pet

Kafeste tek tünek

ÇıtırKuşum

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar çift kuşum var yani henüz çift olmadılar 3 hafta olacak daha alışamadılar ayrı tüneklerde duruyorlar tek tünek kullanırsam yakınlaşma olur mu tavsiyeleriniz neler bu konuda ?

Tek tünek kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Tek tünek olursa kuşlar birbirinden kaçamaz, bu yüzden alışmaları hızlı olur. Ama tek tünekte eşleşecek kuş zaten çift tünekte de eşleşir. Uzun süre tek tünek kullanımı kuşun hareketlerini kısıtlayacağından yağlanmaya sebep olur. Her dağim kafeste en azından bir çift tünek bulunmalı bence.

Tek tünek kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Tek tünek olursa kuşlar birbirinden kaçamaz, bu yüzden alışmaları hızlı olur. Ama tek tünekte eşleşecek kuş zaten çift tünekte de eşleşir. Uzun süre tek tünek kullanımı kuşun hareketlerini kısıtlayacağından yağlanmaya sebep olur. Her dağim kafeste en azından bir çift tünek bulunmalı bence.
Anladım teşekkürler. Bugün erkek kuş ilk defa 5 10 saniyeliğine de olsa dişi kuşa yaklaştı bi öpüşme yaşandı. Zamanla alışırlar mı 3 hafta oldu 🙄

Kuşa çok fazla yem çok fazla mama verilmediği zaman yağlanma öyle kolay kolay olmaz. Benim kafeslerde tek tünek var ama kuşlar içinde durdukları yerde uçuyormuş gibi kanat çırpıyorlar.

İyi mi yaptım kötü mü bilemedim

1.Öncelikle kafesiniz çok büyük bu kafese tek tünek olmaz.

2. olarak tünek kafes tellerine bu kadar yakın olmamalı kuşlar tünekte durduklarında kuyrukları kafes tellerine degmemeli. Bu kadar aralıksız mesafede kuşlar çiftleşemez.

3. Kafeste yuvalık göremedim bazı dişi kuşlar yuva hazırlığı yapmadan çiftleşmezler.

1.Öncelikle kafesiniz çok büyük bu kafese tek tünek olmaz.

2. olarak tünek kafes tellerine bu kadar yakın olmamalı kuşlar tünekte durduklarında kuyrukları kafes tellerine degmemeli. Bu kadar aralıksız mesafede kuşlar çiftleşemez.

3. Kafeste yuvalık göremedim bazı dişi kuşlar yuva hazırlığı yapmadan çiftleşmezler.
Erkek dişiden kaçıyor hala o yüzden takmamıştım yuvalığı

Kuşa çok fazla yem çok fazla mama verilmediği zaman yağlanma öyle kolay kolay olmaz. Benim kafeslerde tek tünek var ama kuşlar içinde durdukları yerde uçuyormuş gibi kanat çırpıyorlar.
Yağlanma her kuşta aynı oranda belirmez. Üretim yapılacağı zaman kuşlar zaten istemsizce yağlanır, bir de üzerine kafeste tek tünek bulunduğunda hareketleri min. olacağından yağlanma artar. Kendi kuşlarınıza nasıl bakacağınızı ben söyleyecek değilim ama benim dediklerimi düzeltmenize gerek yok. Kafeste çift tünek bulunması her zaman daha iyidir.

Bende düşüncelerimi bir kaç cümle ile yazayım. Yuvalığı takın.Nasıl her insanın karakteri farklı ise bunlarında böyle. Kimisi yuvalık olmadan gidip yemliğin içerisine bile yumurtlar kimisi yuvalık olmadan o işlere jetonu bile düşmez.

Şahsi olarak tek tüneğe karşıyım ben. Zaten kafesin içerisinde kısıtlı bir alandalar.Uyumları varsa eninde sonunda anlaşıp, yavrulayacaklar.Birbirlerinden elektrik alamazlarsa termik santral kursanız yanı başına boş.

Bir örnek vereyim mesela 75lik üretim kafesi çift tünek yayla gibi diyebilirim bir çift için. Yemlik mamalık bir uçta yuvalık bir uçta.

Sonuç = Fotoğrafta 👇

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-02-25-21-55-58-442_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-02-25-21-55-58-442_com.miui.gallery.jpg
    469.1 KB · Görüntüleme: 45
Arkadaşlar merhaba. Yeni konu açmak istemedim. Kafes dışında bazen böyle yapıyorlar ama kafesin içinde erkek dişiden kaçıyor nedeni ne olabilir

Merhaba arkadaşlar çift kuşum var yani henüz çift olmadılar 3 hafta olacak daha alışamadılar ayrı tüneklerde duruyorlar tek tünek kullanırsam yakınlaşma olur mu tavsiyeleriniz neler bu konuda ?
ben 2 tane kullanıyorum tahta klasik,tek kullanımını da desteklemiyorum vicdanım el vermiyor

Geri