Karadeniz Pet

Kalın kabuklu yumurta

Erdem AYGÜL

Paylaşımcı Üye
Bugün yumurtalardan biri kabuğu soyulmuş gördüm incelediğimde kabuğu normalden daha kalın olduğunu farkettim ve anne bunun yarısını kemirerek inceltmis yumurtayı elime aldım içinde debelenip bağıran yavru var mudahele etmek istemiyorum forumda gördüğüm bi kac olaydan dolayı yumurtayı kırdıktan sonra yasamıyorlar genelde ama böyle beklemesi de zor? Yumurtayı ıslatsam mi yumuşama için ne yapmalıyım?
1LDWMG.png
en üstteki yumurta sorunlu

Inceltti ve hala kabuk var gibi zari degil dimi yumurtada delik varmi

Inceltti ve hala kabuk var gibi zari degil dimi yumurtada delik varmi
İnceltmis hala kabuk var zar gözükmüyor bu yüzden de bu 1 haftada dursa çıkamaz diye düşünerenkten kırdım demin ama geç kaldım içinde ölmüş 1 saat ile kaçırdım yavruyu 1 saat önce içinde debelenip bagiriyordu geç kaldık kırarken zorlandım baya bi sertti anenin inceltemesine ragmen

İnceltmis hala kabuk var zar gözükmüyor bu yüzden de bu 1 haftada dursa çıkamaz diye düşünerenkten kırdım demin ama geç kaldım içinde ölmüş 1 saat ile kaçırdım yavruyu 1 saat önce içinde debelenip bagiriyordu geç kaldık kırarken zorlandım baya bi sertti anenin inceltemesine ragmen
Kalsiyum fazla gelmis kalin kabuk olmus

Bende aynı şey oldu bir daha inceler misiniz çıkan yavrunun kabuğu diğer yumurtanın üstüne yapışmış. Elinize alıp çıkarabilirsiniz bende de öyle olmuştu.

Evet iyi farketmissiniz kabuk girmis yumurtaya
Boş boşa öldü yavrucak. Benimde olmuştu hatta ben yavru çatlattı zannetmiştim ama Bi baktım yumurta çıkan yavrunun kabuğunun içine girmiş. Ölmesinin sebebi erken kırması yumurtayı malesef.

Buda benim kuşumda olan o kabuğu aldım sağlıklı şekilde çıktı Bebek

Ekli dosyalar

• IMG_0713.JPG
    IMG_0713.JPG
    208.4 KB · Görüntüleme: 33
Buda benim kuşumda olan o kabuğu aldım sağlıklı şekilde çıktı Bebek
Cok yumurtali ayni anda cikanlarda cok karsilasiliyor tavuklarda daha cok rastlanir yumurtaya kabuk girer onun icin kontrol ettigimizde kabulari alir bir kismini ezeriz

Cok yumurtali ayni anda cikanlarda cok karsilasiliyor tavuklarda daha cok rastlanir yumurtaya kabuk girer onun icin kontrol ettigimizde kabulari alir bir kismini ezeriz
Evet bende Farkettim keşke arkadaş da farketseydi yazık oldu bebeğe

Denildiği gibi yumurtaya başka kabuk girmiş ama girmesede yumurtanın kabuğu bazen kalıno olabilir ama bu kadar değil Gaga taşı kullanıyorsanız sebebi budur, Tavsiye etmiyorum alçı katkılı ürünleri

Yok kabuk falan girmedi bildiğin kalın kabuk kıramamıs anne kaldırıp atmış çıkan yavrunun yumurta kabuklarını 2 parçaya yavruya zarar gelmesin diye kenara taşıyor genel de sonra yiyor 1 saat erken kırsam yaşardı tereddüt ettim burda erken kırıp yavru kaybedenleri görünce ama sonra kiramiycagini anladım kendim kırdım geç kalmışım

Son düzenleme:
Geri