Karadeniz Pet

Kamp İçin Öneriler

defnekucuk

Yeni Üye
Herkese merhaba. Size bir sorum olacak. Arkadaşlarla bir ay sonra yani sonbaharda kamp yapmak istiyoruz. Biraz tecrübesiziz. Yani daha önce kamp yapmıştım ama yazındı ve olduğum şehirdeydi ve tek geceydi. Şimdi 3-4 günlük bir tura çıkalım diyoruz. Nasıl kıyafetler tercih etmeliyiz bilmiyorum. polis malzemeleri , asker üniformaları soğuk havalara dayanıklı diye biliyorum o tarz kumaşları mı tercih etmeliyiz acaba? Daha önce kamp yapanlara şöyle bir sorum olacak, yanımızda ne götürmeliyiz, üşümemek için neler giyebiliriz özellikle gece sıcak tutması gerek. Tecrübeli arkadaşlar cevaplar ise çok sevinirim. Benim gibi tecreübesizler için kısa bir bilgi bıraktım gerçi yaşayıp bilenden öğrenmek daha iyi... Keyifli okumalar...

Öncelikle kamp kıyafetleriniz, kamp yapılacak mevsim, kamp alanında sizi bekleyen iklim, kamp süresince yapmayı planladığınız aktivitelere uygun kalınlık ya da incelikte olmalıdır. Kamp kıyafetlerinin birden fazla amacı vardır. Öncelikli görevleri koruyucu olmaktır. Bu nedenle birden fazla amaca hizmet edebilir fonksiyonlarda donanıma sahip giysiler tercih edilmelidir. Yani seçtiğiniz kamp kıyafeti sizi güneş yanıklarına karşı korurken aynı zamanda böcek sokmaları ve ısırıklarına karşı da korumalıdır. Özellikle ara mevsimlerde gün boyu ılıman zaman zaman sıcak hava koşulları altında olunacağı, ancak gece ısı farklarının yoğun yaşanacağı bilinmelidir. Bu durumda ara mevsimlerde gündüz ve gece ısı farklarına göre çoklu seçenekli giysi ile yola çıkmak akıllıca olur. Medeniyetten doğaya uzanan yolculukta seçtiğiniz kıyafetlerin biraz çamurlanması ya da kirlenmesi hatta lekelenmesini dert etmeyeceğiniz parçalardan oluşmalıdır. Kamp hayatında; toprağı kazmanız, ateş çukuru açmanız, yedek benzini depoya koymanız, yağ, yakıt gibi maddeleri kullanmanız gerekecektir; tüm bu aktiviteler beraberinde bugüne dek tanışmadığınız bir çok lekeyi de getirir. Doğaya çıkarken kıyafetlerinizin outdoor kıyafetler olduğundan ve ayakkabılarınızın outdoor ayakkabi olduğundan emin olun.Kamp alanına vardıktan sonra yapılacak aktiviteler fiziksel aktivitelerdir bu da terlemeye neden olur. Varış saatinize ve hava durumuna göre üzerinize ikinci bir parça almak isteyebilirsiniz. Rüzgarlık, yağmurluk ya da fermuarlı bir sweatshirt bu aşama için işinizi görecektir. Ancak unutulmamalıdır ki ter ve toprak birleştiğinde çamur olur, elbette kamp hayatında kirlenmek güzeldir ancak eğer rüzgarlık ya da yağmurluğunuz tüm seyahatiniz boyunca sahip olduğunuz tek koruyucu ise onu kurulum aşamasının dışında bırakmak isteyebilirsiniz. Çamurlu süreçler için yedek bir üst bulundurun.

Geri