Karadeniz Pet

Kanaryamın alt bölgesindeki bütün tüyleri döküldü

Morissa

Yeni Üye
Kanaryamın alt bölgesinde neredeyse hiç tüy kalmadığını farkettim. Sırt kısmı öyle değil sadece altı. Önceden de tüy dökülmesinden çok sorun yaşıyorduk. Özellikle boyun kısmında tüy çıkmıyordu. Vitamin kullandık ama hala aynı. En son veterinerin verdiği vitaminin üstünde tüyler için yazıyor ama geçen sene almıştık diye hatırlıyorum. Versem sorun olur mu? Yoksa veterinere gidip tekrar yeni bir vitamin almam daha mı iyi? Bir de acaba bu tüy sorunu yaşlanmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Kuşun fotoğrafını ekler misiniz?
O gün ufak bir kaza yüzünden baya ıslanmıştı ve alt bölgesi tamamen tüysüz gözüküyordu ama kurudukça kanadını oynattığında sadece o bölgede hiç tüy olmadığını farkettim. Emin değilim ama belki sabah o bölgesinin fotoğrafını atabilirim.
Şuan farklı bir problem yaşıyorum. Bu sabahtan beri çok keyifsiz ve sağ bacağını kendine çekip tüm günü yatarak geçirdi. Ayrıca sanki o bacağını oynatamıyormuş gibi kafeste hareket ederken onu yukarı çekmeye çalışıyor o yüzden kanat çırparak tüneklere geçmeye çalışıyor. Bir kaç kere yeme inmeye çalışırken inemeyip yere düştü ve oradan yeme atladı. Yarın okul için şehirden ayrılıcam ve bu durum çok kafama takıldı. Bir gün önce bir şeyi yokken ne olmuş olabilir ki? Tam olarak nasıl hareket ettiğini tarif edemedim özür dilerim. Ve uzun bir yazı oldu...
IMG_20190915_204134.jpg

Hiç iyi görünmüyor mutlaka yarın veterinere gidin. Bugünü kurtarmak adına ılımış rafadan yumurtayı ağzına damlatın. Minik bir parça bal verin. Aç kalmamalı asla.

Kardeşim bu kuş hasta görünüyor. Ayaklarında tutulma genelde salmonella hastalığından kaynaklanır.

Ve bir günde de olucak birşey değil. Sanırım dışkı takibi yapmıyorsun. Kuşun güncel dışkılarının resmini ekle kontrol edelim.
IMG_20190915_224130.jpg
IMG_20190915_224123_1.jpg

Perşembe günü her zamanki gibi evde dolanırken ben görmedim ama nasıl olduysa sabunlu suya düştü hemen alıp yıkadık peçeteyle kuruladık akşama doğru iyileşmiş gibi görünüyordu ertesi gün yine dışarı çıkmak istedi keyfi gayet yerinde gibiydi

Şehirden ayrılacak olsanız dahi siz götüremeyecekseniz mutlaka yarın bir başkası veterinere götürmeli.

ne oldu son durum
Bu sabah ilk işim veterinere gitmek oldu. Sinirlerinde sorun varmış. Antibiyotik ve sanırım iştahını artırıp dışkısını düzeltecek bir ilaç verdi. Ayrıca vitamin verdi. 10 gün o iki ilacı yarım suya 10ml dökülecek ilaçlar bitince vitamin başlayacak. Antibiyotik 4-5 gün sonra etkisini göstermeye başlayacakmış. Ayrıca marul kıvırcık gibi sebzeler ishal artmasın diye verilmeyecek ama kırmızı elma verilebilir. Düzelme olmazsa getirsinler dedi. Belki birilerine yardımcı olur diye detaylı anlattım.

Bu sabah ilk işim veterinere gitmek oldu. Sinirlerinde sorun varmış. Antibiyotik ve sanırım iştahını artırıp dışkısını düzeltecek bir ilaç verdi. Ayrıca vitamin verdi. 10 gün o iki ilacı yarım suya 10ml dökülecek ilaçlar bitince vitamin başlayacak. Antibiyotik 4-5 gün sonra etkisini göstermeye başlayacakmış. Ayrıca marul kıvırcık gibi sebzeler ishal artmasın diye verilmeyecek ama kırmızı elma verilebilir. Düzelme olmazsa getirsinler dedi. Belki birilerine yardımcı olur diye detaylı anlattım.

sevindirici. vitamin dahil verdiği ürünlerin isimlerini yazabilirsiniz.

sevindirici. vitamin dahil verdiği ürünlerin isimlerini yazabilirsiniz.
Antibiyotik ve diğer ilacın ismini hiç hatırlamıyorum. Bir şırınga ile verdi ve doldururken şişede yazan ismi unuttum maalesef. Ama vitaminin adı "Bioaminovit".