Karadeniz Pet

Kanat uçlarında kan var

ilkerl

Yeni Üye
Merhaba,

Google araması sonucunda forum ile tanıştım. Yaklaşık 2 yaşında erkek kusumuz var. Adi Bıcır. 9 ay kadar önce uzun olan kanat ve kuyruk tüyleri dökülmeye başlayınca ucamamaya başladı. Önce tüy dökümü diye düşünduk. Ancak bir türlü iyileşmedi. Yemek yemesi ve keyfiyle ilgili herhangi bir sorunu yok. Cenesi ilk gunku gibi dusuk. Ancak neredeyse zıplamaya dahi korkuyoriki kere veterinere götürdük. Birinde jel kıvamında bir antibiyotik verdi. 1 hafta boyunca suyuna 0,5cl uygulamamazi istedi. Bir haftanın bitimine doğru toparliyor gibi oldu. Ancak yeniden tekrar etmeye başlayınca 1 hafta daha devam ettik. Ancak degismedi. Tekrar götürdük bu sefer sarı renk toz bir antibiyotik verdi. Yaklaşık 2 haftadır kullanıyoruz hiçbir gelişme yok. Fotoğraf bugüne ait. Yeni tüyler gelse de dipleri kanlı. Bu tüyleri bir süre sonra koparıyor. Ancak koparirken çok bağırıyor. Belli ki canı çok yanıyor. Fotoğraf çekerken bile bize çok kızdı. Tedavi için öneriniz var mı?
İlginize şimdiden teşekkürler

aYDl6B.jpg

lZyqVE.jpg

X6oM5j.jpg

pnoblq.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20180617_112348.jpg
    IMG_20180617_112348.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 62
Fransız tüy dökümü olabilir. Bunu araştırın isterseniz.

Çok geçmiş olsun. Belki aynı rahatsızlık olmayabilir ben belirtileri anlatayım size aynı derseniz bir iki bir şey önereceğim. Benim kuşum tam iyileşmedi iyileşmeme sebebi üzülünce tekrar kırması.Ama tüyleri çıktı uçabiliyor daha mutlu artık.
Uzun kanat tüyleriyle çok uğraşır, tıkır tıkır ses gelir. Kanat tüylerinin biri sağa sola bakmaya başlar kırıldığı için daha çok uğraşır.Böyle uğraştıkça daha çok kaşınır ağrır daha çok uğraşır. Uçamamaya başlar.Bazen yarıdan kopmuş kanat tüyü bulursunuz. Yalnız kalınca kafeste kalınca istemediği mutsuz olduğu şeyler olunca daha çok o kısmı kurcalar. Tüy dipleri kanlıdır.
Bunlar var mı sizde? Eğer varsa daha çok ilgilenin kuşunuzla, istemediği yalnız kalmak gibi şeyleri yapmayın.İki günde bir temiz yıkanmış yeşillik meyve verin güçlensin. Kafesi temiz olsun mikrop kapmaması adına. Benimkine çok benzettiyseniz size bir vitamin ve sprey önereceğim.

Fransız tüy dökümü olduğunu düşünmüyorum bir yaşı büyük iki kendi kırıyor sanırım Fransız tüy dökümünde böyle değildi.Tüyleri de maşallah yerinde dökülen bir yeri yok.
Ele alınca yarası kaynaklı bu kadar tepki veriyordur. İlerlemiş bir hali yok Asıl problem uçamaması. Oyun yeri varsa, kafesi her şeyi Yanyana olsun uçmak zorunda kalmasın.

Çok geçmiş olsun. Belki aynı rahatsızlık olmayabilir ben belirtileri anlatayım size aynı derseniz bir iki bir şey önereceğim. Benim kuşum tam iyileşmedi iyileşmeme sebebi üzülünce tekrar kırması.Ama tüyleri çıktı uçabiliyor daha mutlu artık.
Uzun kanat tüyleriyle çok uğraşır, tıkır tıkır ses gelir. Kanat tüylerinin biri sağa sola bakmaya başlar kırıldığı için daha çok uğraşır.Böyle uğraştıkça daha çok kaşınır ağrır daha çok uğraşır. Uçamamaya başlar.Bazen yarıdan kopmuş kanat tüyü bulursunuz. Yalnız kalınca kafeste kalınca istemediği mutsuz olduğu şeyler olunca daha çok o kısmı kurcalar. Tüy dipleri kanlıdır.
Bunlar var mı sizde? Eğer varsa daha çok ilgilenin kuşunuzla, istemediği yalnız kalmak gibi şeyleri yapmayın.İki günde bir temiz yıkanmış yeşillik meyve verin güçlensin. Kafesi temiz olsun mikrop kapmaması adına. Benimkine çok benzettiyseniz size bir vitamin ve sprey önereceğim.
ilginize teşekkür ederim.Kasintisinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Ancak veterinerlerjn böyle bir tespiti olmadi. Yıkanmayı çok severdi hastalıkla beraber canı hiç istemiyor. Arada püskürtmeli sprey ile islatiyorum. Yeşilliği hiç bir zaman sevmedi. Kuruyemiş ve meyveye hayir demiyor. Biyo Teknik Bitter Beak Kuş Acı Spreyi 100 Ml | Mybest Petshop bu spreyi denedik bir ara ancak hiç işe yaramadı. Kafesin dibine bakınca doktüğü tüy sayısı çok fazla değil. Yaz nedeniyle daha kalabalık bir ortamda belki iyileşmesine etkisi olur. Suyunu her gün kafes temizliği ise hafta da en az bir kere yapılıyor. Multivitamini su ile birlikte her gün yeniliyoruz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüy döktüğünü söylemişsiniz kökünden mi dökülüyor kırılmış mı oluyor o dökülenler? Bu hale gelmeden önce tüylerin yapısı bozulmuş muydu yoluk gibi. Çatır çutur ses yapıyor mu oynarken kanadıyla. Vitamin toz vitamin mi kullanıyorsunuz?
Yeşillik sever muhabbet kuşları. Bir çay tabağına su koyup üstüne marul koyabilirsiniz. Dereotu maydanoz. Ben kendim kefir yapmıştım canlı maya ile o kurtardı sayılır.
Rica ederim yeterki iyileşsinler. Bir değişme olduğunda burada paylaşın

Tüy döktüğünü söylemişsiniz kökünden mi dökülüyor kırılmış mı oluyor o dökülenler? Bu hale gelmeden önce tüylerin yapısı bozulmuş muydu yoluk gibi. Çatır çutur ses yapıyor mu oynarken kanadıyla. Vitamin toz vitamin mi kullanıyorsunuz?
Yeşillik sever muhabbet kuşları. Bir çay tabağına su koyup üstüne marul koyabilirsiniz. Dereotu maydanoz. Ben kendim kefir yapmıştım canlı maya ile o kurtardı sayılır.
Rica ederim yeterki iyileşsinler. Bir değişme olduğunda burada paylaşın
Tüyler kökünden koparılmış oluyor. Vitaminin multivitamin diye satılan toz olanlardan. Bir ara insanların kullandığı şuan ismini hatirlamadigim sıvı bir multivitamini de veteriner tavsiyesi ile ağızdan verdik. Yeşillikleri kafesinde tutup gözlemleyecegim. Gelişmeleri yazarım.

Tüyler kökünden koparılmış oluyor. Vitaminin multivitamin diye satılan toz olanlardan. Bir ara insanların kullandığı şuan ismini hatirlamadigim sıvı bir multivitamini de veteriner tavsiyesi ile ağızdan verdik. Yeşillikleri kafesinde tutup gözlemleyecegim. Gelişmeleri yazarım.

Aminoasol adında sıvı bir vitamin var günde bir suyuna bir kaç damla. Zarar da vermiyormuş. Tabi bunları keseceksiniz diğer ilaçları. Bir müddet deneyin hareketlenecek keyfi yerine geldi gelecek mi tüyleri düzelmiş mi haber verin. Aslında bemiks var turuncu insanlar için ondan azıcık kazıyıp da katarsak suyuna karıştırıp.Çok sağlam bir vitamin bana veteriner vermişti. O çok güçlendiriyor. Tüylerini güçlendirmemiz lazım. Çıksınlar. Hangisini deneyelim istersiniz. Ben şu an aminosol kullanıyorum zararsız. Bemiks bir kaç ay kullandım siz daha az kullanırsınız.
Bir de sprey var orayı temizlesin mikrop kapmasın diye hemen tertemiz yapıyor orayı kaşıntı azalıyor. Ama sıkarken üzülüyor biraz ama yapmamız lazım zararsız su gibi bir şey. Adını yazarım

Aminoasol adında sıvı bir vitamin var günde bir suyuna bir kaç damla. Zarar da vermiyormuş. Tabi bunları keseceksiniz diğer ilaçları. Bir müddet deneyin hareketlenecek keyfi yerine geldi gelecek mi tüyleri düzelmiş mi haber verin. Aslında bemiks var turuncu insanlar için ondan azıcık kazıyıp da katarsak suyuna karıştırıp.Çok sağlam bir vitamin bana veteriner vermişti. O çok güçlendiriyor. Tüylerini güçlendirmemiz lazım. Çıksınlar. Hangisini deneyelim istersiniz. Ben şu an aminosol kullanıyorum zararsız. Bemiks bir kaç ay kullandım siz daha az kullanırsınız.
Bir de sprey var orayı temizlesin mikrop kapmasın diye hemen tertemiz yapıyor orayı kaşıntı azalıyor. Ama sıkarken üzülüyor biraz ama yapmamız lazım zararsız su gibi bir şey. Adını yazarım
Müsait olduğunuzda bemiks'in gorselini de eklerseniz çok sevinirim. Google araması da farklı çok ilaç çıktı.
Teşekkürler

Müsait olduğunuzda bemiks'in gorselini de eklerseniz çok sevinirim. Google araması da farklı çok ilaç çıktı.
Teşekkürler

Kutusunu kenara koymuştum hatırlamıyorum atmış da olabilirim ama eve gidince bakıp yazacağım. Turuncu mercimek gibi bir ilaç şimdi onu söyleyebilirim temiz bir makasla keser gibi azıcık kazıyıp karıştırıyordum.
Hangi şehirdeyseniz acaba?

Kutusunu kenara koymuştum hatırlamıyorum atmış da olabilirim ama eve gidince bakıp yazacağım. Turuncu mercimek gibi bir ilaç şimdi onu söyleyebilirim temiz bir makasla keser gibi azıcık kazıyıp karıştırıyordum.
Hangi şehirdeyseniz acaba?
İstanbul'dayim.

Aynı sorunu dişi kuşumda da yaşamıştım ilk zamanlar. Tüye girdi dediler. Kapsüller hep kanlıydı,kanada bulaşan sızıntı şeklinde kanda mevcuttu. Bu süreçte kuşunuzu kafes dışına çıkarıp uçurmayın daha çok kanama yapıyor. Fransız tüy dökümü olduğunu bende sanmıyorum. 10-15 gün içinde düzeliyor. Bir de bir iki gün süreyle evde yoktuysanız ilgisizlikten strese girmişte olabilir. Bizzat yaşadığım gözlemlediğim olaylar. Geçmiş olsun.

Aynı sorunu dişi kuşumda da yaşamıştım ilk zamanlar. Tüye girdi dediler. Kapsüller hep kanlıydı,kanada bulaşan sızıntı şeklinde kanda mevcuttu. Bu süreçte kuşunuzu kafes dışına çıkarıp uçurmayın daha çok kanama yapıyor. Fransız tüy dökümü olduğunu bende sanmıyorum. 10-15 gün içinde düzeliyor. Bir de bir iki gün süreyle evde yoktuysanız ilgisizlikten strese girmişte olabilir. Bizzat yaşadığım gözlemlediğim olaylar. Geçmiş olsun.
Neredeyse her gün uçurmaya calisiyordum. Söylediğiniz cok iyi oldu artik dikkat edeceğim. Teşekkürler

Neredeyse her gün uçurmaya calisiyordum. Söylediğiniz cok iyi oldu artik dikkat edeceğim. Teşekkürler

Rica ederim ağabeyim. Kanama gördüğünüz yerlere baticon ve terramycin sürme şansınız varsa daha iyi olur:)

Bunlar ama eve gidince bir emin olayım yazacağım. Stresten yalnız kalmaktan büyük ihtimal tüyleri kırıp çekiyor o da kanama yapıyor. Ama ilerlemesine izin vermememiz lazım yara olmasın.

Ekli dosyalar

• D1926175-DC77-4DDB-A828-42E84AC7DC1E.png
    D1926175-DC77-4DDB-A828-42E84AC7DC1E.png
    613 KB · Görüntüleme: 60
  • 2FF12BE9-3413-411B-AABF-F6AFD4225309.png
    2FF12BE9-3413-411B-AABF-F6AFD4225309.png
    730.3 KB · Görüntüleme: 45
Bunlar ama eve gidince bir emin olayım yazacağım. Stresten yalnız kalmaktan büyük ihtimal tüyleri kırıp çekiyor o da kanama yapıyor. Ama ilerlemesine izin vermememiz lazım yara olmasın.
Teşekkürler. İlk fırsatta temin edip kullanacağım. İnşallah stres kaynaklıdır. Haberdar ederim.
Selamlar

Ekli dosyalar

• 70E42DEE-B5CC-4F53-8FAF-9BDB21F33EFB.jpeg
    70E42DEE-B5CC-4F53-8FAF-9BDB21F33EFB.jpeg
    721.7 KB · Görüntüleme: 41
  • A61D8361-957F-44E8-B44E-0403CF302DFA.jpeg
    A61D8361-957F-44E8-B44E-0403CF302DFA.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 39
  • 42B51353-4359-459C-AABD-992B70E838A1.jpeg
    42B51353-4359-459C-AABD-992B70E838A1.jpeg
    908.7 KB · Görüntüleme: 44
İki tanesini internetten bulup sipariş verdim. Bemiks'i de eczaneden bulurum diye düşünüyorum. İnşallah bu tedavi kısa sürede cevap verir. Bilgilendireceğim.

Teşekkürler

Son kullanma tarihine lütfen dikkat edin. Bemiks eczanede var. Makasla keser gibi toz halinde suyuna günlük katın.günde 8de biri gibi bir miktar bir hapın sadece. İyice karıştırın. Durumdaki neşesindeki değişmeleri yazın. Az gelirse artırırız. Tüyleri çıksın ki uçabilsin bir de ona üzülüyorlar yoksa.
Spreyi kanadının sıkıntılı kısmına resimdeki gibi açıp sıkmanız gerekiyor. Kanadına karnına sıkmanız da temizliğini sağlayacak hem o rahat hisseder duş alamadığı için. Sprey zararsız ama solunum sıkıntısı yapabiliyormuş yan etki. Her yerine iki üç fıs tan fazla sıkmayalım. Yüzüne de gelmesin. Eliniz temiz olsun ve hemen sıkıp bırakın sonra oyun oynayın ki dikkati dağılsın.
Gelişmeleri yazmayı unutmayın duruma göre artıralım

Geri