Karadeniz Pet

Kanat ve Kuyruk uçma Tüyleri

Şanti

Meraklı Üye
Merhaba, dün küçük yeğenime bir muhabbet kuşu sahiplendirmiş ailem fakat kuşta biraz sıkıntı var, kendi kuşumla karşılaştırdım, tüy kapsüllerine baktım, kuş tünekten düşüyordu zemine yaklaştırdım ama hareketli bir kuş fakat anlamadım bugün ılık bir duş aldırdık, benim kuşun vetaspra premiks toz vitamini var ondan versem mi çıkar mı, yoksa hasta mi?

DB9-E91-A1-A1-EF-4635-9295-DAAEF7-AF2387

0-D6-D6-C5-B-ADA9-462-E-B0-FA-ED17-BC9-CDD08

7-F241180-1-F22-465-F-9-FC2-127-AD46-D4-C50 AF8-ED81-D-2017-491-C-8276-AA36216-F2-FB4

FE3-FA377-817-D-45-E8-843-A-B8-F6-C18-C05-BB

Öncelikle lütfen tahta tünek kullanın! Plastikler hem rahat değil hemde zararlı!

Kuşta french molt hastalığı var. 3 günde bir olucak şekilde 1 ay suyuna B kompleks vitamini ekleyin. Vitaminli su bir günden fazla kalmasın sulukta! Ve bir su bardağı suya bir pirinç tanesi kadar bakır sülfat (göz taşı) eritin. Bu suyuda 3 günde bir fıs fısla kuşa sıkın. Sıkarken gözüne gelmesin ve üşütmeyin kuşu! Fısfısıda her seferinde taze olarak hazırlayın ve 1 ay uygulayın (kuşu sırılsıklam yapmanıza gerek yok sadece derisi ıslanıcak kadar sıkıcaksınız).

Bu iki tedaviyi 1 ay uyguladıktan sonra 2 hafta ara verin. Ardından tüyler tamamen çıkmadıysa, tüyler çıkana kadar haftada bir kere uygulamaya devam edin...

B vitaminine ve fıs fıs uygulamasına başlamadan önce bir kereye mahsus iç mantar kürü uygulayabilirsiniz. Zira iç mantarında tüylere zararı var (tecrübeyle sabittir). İç mantar kürü içinde fungostatin toz şurup kullanabilirsiniz. Tam dolu suluğa bir mercimek tanesi kadar toz ekleyin ve 5 gün uygulayın. Daha sonra kuşu 2-3 gün dinlendirin ardından B vitamini ve göz taşı(fıs fıs) uygulamasına başlayın...

Biliyorum biraz zahmetli bir iş olucak ama başarı oranı %90'dır....

frech molt için, daha önce tüylenmiş ve tüylerini dökmüş olması gerekiyor diye biliyorum henüz yavru iken, fakat kuşu veren arkadaşla görüştük akşam kuş henüz yeni tüyleniyormuş, dediğiniz gibi vitamin takviyesi ile bi haftayı gözlemleyelim, kapsüllerin ucu açılmış tüyler görünüyor inşallah çıkar, bilgiler için teşekkürler

Geri