Karadeniz Pet

Kanat ve Kuyrukta Tüy Sorunları

myiscimen

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Kuşum 3 aylık, kanat ve kuyruk tüylerinde sıkıntılar var, tüy gelişimi zayıf ve uçamıyor. Kuyruk tüyü çıkıyor lakin resimde de görüldüğü gibi uçları siyaha dönüşüp çürüyor. Tavsiye ettiğiniz veya kesin çözümü olan bir tedavisi var mı?

20201219_011508.jpg

Tüy diplerinde çürüme var gibi duruyor tüyler şekilsiz ve bu durumda uçamaması gayet normal.

Öncelikle parazit durumuna karşı ense damlası kullanmanızı öneririm vilmectin, blotec, bitason gibi ense damlası temin edip kuşun ense kısmına üfleyerek deri görününce 1 damla ense damlasını bu deriye damlatınız.

Kuşa mutlaka kaliteli B vitamini takviyesi yapınız bunun için röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga muta vit tercih edebilirsiniz. Haftada 2-3 kez yarım suluğa 5 damla olarak kullanabilirsiniz, 2 haftada sonra haftada 2 ye sonrasında haftada 1 e düşürebilirsiniz.

Tüy diplerinde çürüme var gibi duruyor tüyler şekilsiz ve bu durumda uçamaması gayet normal.

Öncelikle parazit durumuna karşı ense damlası kullanmanızı öneririm vilmectin, blotec, bitason gibi ense damlası temin edip kuşun ense kısmına üfleyerek deri görününce 1 damla ense damlasını bu deriye damlatınız.

Kuşa mutlaka kaliteli B vitamini takviyesi yapınız bunun için röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga muta vit tercih edebilirsiniz. Haftada 2-3 kez yarım suluğa 5 damla olarak kullanabilirsiniz, 2 haftada sonra haftada 2 ye sonrasında haftada 1 e düşürebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim, uygulayacağım.

Merhaba. Yaklaşık 10 gün önce bir aylık erkek muhabbet kuşu olarak Limon 'u aldım. Yavru olduğu için kuyruğu yok sandım ama sonradan araştırdığımda 1aylik yavruların bile kuyruklarının olduğunu gördüm. Çok da ürkek bir kuş parmaktan, elden sürekli korkuyor kaçıyor.Zaten ucamıyor. Umarım tüy hastalığı yoktur ama bir bakabilir misiniz sizce sorun ne ?
IMG-20230808-WA0009.jpg
IMG-20230808-WA0010.jpg
IMG-20230808-WA0011.jpg

Geri