Karadeniz Pet

Kanatlarını Kırıyor, parazit midir?

Srç

Meraklı Üye
Merhaba
Kuşum senelerdir uzun kanat tüylerini ve kuyruğunu kırıyor. Tüyleri zayıf çıkıyor zaten toz toz ayrılıyor dökülüyor. İlk başta sadece sürekli kuyruk silkelerdi. Sonra sürekli gagasını kafasını bir yerlere sürtmeye çalıştı. Sonra kanatlarını kırdı. Uzasa da biraz gagasını sürse tekrar kırılıyor. Uçamıyor. Fazla üşüyor. Tekrar tekrar yem yiyor. bazen siyah dışkı yapıyor. Bu problemle birlikte hep ishali vardı . Kimse çözüm bulamadı. Güçlü bir b vitamini ile güçleniyor bünyesi. Şuan öyle idare ediyoruz.Bir ara kırdığı tüy dipleri kanıyordu.kan oturuyordu. Nefes alırken ıslık sesi, çabuk yoruluyor uçamadığı halde ve kabarıp oturuyor sürekli.Vitaminle keyfi yerine geliyor. Bırakırsam boğazında şişme enfeksiyon oluyor. Kusuyor. ve art arda tıksırıyor bazen. Dışlı tahlili malesef yaptıramadım. Hep belirtilere geçici çözüm sundular. Antropodları okudum. O yüzdem tekrar sormak istedim. Avimec damlatsam zarar görmeden kuşum parazitler dökülür mü? Yardımcı olur musunuz lütfen senelerdir çözüm bulamadım çok üzülüyorum.

Ekli dosyalar

• C407782C-1958-478C-BE4C-86F6C7E1F061.jpeg
    C407782C-1958-478C-BE4C-86F6C7E1F061.jpeg
    513.8 KB · Görüntüleme: 18
  • 960FB558-C7E2-4586-A158-2477470D087D.jpeg
    960FB558-C7E2-4586-A158-2477470D087D.jpeg
    75.1 KB · Görüntüleme: 16
  • 572CC357-2DA6-478D-8B62-8FCFA51E8988.jpeg
    572CC357-2DA6-478D-8B62-8FCFA51E8988.jpeg
    414.1 KB · Görüntüleme: 15
Sadece dış parazit ishal yapar mı senelerdir solunum sorunu yapar mı? Hem iç hem dış mıdır parazitse? Baymec mi bulmalıyım avimec yeterli mi? Lütfen yardımcı olun sıkıntılarından kurtulsun artık

Henüz cevap yok eklemek istedim.Ben yanındayken de kırıyor.Bazen sürekli uğraşıyor kanadıyla sabah yorgun kalkıyor ötmüyor bazen ve gece dinledim bazen sürekli kanadını çıtırdatıyor.Çok neşeli uyanır rahatsız olmasa normalde. Sessiz karanlık odada uyuyor. Acı sprey denedim fıslatır fıslatmaz öyle kaşındı ki kanadı o akşam iyice mahvetti bir daha sıkmadım cesaret edip. Sanırım kendi kaşınıyor kanat ve kuyruğu.çok neşelidir ve çok ilgileniyorum. Neşeliyken birden gözlerini kısıp uyku moduna giriyor. B vitamini kullanıyrm ondan tüyleri düzgün yoksa hemen ishal ve hastalanıyor enfeksiyon,ötmeme,kusma,tıksırma başlıyor.Neşesi kalmıyor. İyi görünmesi bu yüzden. Kanat kırma devam. Kağıt gibi çıkıyor kanatları zaten bir kez gagalasa kırılıyor.Vitamine rağmen ishal bir kaç gündür.Ara ara sürekli karanlık bir köşeye geçip kabarıyor gözlerini kısıyor. Aslında neşelenmek istiyor biliyorum bir sorunu var.Kanadı kırıyor başlangıcından sonra o kısmı da gagalayınca toz toz dökülüyor uğraşıyor tüy düşene kadar. Sorunlu tüyleri çekince uğraşmayı bırakıyor, veteriner kan toplayınca çekmişti.Daha fazla zarar görsün istemiyorum yardımcı olun lütfen tecrübelerinize ihtiyacım var.

Geri