Karadeniz Pet

kanatları açıp titreme

buluş

Yeni Üye
merhaba muhabbet kuşumu akşamları kanatlarını açıp titretirken buluyorum. Gün içinde gayet hareketli keyfi yerinde oyun oynuyor halsizlik de yok ama akşamları birkaç dakikalığına kanatlarını açıyor titretiyor ve gozlerini kapatıyor. mayıs ayında (5 ay once) bu hareketi yapmıştı ilk kez görmüştüm ki çok yakından takip ediyorum bu sorun o zaman başladı diye düşünüyorum. bir sorun olacağını düşünmemiştim üşütmüştür diye daha sıcak bir ortama aldım beslenmesine dikkat ettim ve geçti. Sonradan eski fotoğraflarına bakınca anladım, titreme hareketi yaptığı günden sonra sol kanadı diğer kanadına göre çok hafif aşağıda durmaya başlamış ama uçmasında herhangi bir problem yok aynı hareketlilik devam ediyor. Ağustos ayına kadar titreme hareketi yaptıgını görmedim. Ağustosta kusmaya ve titrmeye başladı ve 4-5 tane kanlı dışkı yaptı, o an veterinere götüremediğim için öncesinde veterinerin soğuk algınlığı için yazdığı vitaformu 4 gün verdim ve probiyotik+vitamin tedavisi uyguladım. O dönemde havalar dengesiz olduğu için soğuk aldığını düşündüm. Bu bir haftalık süreçte yakında takip ettim akşamları kanatlarını açıp yaklaşık 5-10 dk kadar titretiyordu. sonrasında dışkısı hareketleri normale dönmeye başladı ve kanat açıp titrettiğini yine görmedim.
Bir hafta önce de tüye girdi, üzerine halsizlik çöktü. Son rahatsızlığından beri titrediğini gözlemlememiştim bir hafta önce tekrar yaptı bunu. kafeste yapışık yem gördüm, genelde oyun oynarken de yem çıkarıyor ama belki kusmuştur diyip veterinere sorduk. titrediğini ishal olduğunu ve halsiz olduğunu söyleyince baytril verdi. 4 gün baytril 3 gün probiyotik(diazyme 256) 2 gün vitamin tedavisi uyguladım. tüm bunlar bitince dün gece yine kanat açıp titrediğini gördüm ama kısa bir süre için yaptı bunu 1 dakikalığına felan, hatta bu kez fazla titremedi sadece kanatlarını açtı ve öyle durdu bazen de nefes alırken kuyruğu yukarı aşağı hareket ediyor. Kuşumun üzerine çok titrediğim için her hareketini yakından takip ediyorum çok fazla forum okudum yabancı kaynaklara da baktım sebebine dair fikriniz var mı yardımcı olursanız çok sevinirim. Son zamanlarda mineral blok ve yulafı çok yiyor bir de öncesinde daha cok brokoli marul yumurta tarzı yiyecekler veriyordum birkaç aydır finallerim okul derken daha cok yemle besleniyordu(versele laga kullanıyoruz), beslenme yetersizlikten bu hareketi yapabileceği yazılmıştı bir yerde. stresten dolayı bunu yapabileceğini düşündüm acaba kanadında bir sorun mu var diye baktım ama uçmasında sorun yok elime alıp bakmaya çalıştım kanat altında şişlik morluk var mı diye ama tam inceleyemedim tabii. cok uzun yazdım kusura bakmayın ama çok endişeliyim.

iki kanadında da birer tane içi kan dolmuş tüy var bu rahatsız ediyor olabilir mi

Geri