Karadeniz Pet

Kanlı Dışkı

Fuad BİLİCİ

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba iki gün önceye kadar böyle bişey yoktu bu akşam bu kanlı dışkıyı gördüm

b6054a4c0e3551c6921ca5d90be24e37.jpg
bcef64c849195eac7d3c9722759233e1.jpg
ffc36539184eb43abbff1be02735a7ad.jpg

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Genel olarak bu sorun iç parazit kaynaklı olarak duydum,ama organ rahatsızlığı olarakta değerlendirilebilir bunun için net bir teşhis konulması gerekir, bunun içinde bu işi bilen bir kimseye danışıp fikir almak hatta 1 den fazla bilirkişiye muayene ettirmek daha mantıklı olur.

Teşekkürler yarın bi bakıcam veterinerlere ama pek bişey çıkacağını sanmam

Kanlı dışkı sadece bir defa mı oldu yoksa sürekli veya ara ara devam ediyor mu ? Eğer belli aralıklarla devam ediyorsa ve Veterinere götürme imkanınız yoksa. Kuş yüksek ihtimalle koksidioz hastalığına yakalanmış. Vakit geçirmeden A,B,C ve K vitaminlerini mutlaka ihtiva eden vitamin + Baycox , ESB 3 , Baytril % 2,5 , Tetra mezatin isimli ilaçlardan birini alarak vitamin + Antibiyotik karışımını suyu 6 saatte bir değiştirmek suretiyle 5 gün süreyle verin. Geçmiş olsun. Vitamin ve Antibiyotik aynı anda verilecek. Tedavinin ardından Multi vitamin + Probiyotik 2 gün sonra sadece Probiyotik en az 1 hafta boyunca.

İlk defa oluyor

Baytrili de diğer ilaçları da ezbere asla ve asla kullanmayın
HELE DE BAYTRİL çok ağır ve riskli bir ilaçtır.Veteriner kontrolünde kullanmak gerekir tüm ilaçları..Kuşların bünyesi her ilaca dayanıklı değil ve hassas yapıya sahipler.Kafadan teşhis konmamalı..İyi bir hekim yazmalı ilaç kullanılacaksa..

Beklediğim gibi vitamin verip yolladı veteriner

kafesin altına peçete sererek Dışkının şu anki halini paylaşır mısınız...

Dışkı şu anda ishale döndü ve kuş hareketlenmeye başladı eve gidince atarım foto

HELE DE BAYTRİL çok ağır ve riskli bir ilaçtır.Veteriner kontrolünde kullanmak gerekir tüm ilaçları..Kuşların bünyesi her ilaca dayanıklı değil ve hassas yapıya sahipler.Kafadan teşhis konmamalı..İyi bir hekim yazmalı ilaç kullanılacaksa..
Baytril 21 günlükten küçük kuşlarda uygulandığı zaman ve doz aşıldığı zaman tehlikelidir. Dozunda kullanıldığında sorun teşkil etmez. Ezbere ilaç kullanılmamalı iyi hoş da Veteriner bu kuşa vitamin verip göndermiş. Sizce ne yapmalı kuşun ölmesi mi beklenmeli..

Türkiye gercekleri diye de bir sey maalesef.

Son düzenleme:
Kuş kendine geldi diyebilirim toparladı ishal tamamiyle geçtiğinde iç parazit kürü uygulayacağım.

Baytril 21 günlükten küçük kuşlarda uygulandığı zaman ve doz aşıldığı zaman tehlikelidir. Dozunda kullanıldığında sorun teşkil etmez. Ezbere ilaç kullanılmamalı iyi hoş da Veteriner bu kuşa vitamin verip göndermiş. Sizce ne yapmalı kuşun ölmesi mi beklenmeli..

Kuşu anlayan daha iyi bir hekime götürebilir.İlaç tavsiyesini daha iyi bilecek olan profesyonel birinden alabilir.Adı üstünde ilaç bu; koca insanı yan etkiden çürütüyor,siz ufacık kuşa kafadan hiç görmeden şu ilacı kullan diyebiliyorsunuz o da çok ilginç gerçekten...Bu iş bu kadar kolay değil..Baytril çok AĞIR bir ilaç.Ayrıca her antibiyotik kuşta hasar bırakır özellikle de böbreklerde.Böbrek iflas ederse tedavisi de yok..Antibiyotik kullanılıyorsa arkasından mutlaka probiyotik desteği kullanılmalı yoksa karaciğer zarar görüyor toparlamak gerek...Anlayacağınız çare tek bir veterinerde değil ve bu işler çok riskli..Al şunu kullan suyuna karıştır demek iyilik olmuyor malesef..

Kuşu anlayan daha iyi bir hekime götürebilir.İlaç tavsiyesini daha iyi bilecek olan profesyonel birinden alabilir.Adı üstünde ilaç bu; koca insanı yan etkiden çürütüyor,siz ufacık kuşa kafadan hiç görmeden şu ilacı kullan diyebiliyorsunuz o da çok ilginç gerçekten...Bu iş bu kadar kolay değil..Baytril çok AĞIR bir ilaç.Ayrıca her antibiyotik kuşta hasar bırakır özellikle de böbreklerde.Böbrek iflas ederse tedavisi de yok..Antibiyotik kullanılıyorsa arkasından mutlaka probiyotik desteği kullanılmalı yoksa karaciğer zarar görüyor toparlamak gerek...Anlayacağınız çare tek bir veterinerde değil ve bu işler çok riskli..Al şunu kullan suyuna karıştır demek iyilik olmuyor malesef..
Semiha hanım bazı noktalarda haklı olabilirsiniz ancak ! Çoğu hobici 25-30 liraya aldığı kuşa 50 - 450 tutarında harcama yapmıyor. Ve veterinerlerin % 98'i kuşlar üzerinde uzman değil ve genelde vitamin ve antibiyotik yazıp gönderiyor. Bu sitede Onlarca defa karşılaştım Kursak mantarı olan kuşa baytril yazıp gönderiyorlar. Evet uzaktan teşhis koymak zor ve gereksiz yere ilaç kullanmak yanlış. Ancak dikkat ederseniz ben foto ve belirtilerini öğrenmeden ilaç tavsiye etmiyorum. Kuşun ölümünü beklemektense % 70 ihtimalle doğru tedaviye başlatıyorum. Sitede tedavi ettirdiğim 10'larca kuş var. Ve çoğu da buraya yazmadan önce veterinere gitmiş ve sonuç alamamıştı. Şimdi sizce önerilerde bulunmayalım mı ?

Semiha hanım bazı noktalarda haklı olabilirsiniz ancak ! Çoğu hobici 25-30 liraya aldığı kuşa 50 - 450 tutarında harcama yapmıyor. Ve veterinerlerin % 98'i kuşlar üzerinde uzman değil ve genelde vitamin ve antibiyotik yazıp gönderiyor. Bu sitede Onlarca defa karşılaştım Kursak mantarı olan kuşa baytril yazıp gönderiyorlar. Evet uzaktan teşhis koymak zor ve gereksiz yere ilaç kullanmak yanlış. Ancak dikkat ederseniz ben foto ve belirtilerini öğrenmeden ilaç tavsiye etmiyorum. Kuşun ölümünü beklemektense % 70 ihtimalle doğru tedaviye başlatıyorum. Sitede tedavi ettirdiğim 10'larca kuş var. Ve çoğu da buraya yazmadan önce veterinere gitmiş ve sonuç alamamıştı. Şimdi sizce önerilerde bulunmayalım mı ?
Dediğiniz hobiciler eğer yaptığı işin öneminin farkında değilse o kendi sorunları..Madem canlı sorumluluğunu göze alamıyorlar o zaman gidip mobilya satsınlar.Bu onların haklı olduğu anlamına gelmiyor.Sizi anlıyorum yardım etmek istiyorsunuz ama bu şekilde zararınız dokunabilir.Ben de anlamayan veterinerlerden muzdarip oldum ancak yine de her hayvanın dayanıklılığı ve ilaca hassasiyeti farklıdır.Ağır antibiyotikle hayvanların ömrünü kısaltmak da vebaldir.İlk çare doğal ve bitkisel yöntemler olmalı her zaman.Bu hayvanlar doğada bitkilerden yararlanır çünkü fazlasıyla.Siz de iyi niyetinizi bu doğal yöntemleri araştırıp paylaşarak daha faydalı olabilirsiniz diye düşünüyorum Selçuk Bey.

Semiha hanım Baytril önerirken dikkat ederseniz bir suluk ( 100 cc ) suya 1-2 Ml tavsiye ediyorum hastalığın ağırlığına göre. Kalkıp 10 ml katarlarsa tabiki aşırı zarar verir. Her ilaç , vitaminler de dahil az yada çok zarar verir. Ama Hayvancağız öleceğine ufak bir antibiyotik zararı görüp hayata tutunur. Hem Veterinere gitse sizce Elma ile mi tedavi edecek ? Tabiki Antibiyotic , Anti fungal vb tedavi başlayacak. Benim yaptığım da aynı. Çoğu zaman Kuş can çekişirken farkediyor hobiciler. Atıyorum C. tesi yazmışsa En geç P.tesi kuş ölecek. O durumlarda veterinere götür demek ölmesini bekle demekle eş değer oluyor malesef. İnanın en az sizin kadar o küçük canları düşünüyorum.
Doğal yöntemler çok çok hafif hastalıklarda fayda gösterebilir. Kuş kursak mantarı olmuş ve hastalık da ilerlemişse hiçbir bitki tedavi etmez emin olun. Ama başlangıç aşamasında Elma sirkesi iyi gelebilir belki ama belki. Yada haftada iki defa önleyici olarak da kullanılabilir. Ama kusmaya başlamış bir kuşa sade içirseniz bile fayda etmez. Etse de Anti fungal ilaçlardan daha çok tahrip eder.

Son düzenleme: