Karadeniz Pet

Kanlı ishal ve tüy dökümü

tombikfıstık

Yeni Üye
Merhaba
Muhabbet kuşum 6 yaşında. Şubat ayında da burda tekrar sormuştum aynı konuyla ilgili ilk defa şubat ayında kuşum kanlı ishal dışkılama yapmıştı ve tüy dökümü sırasındaydı.
Kuşum 1.5 hafta önce tüy dökümüne girdi halada döküyor 1hafta önce kanlı gibi bir dışkı gördüm tüy dökümüyle birlikte ve bugün de gördüm şubat ayından beri bu 3.kez oluyor ve hepsi tüy dökümü sırasında gerçekleşiyor. Koksidiyozdan korkuyorum 🙏🏻 Ne olabilir? Tüt dökümüylw ilgili birşey mi?

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 1C5A0434-4A4F-49CD-945F-92B5D015767F.jpeg
    1C5A0434-4A4F-49CD-945F-92B5D015767F.jpeg
    758.3 KB · Görüntüleme: 19
Tüy dökümünde oluyorsa kanat altını vs kanatıyor olabilir iyice gözlemleyin hatta kendiniz kanatlarını vs açıp bakın bir problem mi var. Kanama fiziksel değilse k vitamini verin kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar ve veterinerden dışkı tahlili isteyin.

Kanın dışkıdan dolayı olduğuna emin misiniz? Eğer veterinere gitme imkanınız yoksa koksidiyoz ilacı başlamayı düşünebilirsiniz fakat başka hastalıklarda da kanlı dışkı görülebiliyor.

Tüy dökümünde oluyorsa kanat altını vs kanatıyor olabilir iyice gözlemleyin hatta kendiniz kanatlarını vs açıp bakın bir problem mi var. Kanama fiziksel değilse k vitamini verin kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar ve veterinerden dışkı tahlili isteyin.
Avivit koyuyorum ama içerisinde K vitamini yok😞 bugun yenı bır kan daha gördüm kanatlarını açtığında bakıyorum ama birşey görünmüyor kuş veterineride yok malesef

Ekli dosyalar

• DBF0F735-D31E-4484-B947-94B0EA2E7A1A.jpeg
    DBF0F735-D31E-4484-B947-94B0EA2E7A1A.jpeg
    666.2 KB · Görüntüleme: 16
Kanın dışkıdan dolayı olduğuna emin misiniz? Eğer veterinere gitme imkanınız yoksa koksidiyoz ilacı başlamayı düşünebilirsiniz fakat başka hastalıklarda da kanlı dışkı görülebiliyor.
Emin değilim sadece tüy dökme döneminde kan görüyorum bugun yıne gördüm iştahı yerinde kuşun yemek yiyor kum yiyor suyunada avivit koymuştum tüy döktüğü için takviye olsun diye. Koksidiyoz ilacı nasıl acaba korkuyorum ağır gelır mı dıye☹️

Emin değilim sadece tüy dökme döneminde kan görüyorum bugun yıne gördüm iştahı yerinde kuşun yemek yiyor kum yiyor suyunada avivit koymuştum tüy döktüğü için takviye olsun diye. Koksidiyoz ilacı nasıl acaba korkuyorum ağır gelır mı dıye☹️
K vitamini olarak ne almam gerekiyor

Ekli dosyalar

• 6CA17813-4309-4F91-BBAB-70DEC89EFA6E.jpeg
    6CA17813-4309-4F91-BBAB-70DEC89EFA6E.jpeg
    666.2 KB · Görüntüleme: 16
Eğer dışkıdan değil tüyden dolayı ise b vitamini yulaf gibi şeyler deneyin.

Hocam bence sizin kuş tüy tüplerini kaşıyacağım diye zedeliyor. Kanın sadece tüy zamanı görülmesi ve dışkının içinde değil damlamış olarak bulmanız bu ihtimali güçlendiriyor. Elinizle kuşu tutup iyice kanatlarını açarak, tüylerini aralayarak kuyrukta dahil tek tek inceleyin. Yaralı bölgeyi önce ılık suyla ıslatılmış pamukla silin. Az bir batikonla yarayı dezenfekte edin sonra da antibiyotikli bir deri merhemini kulak çöpüyle çok az uygulayın. Krem uygulayınca tiksinip o bölgeyle oynayamıyorlarda yara daha çabuk iyileşiyor. Benzer durum bende yaşadım. Kan kaybı çok yok sizde ama mineral takviyesi yapabilirsiniz. Birde avivit yerine kaliteli bir vitamin satın alın.
Röhnfried gervit-w(multivitamin) yine aynı markanın bt amin forte (b vitami, tüy zamanı için elzem).

Geri