Karadeniz Pet

Kara Benek Hastalığı mı ?

MissDionysos

Yeni Üye
Bugün saat 12 gibi çıkan yavrunun karnında siyah leke gözüküyor. Kara benek hastalığı mı ? Öyle ise ne yapabilirim ? Bu da fotoğraf

Büyük ihtimalle öyle... Fakat ne yapmanız gerektiği konusunda bir bilgim yok

Bildiğim kadar iyileştirilmeyen bir hastalık.😔
Ama digerlirinin yanina koymayin onlarada bulasabilir.
Ondan önce doğan 1 tane kardeşi var diğer yumurtalar boştu. Yuvadan çıkartmaya korkuyorum doğrusu ya kara benek değilse. Boş yere hayvanın ölümüne sebep olursam üzülürüm. Yeni yumurtadan çıkanlarda bazen böyle lekeler olabiliyormuş sonradan gidiyormuş. Çok arada kaldım.

Karabenek gibi görünüyor..
Kuluçka hakkında bilgi verebilir misiniz?
Tabii, 12 Kasımda ilk yumurta geldi kendisi toplam 7 yumurta yaptı. Diğer kuşum yumurtalarını kırdığı için kurtarabildiğim 2 yumurtasını bu kuşuma aktardım. 9 yumurtadan toplam 3 tanesi doluydu onların dışında 2 yumurta bozulmuştu o da sanırsam yuvanın zemininin düz olupta yumurtaları altına sığdıramamasından kaynaklı. Daha sonrasında folluklu yuvalık sipariş ettim internetten, kalan yumurtalarıda aldığım yuvalığa aktardım. Dolu olan 3 yumurtadan birinin kabuğunda kırık vardı sanırsam anne yanlışlıkla kırmış ve içindeki yavru ölmüştü onuda alıp attım. Boş olan yumurtalarıda bugün attım. Kaldı 2 dolu yumurta, biri perşembe günü çıktı onda kara benek vs. yok çok şükür. Ama bugün saat 12 gibi çıkan yavruda bu şekilde bir siyahlık vardı karın kısmında. Farkedince direk buraya yazdım kara benek mi diye. Dediğim gibi yavruyu yuvadan çıkartmaya kıyamıyorum ama diğer yavruya bulaşmasındanda korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

Birde şöyle birşey farkettim mutlaka kasıtlı olarak yapmıyordur ama büyğk yavrunun kursağında her zaman yem var, küçük yavrunun kursağında ise ya çok az oluyor ya hiç olmuyor. Tam beslemiyor gözlemlediğim kadarıyla.

Tabii, 12 Kasımda ilk yumurta geldi kendisi toplam 7 yumurta yaptı. Diğer kuşum yumurtalarını kırdığı için kurtarabildiğim 2 yumurtasını bu kuşuma aktardım. 9 yumurtadan toplam 3 tanesi doluydu onların dışında 2 yumurta bozulmuştu o da sanırsam yuvanın zemininin düz olupta yumurtaları altına sığdıramamasından kaynaklı. Daha sonrasında folluklu yuvalık sipariş ettim internetten, kalan yumurtalarıda aldığım yuvalığa aktardım. Dolu olan 3 yumurtadan birinin kabuğunda kırık vardı sanırsam anne yanlışlıkla kırmış ve içindeki yavru ölmüştü onuda alıp attım. Boş olan yumurtalarıda bugün attım. Kaldı 2 dolu yumurta, biri perşembe günü çıktı onda kara benek vs. yok çok şükür. Ama bugün saat 12 gibi çıkan yavruda bu şekilde bir siyahlık vardı karın kısmında. Farkedince direk buraya yazdım kara benek mi diye. Dediğim gibi yavruyu yuvadan çıkartmaya kıyamıyorum ama diğer yavruya bulaşmasındanda korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.
Anladığım kadarıyla bu yumurta başka bir takımın yavrusu ve siz bu yavruyu başka bir takıma kaydırdınız? Doğru muyum?

Az önce tam incelemek için büyük yavruyuda elime aldım. Onunda karnında morluk var,
diğer yavrununki gibi çok belirgin değil ama biraz daha büyük gibi gözüküyor. Umarım diğer yavrudada yoktur. Bu da fotoğrafı.
Sıkıntı yok bu yavruda, endişelenmeyin..

Yumurta diğer takımındı bu takıma aktardım, hâlâ bu takım besliyor.
Tamam anladım, yavrunun anne ve babasına tylosin etken maddeli ya da oksitetrasiklin etken maddeli bir ilaç kullanın. Symtay ya da grog New kullanabilirsiniz. Symtay zor bulunuyor, Facebook da bulma ihtimaliniz var...

İlaçlardan birini alınca yazın tekrar, kullanımı yazalım.
Grog New ilacını dün sipariş ettik henüz gelmedi. Yavrudaki kara benek ondan önce doğan kardeşininki gibi oldu. Morluk olduğu belli oluyor ama kara benek gibi gözükmüyor tam. İki yavrudada aynı görüntü var şu an.

Karabeneğin ortaya çıkış nedeni birden çok hastalıktan ötürü olabilir. İnternette mycoplasma ile karabeneğin aynı olduğuna dair görüşler savunulsa da aslında öyle bir şey yoktur... Mikoplazma da dahil bir çok farklı nedeni olabilir.

E-Coli'den tutun mycoplasma'ya, koksidiyozdan circovirüse kadar geniş yayılma nedenleri olabilir. Haliyle kullanılacak olan ilacın etken maddesi de buna göre değişiyor. Eğer e coli den kaynaklı ise amoksisilin-colistin sülfatlı bileşikler ya da kloromfenikol/florfenicol gibi etken maddeler, mikoplazmadan dolayı ise tylosin, (çok hafif vakalarda oksitetrasiklin de olabilir), koksidiyal nedenlerden kaynaklı ise de toltrazuril yahut sulfadimidin sodyum gibi maddeler tercih edilir.

Yani hiç bir ürün "karabenek" ilacı değildir..

Geri